Praca na stażu w soboty - czy stażysta musi pracować w soboty?

• Autor: Dorota Kriger

Czy muszę pracować w soboty, będąc na stażu? Pracodawca daje za to dzień wolny, ale nijak mi to pasuje. Czy zgodnie z prawem mogę odmówić pracy w soboty?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Praca na stażu w soboty - czy stażysta musi pracować w soboty?

Czas pracy bezrobotnego odbywającego staż

Zgodnie z przepisami § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych (Dz. U. z 2009 r. Nr 142, poz. 1160) czas pracy bezrobotnego odbywającego staż nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, a bezrobotnego będącego osobą niepełnosprawną zaliczoną do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności – 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.

Bezrobotny odbywający staż nie może ponadto odbywać stażu w niedziele i święta, w porze nocnej, w systemie pracy zmianowej ani w godzinach nadliczbowych bez zgody starosty (§ 7 ust. 2 i 3 ww. rozporządzenia).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy stażysta może odmówić odbywania stażu w sobotę?

W powyższych przepisach nie ma mowy o tym, że bezrobotny stażysta nie może lub nie musi odbywać stażu w soboty. To, w jakim czasie stażysta jest szkolony w zakładzie pracy, wynika bowiem z rozkładu czasu pracy w danym zakładzie. Jeśli więc zakład pracy jest czynny w soboty – oznacza to, że także sobotę staż może być przeprowadzany.

W razie wątpliwości można także przeanalizować zapisy regulaminu organizacji staży dla osób bezrobotnych, który powinien znajdować się w powiatowym urzędzie pracy, który skierował bezrobotnego na staż, oraz w programie stażu, który powinien być dostępny dla stażysty (§ 5 ust. 1 ww. rozporządzenia).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Obowiązki osoby bezrobotnej skierowanej do odbycia stażu

Należy wiedzieć, iż zgodnie z § 6 ust. 2 rozporządzenia bezrobotny skierowany do odbycia stażu powinien m.in.:

  1. przestrzegać ustalonego przez organizatora rozkładu czasu pracy;
  2. sumiennie i starannie wykonywać zadania objęte programem stażu oraz stosować się do poleceń organizatora i opiekuna, o ile nie są one sprzeczne z prawem;
  3. przestrzegać przepisów i zasad obowiązujących u organizatora, w szczególności regulaminu pracy, tajemnicy służbowej, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych.

Z powyższego wynika, że stażysta ma obowiązek wykonywać polecenia organizatora (pracodawcy), zwłaszcza gdy nie są one sprzeczne z prawem, a polecenie pracy w sobotę takowym nie jest. Świadczy o tym to, że w zamian za pracę w sobotę stażysta dostaje dzień wolny.

Reasumując, stażysta nie może bezpodstawnie odmówić odbywania stażu w soboty, w skrajnych sytuacjach odmowa może bowiem zakończyć się pozbawieniem go możliwości kontynuowania stażu (§ 9 ust. 2 rozporządzenia).

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Kasia na stażu w sklepie odzieżowym
Kasia odbywa staż w sklepie odzieżowym, który jest otwarty także w soboty. Pracodawca wyznacza jej zmianę w soboty, oferując w zamian dzień wolny w tygodniu. Kasia nie chce pracować w weekendy, bo ma wtedy zajęcia na studiach. Po konsultacji z urzędem pracy dowiaduje się, że jeśli sobota jest w grafiku firmy, musi ją przepracować – chyba że uda się jej porozumieć z pracodawcą co do innego rozwiązania.

 

Marek w biurze rachunkowym
Marek pracuje jako stażysta w biurze rachunkowym. Jego firma wyjątkowo pracuje w pierwsze soboty miesiąca ze względu na zamknięcia rozliczeniowe. Gdy dostaje polecenie przyjścia do pracy w sobotę, nie jest zadowolony, ale jego opiekun tłumaczy, że otrzyma za to dzień wolny w tygodniu. Marek próbuje negocjować z urzędem pracy, jednak dowiaduje się, że sobotnia praca w jego firmie jest zgodna z regulaminem, a odmowa może oznaczać koniec stażu.

 

Ania w urzędzie gminy
Ania odbywa staż w urzędzie gminy, który standardowo pracuje od poniedziałku do piątku. Niespodziewanie dostaje polecenie stawienia się w sobotę na organizowane przez urząd wydarzenie kulturalne. Początkowo odmawia, ale po rozmowie z przełożonym dowiaduje się, że skoro jej obowiązki obejmują pomoc przy organizacji eventów, jest to część jej stażu. Ostatecznie zgadza się przyjść, ale dostaje za to wolny poniedziałek.

Podsumowanie

Stażysta może być zobowiązany do pracy w soboty, jeśli wynika to z grafiku firmy. Przepisy nie zabraniają pracy w soboty, a w zamian za ten dzień przysługuje wolne w innym terminie. Odmowa bez uzasadnionego powodu może skutkować zakończeniem stażu. Warto zapoznać się z regulaminem organizacji stażu oraz skonsultować ewentualne wątpliwości z pracodawcą lub urzędem pracy.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz wątpliwości dotyczące pracy na stażu, nie wiesz, jakie masz prawa, lub chcesz skonsultować swoją sytuację, skorzystaj z porad prawnych online. Nasi eksperci pomogą Ci zrozumieć przepisy, ocenić Twoją umowę stażową i doradzić, jak postępować w razie problemów. Szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu – skontaktuj się z nami i uzyskaj profesjonalną pomoc prawną.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - Dz.U. 2004 nr 99 poz. 1001

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info