• Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk
Mam pytanie odnośnie podwyżki w pracy. Jestem pracownikiem niemedycznym (administracyjnym) jednego ze szpitali. Mam wyższe wykształcenie (licencjat) plus „podyplomówkę” oraz dwuletnie studium, a także różne kursy. Wszystko to jest w obrębie administracji. Szpital zakwalifikował mnie do 9. grupy zawodowej, jaką są pracownicy z wymaganym wykształceniem średnim. 8. grupa zawodowa to pracownicy z wyższym wykształceniem i wynagrodzeniem wyższym od mojego o 1400 zł. Mam przepracowane w szpitalu prawie 9 lat. Czy jest jakaś szansa na podwyżkę? Czy mogę ubiegać się u dyrektora o wyższą grupę zawodową, w końcu po to też studiowałem? Teraz jestem na pierwszym roku studiów magisterskich (administracja).
Niestety, jeżeli chodzi o kwestię wynagrodzeń oraz zaszeregowań, przepisy są dość nieubłagane. Istotne regulacje prawne w kontekście Pana zapytania zawarte są w ustawie z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Zgodnie z art. 1 ustawa określa sposób ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne oraz pracowników działalności podstawowej, innych niż pracownicy wykonujący zawody medyczne, zatrudnionych w podmiotach leczniczych, uwzględniający rodzaj wykonywanej pracy oraz sposób osiągania najniższego wynagrodzenia zasadniczego. Zgodnie z art. 5 przedmiotowej ustawy: W porozumieniu albo zarządzeniu określa się również zasady podwyższania wynagrodzenia osoby zatrudnionej w ramach stosunku pracy w podmiocie leczniczym, niewykonującej zawodu medycznego, tak aby wynagrodzenie to:
1) odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu;
2) uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy;
3) uwzględniało wysokość wynagrodzenia odpowiadającą adekwatnemu średniemu wzrostowi wynagrodzenia w danym podmiocie w ustalonym okresie.
Istotne są współczynniki zawodowe, które stanowią załącznik do przedmiotowej ustawy i tak:
Warto w kontekście powyższego odnieść się również do definicji legalnej obejmującej wyjaśnienie pojęcia pracownik działalności podstawowej. Zgodnie z art. 2 pkt. 4 ustawy – pracownik działalności podstawowej, inny niż pracownik wykonujący zawód medyczny – osoba zatrudniona w ramach stosunku pracy w podmiocie leczniczym, inna niż pracownik wykonujący zawód medyczny, która wykonuje pracę pozostającą w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w komórkach organizacyjnych zakładu leczniczego, których działalność jest związana z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, zatrudniona na stanowisku działalności podstawowej określonym w części pierwszej załącznika do rozporządzenia wydanego na podstawie art. 50 ust 5 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej lub stanowisku analogicznym.
W tym miejscu należy odnieść się do załącznika do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 10 lipca 2023 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami, a dokładnie do działu II.: „Pracownicy administracyjni, techniczni i ekonomiczni”. Powinien Pan odnaleźć się w tej tabeli, tj. swoje stanowisko. Jeżeli to stanowisko wymaga wykształcenia średniego, to niestety został Pan prawidłowo zaszeregowany. Natomiast jeżeli stanowisko to wymaga wykształcenia wyższego – to został Pan zaszeregowany błędnie.
Warto w kontekście Pana długoletniej współpracy z dyrekcją wystąpić na piśmie z wnioskiem o podanie podstawy prawnej zakwalifikowania Pana do grupy 9., wskazując jednocześnie na wykształcenie, które Pan posiada. Czasami przynosi to oczekiwany rezultat, a niczym Pan nie ryzykuje.
Przykład 1
Anna pracuje w dziale administracji szpitala jako referentka. Ma ukończone studia licencjackie oraz studia podyplomowe z zakresu zarządzania w ochronie zdrowia. Mimo to została zakwalifikowana do 9. grupy zawodowej, która dotyczy pracowników z wykształceniem średnim. Po kilku latach pracy i zdobyciu dodatkowych kwalifikacji, Anna złożyła wniosek do dyrektora o przeniesienie do 8. grupy, argumentując to posiadaniem wyższego wykształcenia. Po przeglądzie jej dokumentacji, szpital zakwalifikował ją do wyższej grupy.
Przykład 2
Michał pracuje w szpitalu jako technik administracyjny i posiada średnie wykształcenie techniczne. Po kilku latach pracy rozpoczął studia licencjackie na kierunku administracja. Chciał ubiegać się o podwyżkę i przeniesienie do 8. grupy zawodowej, jednak dyrektor szpitala odmówił, wskazując, że do momentu ukończenia studiów nie może zostać przekwalifikowany. Michał postanowił dokończyć studia i po ich ukończeniu ponownie złożył wniosek o awans zawodowy.
Przykład 3
Kasia pracuje jako pracowniczka administracyjna w szpitalu od 10 lat. Posiada wykształcenie średnie, ale w międzyczasie ukończyła kilka kursów i szkoleń związanych z zarządzaniem w ochronie zdrowia. Mimo że jej stanowisko wymaga wykształcenia wyższego, początkowo zakwalifikowano ją do 9. grupy zawodowej. Kasia złożyła formalny wniosek do dyrekcji z prośbą o przeniesienie do 8. grupy, załączając wszystkie certyfikaty i potwierdzenia kwalifikacji. Po rozpatrzeniu jej wniosku, dyrekcja przyznała jej wyższą grupę.
Pracownicy niemedyczni zatrudnieni w szpitalach mają prawo ubiegać się o wyższą grupę zawodową, jeśli ich wykształcenie i kwalifikacje spełniają odpowiednie wymogi. Kluczowe jest dokładne zrozumienie przepisów oraz aktywne występowanie z wnioskami do dyrekcji w przypadku niesprawiedliwego zaszeregowania, zwłaszcza w kontekście zdobytych nowych kwalifikacji.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie pism dotyczących zaszeregowania zawodowego i podwyżek dla pracowników niemedycznych w szpitalach. Nasze usługi pomogą Ci skutecznie ubiegać się o wyższą grupę zawodową i wynagrodzenie. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych – Dz. U. 2017 poz. 1473
2. Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej – Dz. U. 2011 nr 112 poz. 654
3. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 lipca 2023 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami – Dz. U. 2023 poz. 1515
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy