• Autor: Dorota Kriger
Od października 2007 r. do chwili obecnej pracuję na pół etatu (4 h dziennie, 5 dni w tygodniu). Biorąc pod uwagę wykształcenie i staż pracy, jeszcze nie przekroczyłam 10 lat jako podstawy do wyliczenia 26 dni wolnych. Moje pytanie jest następujące: ile dni wolnych przysługuje mi w ciągu roku, jeżeli pracuję na pół etatu?
Ilość dni urlopu dla osoby pracującej w niepełnym wymiarze etatu ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy takiej osoby (art. 154 § 1 Kodeksu pracy).
Za podstawę przyjmuje się 20 lub 26 dni, w zależności od stażu pracy danego pracownika.
Ponadto wymiar urlopu wyliczony dla niepełnoetatowca należy zaokrąglić w górę do pełnego dnia (art. 154 § 2 Kodeksu pracy).
Podstawową zasadą przy udzielaniu urlopu – zgodnie z art. 1542 § 2 Kodeksu pracy – jest to, że jeden dzień urlopu równy jest 8 godzinom pracy. Wyliczając urlop, należy uwzględnić zarówno tę regułę, jak i kolejną, według której urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu (art. 1542 § 1 Kodeksu pracy).
W związku z powyższym wymiar urlopu pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu, którego podstawą jest 20 dni, należy liczyć w sposób następujący:
1 dzień urlopu = 8 godzin, wymiar czasu pracy = 1/2, podstawa urlopu = 20 dni, a zatem: 1/2 etatu x 20 dni = 10 dni, 10 dni x 8 godzin = 80 godzin urlopu.
Jeśli pracownik pracuje po 4 godziny dziennie, oznacza to, że ma prawo w ciągu danego roku do 20 dni urlopu, a każdy dzień urlopu w tym przypadku jest równy rozkładowi czasu pracy tego pracownika i wynosi 4 godziny.
Gdyby pracownik miał inny rozkład godzin, także należałoby stosować powyższe zasady, ustalając odpowiednio, jaki rozkład czasu pracy przypada w dniu roboczym, w którym pracownik korzysta z urlopu.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Dorota Kriger
Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.
Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy