• Autor: Marta Handzlik
Mam problem z pracownikiem – księgową zatrudnioną na umowę o pracę na czas nieokreślony. Chcę ją zwolnić, ponieważ od niedawna mam program księgowy, z którym radzi sobie druga księgowa samodzielnie, a ponadto trudno mi się z tą osobą współpracuje. Zaproponowałam jej pól etatu lub przejście na inny dział, z tym że byłaby to praca zmianowa. Nie wyraziła zgody i oświadczyła, że pójdzie do sądu pracy, gdzie oskarży mnie o mobbing i utratę zdrowia – faktycznie przez ostatnie pół roku leczyła się psychiatrycznie. Nie stosuję mobbingu, a jedynie wymagam wykonywania zwykłych poleceń służbowych. Jak rozwiązać problem? Jakie są konsekwencje takiego zwolnienia, jeśli ta pani nie podpisała aneksu zmieniającego warunki pracy?
Zgodnie z art. 42 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.) – przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy.
Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki.
W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.
Wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.
Wypowiedzenia zmieniającego wymaga tylko istotna zmiana wynikających z umowy warunków pracy i (lub) płacy. Zmiany dotyczące wynagrodzenia pracownika są uważane zawsze za istotne. Co do warunków pracy, powstają w praktyce trudności w przeprowadzeniu granicy między zmianą istotną (wymagającą wypowiedzenia zmieniającego) oraz nieistotną.
W orzecznictwie SN (wyrok z dnia 7 września 1999 r., I PKN 265/99, OSNAPiUS 2001, nr 1, poz. 17) słusznie zostało podniesione, że o tym, czy zmiana jest istotna, decyduje nie tylko ocena powszechna, ale przede wszystkim stanowisko stron stosunku pracy. Na ogół bowiem sama zmiana nazwy stanowiska pracy nie wymaga wypowiedzenia zmieniającego. Jeżeli jednak strony stosunku pracy traktują taką zmianę jako podmiotowo istotną, to wymaga ona wypowiedzenia zmieniającego.
W praktyce uważa się, że przepis ten dotyczy tylko pogorszenia warunków umowy dla pracownika. W odniesieniu do ich polepszenia (np. podwyżki wynagrodzenia) przyjmuje się bowiem domniemaną zgodę pracownika. Może on obalić to domniemanie swoim oświadczeniem woli odmawiającym zgody na podwyżkę. Awans na wyższe stanowisko zawsze wymaga zgody pracownika, gdyż wiąże się ze zwiększonym zakresem obowiązków i szerszą odpowiedzialnością.
W sprawach nieuregulowanych w art. 42 K.p. do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy lub płacy stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu definitywnym. Oznacza to, że należy stosować unormowania dotyczące okresów i terminów wypowiedzenia, co jest o tyle istotne, że do zmiany warunków zatrudnienia na skutek dokonanego wypowiedzenia lub do rozwiązania umowy ze względu na odmowę przyjęcia przez pracownika zaproponowanych przez pracodawcę warunków dochodzi z upływem okresu wypowiedzenia, a pracownik ma możliwość złożenia oświadczenia o odmowie przyjęcia tej propozycji do połowy okresu wypowiedzenia, a w razie braku stosownego pouczenia – do końca okresu wypowiedzenia.
Z kolei z odpowiedniego stosowanego przepisu art. 30 § 4 K.p. wynika, że pracodawca powinien, wypowiadając warunki pracy i/lub płacy określone w umowie na czas nieokreślony, wskazać przyczynę wypowiedzenia, a z § 5 – że powinien pouczyć o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy. Do wypowiedzenia zmieniającego umowę na czas nieokreślony znajdą odpowiednie zastosowanie przepisy o ochronie powszechnej. Oznacza to zatem, że zamiar dokonania wypowiedzenia zmieniającego powinien być skonsultowany z zakładową organizacją związkową, przy czym należy przyjąć, że pracodawca powinien związek zawodowy powiadomić nie tylko o przyczynie wypowiedzenia, ale również o przyszłej propozycji nowych warunków zatrudnienia. Jedynie wiedza o obydwu elementach zamierzonego wypowiedzenia zmieniającego daje organizacji związkowej pełne podstawy do zajęcia stanowiska co do celowości dokonania w tym trybie zmiany treści umowy o pracę i ewentualnego zgłoszenia umotywowanych zastrzeżeń.
Do wypowiedzenia zmieniającego znajduje też odpowiednie zastosowanie art. 45 K.p., z którego wynika konieczność uzasadnienia wypowiedzenia zmieniającego. Przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie zmieniające stanowi racjonalizacja zatrudnienia zmierzająca do obniżenia kosztów działalności pracodawcy.
Przepis art. 30 § 4 K.p. nakłada obowiązki wyłącznie na pracodawcę. Dotyczą one, w odniesieniu do wypowiedzenia, tylko umowy zawartej na czas nieokreślony oraz rozwiązania każdej umowy bez wypowiedzenia. Obowiązek podania przyczyny dokonania tych czynności przez pracodawcę jest uzasadniony. Tylko bowiem w tych przypadkach obowiązuje pracodawcę współdziałanie ze związkami zawodowymi. Także, co do zasady, tylko w tych przypadkach czynność pracodawcy musi mieć uzasadnioną przyczynę. Podanie przyczyny ułatwia pracownikowi podjęcie decyzji co do odwołania się do sądu. Postępowanie dowodowe przed sądem, w zakresie zasadności wypowiedzenia lub istnienia przyczyny rozwiązania bez wypowiedzenia, w zasadzie ogranicza się do tego, że pracodawca jest obowiązany wykazać istnienie właśnie tej przyczyny, którą podał pracownikowi. Pracodawca jest obowiązany podać przyczynę wypowiedzenia także wtedy, gdy uważa, że jest ona znana pracownikowi. Musi ją podać najpóźniej w dacie złożenia wypowiedzenia. Jak trafnie stwierdził SN w wyroku z dnia 21 listopada 2000 r., I PKN 99/00, OSNAPiUS 2002, nr 12, poz. 287, sprzeczne z art. 30 § 4 K.p. jest wskazanie przez pracodawcę przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę w piśmie doręczonym pracownikowi później niż złożenie oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy.
Podsumowując: jeśli zaproponowała Pani pracownicy nowe stanowisko, jednocześnie pouczając ją o prawie odwołania się do sądu i o konsekwencji odmowy przyjęcia tego stanowiska – wypowiedzenie uważa się za dokonane zgodnie z prawem i po upływie okresu wypowiedzenia umowa się rozwiązuje.
Co do zarzutów o mobbing – samo leczenie psychiatryczne jest za słabym dowodem, aby udowodnić pracodawcy stosowanie mobbingu. Pracownik musi udowodnić, że do mobbingu dochodziło, wskazać dowody i świadków, czego, jak domniemywam, nie posiada.
Zmiana stanowiska i oskarżenie o mobbing
W jednej z firm handlowych pracodawca postanowił zredukować etaty w dziale administracyjnym ze względu na automatyzację procesów. Zaproponował pracownicy przeniesienie do innego działu, jednak wiązało się to z innym zakresem obowiązków i systemem zmianowym. Pracownica odmówiła, twierdząc, że nowe warunki są dla niej nie do przyjęcia, a naciski ze strony pracodawcy odbiera jako mobbing. W efekcie, po zakończeniu okresu wypowiedzenia, umowa została rozwiązana, a była pracownica skierowała sprawę do sądu pracy, oskarżając pracodawcę o działania mające na celu wymuszenie jej rezygnacji.
Odmowa przejścia na pół etatu i sprawa w sądzie
Księgowa w średniej wielkości przedsiębiorstwie odmówiła przyjęcia nowego wymiaru czasu pracy po wprowadzeniu nowego oprogramowania, które zmniejszyło jej zakres obowiązków. Pracodawca zaproponował jej pół etatu, ale pracownica nie zgodziła się na zmianę warunków. Po formalnym wypowiedzeniu warunków pracy umowa została rozwiązana. Po zwolnieniu złożyła pozew do sądu pracy, argumentując, że redukcja jej etatu była formą szykany i wpłynęła negatywnie na jej stan zdrowia psychicznego.
Reorganizacja firmy a zarzut nierównego traktowania
W dużej firmie logistycznej doszło do restrukturyzacji, w wyniku której niektórym pracownikom zmieniono zakres obowiązków lub stanowiska. Jedna z pracownic działu finansowego otrzymała propozycję przeniesienia do innego zespołu, co oznaczało inne godziny pracy i konieczność nauki nowych systemów. Uznając to za próbę wymuszenia jej odejścia, odmówiła przyjęcia nowych warunków. Po wypowiedzeniu umowy przez pracodawcę oskarżyła go o mobbing i dyskryminację ze względu na wiek, wskazując, że młodsi pracownicy otrzymali korzystniejsze propozycje zatrudnienia.
Rozwiązanie stosunku pracy w przypadku odmowy przyjęcia zmienionych warunków przez pracownika wymaga przestrzegania przepisów prawa pracy, w tym prawidłowego wypowiedzenia warunków umowy i poinformowania pracownika o przysługujących mu prawach. Oskarżenia o mobbing mogą pojawić się w sytuacjach konfliktowych, jednak to pracownik musi udowodnić istnienie działań naruszających jego dobra osobiste. Warto zadbać o rzetelną dokumentację procesu oraz jasne i merytoryczne uzasadnienie zmian, aby uniknąć zarzutów o nieuzasadnione działania wobec pracownika.
W dzisiejszym dynamicznym świecie nie zawsze jest czas na wizytę w kancelarii prawnej. Dzięki poradom prawnym online możesz uzyskać fachową pomoc prawną bez względu na miejsce i czas. Nasi doświadczeni prawnicy specjalizują się w różnych dziedzinach prawa, oferując rzetelne wsparcie w sprawach pracowniczych, cywilnych, rodzinnych i gospodarczych. Skorzystaj z szybkiej i skutecznej pomocy prawnej bez zbędnych formalności.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 września 1999 r., sygn. akt I PKN 265/99
3. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 21 listopada 2000 r., sygn. akt I PKN 99/00
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy