Szukamy prawnika. Oferta dla radc體 prawnych i adwokat體

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam sw贸j problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowi膮zuje)

Prawo lekarzy do odpoczynku dobowego i tygodniowego

Autor: Tadeusz M. Nycz

W artykule om贸wiono zagadnienia dotycz膮ce czasu pracy lekarzy na tle ustawy o zak艂adach opieki zdrowotnej oraz regulacji art. 132 i 133 K.p. Zwr贸cono uwag臋 na powszechny charakter odpoczynku, kt贸ry dotyczy og贸艂u zatrudnionych pracownik贸w, w tym tak偶e lekarzy.

Norm czasu pracy, okre艣lonych w art. 129 K.p. nie stosuje si臋 do pracownik贸w, kt贸rych czas pracy jest regulowany przepisami szczeg贸lnymi. W my艣l art. 5 K.p., je偶eli stosunek pracy okre艣lonej kategorii pracownik贸w reguluj膮 przepisy szczeg贸lne, przepisy kodeksu stosuje si臋 w zakresie nie uregulowanym tymi przepisami.

Interesuje Ci臋 ten temat i chcesz wiedzie膰 wi臋cej? kliknij tutaj >>

Do takich szczeg贸lnych uregulowa艅 nale偶膮 np. przepisy o czasie pracy zawarte w ustawie z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zak艂adach opieki zdrowotnej, (Dz. U. Nr 91, poz. 408, z p贸藕n. zm. oraz z 2005 r. Nr 169, poz. 1420).

Relacj臋 ustawy szczeg贸lnej w stosunku do og贸lnego przepisu jakim, jest Kodeks pracy okre艣lono w art. 5 K.p. Przepis szczeg贸lny w zakresie problematyki czasu pracy wy艂膮cza stosowanie przepisu og贸lnego, czyli odpowiednich przepis贸w o czasie pracy zawartych w dziale sz贸stym kodeksu, w sprawach uregulowanych w tej ustawie szczeg贸lnej.

W pozosta艂ym zakresie, czyli w sprawach nie uregulowanych przez ustaw臋 szczeg贸ln膮, znajduj膮 zastosowanie przepisy dzia艂u sz贸stego Kodeksu pracy. Konstrukcja ustawy szczeg贸lnej musi uwzgl臋dnia膰 nie tylko zasady konstytucyjne ale tak偶e podstawowe zasady prawa pracy zawarte w Kodeksie pracy.

Oznacza to, 偶e o ile jest mo偶liwe odmienne od kodeksowego ustalenie pewnych instytucji zawartych w dziale sz贸stym, o tyle ustawa szczeg贸lna nie mo偶e narusza膰 zasady prawa do wypoczynku pracownika okre艣lonej w art. 14 K.p., gdy偶 jest to podstawowa zasada prawa pracy, kt贸ra wi膮偶e ustawodawc臋 przy wydawaniu ustawy szczeg贸lnej (por. T. Zieli艅ski „Kodeks pracy-komentarz” pod red. T. Zieli艅skiego, Warszawa 2000 s. 108-109).

Konsekwencj膮 nadrz臋dno艣ci podstawowej zasady prawa pracy nad ustaw膮 szczeg贸ln膮 w zakresie czasu pracy jest tak偶e i to, 偶e ustawa szczeg贸lna w zakresie czasu pracy nie mo偶e narusza膰 konstytucyjnej zasady prawa do wypoczynku. 呕adna ustawa reguluj膮ca problematyk臋 czasu pracy nie mo偶e wi臋c nak艂ada膰 na pracownik贸w obowi膮zk贸w o charakterze czasowym, kt贸re nie wchodzi艂yby w sk艂ad poj臋cia czas pracy.

Taki spos贸b post臋powania narusza艂by art. 66 ust. 2 Konstytucji RP, kt贸ry przewiduje, 偶e ustawa mo偶e okre艣la膰 jedynie maksymalne normy czasu pracy, nie ma natomiast prawa tworzy膰 innej kategorii zobowi膮za艅 pracowniczych, kt贸re nie wchodzi艂yby w sk艂ad poj臋cia czasu pracy.

Przytoczona tu argumentacja jest konsekwencj膮 s艂usznego pogl膮du zaprezentowanego przez T. Zieli艅skiego, zgodnie z kt贸rym podstawowe zasady prawa pracy maj膮 charakter nadrz臋dny nad wszelkimi ustawami w zakresie prawa pracy. W konsekwencji, zdaniem autora, 偶aden przepis szczeg贸lny w stosunku do Kodeksu pracy nie mo偶e przewidywa膰 regulacji prawnych kt贸re by by艂y sprzeczne z podstawowymi zasadami prawa pracy.

Kontynuacja tej my艣li rozci膮gni臋ta przeze mnie na konstytucyjne zasady prawa pracy jest zwyk艂膮 logiczn膮 konsekwencj膮 wynikaj膮c膮 z poprawno艣ci wnioskowania, 偶e je偶eli ustawa szczeg贸lna nie mo偶e narusza膰 podstawowych zasad prawa pracy okre艣lonych w Kodeksie pracy, to tym bardziej nie wolno narusza膰 konstytucyjnych zasad prawa pracy, jako stoj膮cych w hierarchii wy偶ej od kodeksowych podstawowych zasad prawa pracy.

Ustawa szczeg贸lna w stosunku do Kodeksu pracy mo偶e natomiast zawiera膰 w zakresie czasu pracy postanowienia mniej korzystne dla pracownik贸w ani偶eli przepisy dzia艂u sz贸stego K.p., byleby tylko postanowienia te nie narusza艂y podstawowych zasad prawa pracy konstytucyjnych i kodeksowych.

Nie by艂oby zatem dopuszczalne odej艣cie, na niekorzy艣膰 pracownika, od stosowania og贸lnych norm czasu pracy zak艂adaj膮cych, 偶e praca nie mo偶e przekracza膰 8 godzin na dob臋 i 艣rednio 40 godzin tygodniowo w przyj臋tym okresie rozliczeniowym, w tym sensie, aby te podstawowe normy czasowe zosta艂y zwi臋kszone w spos贸b nie bilansuj膮cy si臋.

Oznacza to dopuszczalno艣膰 szczeg贸lnej regulacji w zakresie tworzenia systemu r贸wnowa偶nych norm czasu pracy pozwalaj膮cych na wyd艂u偶enie og贸lnej normy dobowej czasu pracy, z zachowaniem bilansowania si臋 czasu pracy, przy zastosowaniu normy granicznej nie przekraczaj膮cej 艣rednio 40 godzin tygodniowo w okresie rozliczeniowym czasu pracy.

 

Lekarze stanowi膮cy najszersz膮 grup臋 pracownik贸w, kt贸rych dotycz膮 szczeg贸lne przepisy o czasie pracy zawarte w ustawie o zak艂adach opieki zdrowotnej, obj臋ci s膮 norm膮 dobow膮 7 godzin i 35 minut i norm膮 tygodniow膮 nie przekraczaj膮c膮  艣rednio 37 godzin i 55 minut w przyj臋tym okresie rozliczeniowy czasu pracy.

Normatywny czas pracy lekarzy oblicza膰 nale偶y, mno偶膮c liczb臋 dni roboczych, obliczonych na zasadach og贸lnych przez norm臋 dobow膮 czasu pracy, wynosz膮c膮 7 godzin i 35 minut. Taki spos贸b obliczania normatywnego czasu pracy np. w skali jednomiesi臋cznego okresu rozliczeniowego kszta艂tuje oczywi艣cie mniejszy wymiar czasu pracy, jaki w skali miesi膮ca maj膮 przepracowa膰 lekarze, ani偶eli ten, jaki ma by膰 przepracowany przy zastosowaniu przepis贸w Kodeksu pracy.

Nowe instytucje czasu pracy wprowadzone z dniem 1 stycznie 2004 r. takie jak odpoczynek dobowy i odpoczynek tygodniowy, z racji nie uregulowania ani nie wy艂膮czenia wyra藕nego tych rozwi膮za艅 w ustawie o zoz, znajduj膮 tak偶e zastosowanie do lekarzy.

Problem szczeg贸lny dotyczy dy偶uru medycznego, kt贸rego czas ustawa o zoz bezpodstawnie wy艂膮cza z czasu pracy. Mamy tutaj do czynienia z ewidentnym naruszeniem zasady konstytucyjnej, o kt贸rej mowa w art. 66 ust. 2, zgodnie z kt贸r膮 zobowi膮zania pracownicze maj膮 by膰 obj臋te wy艂膮cznie poj臋ciem czasu pracy.

Mimo normatywnego wy艂aczenia czasu dy偶uru medycznego z poj臋cia czasu pracy (art. 32j ust. 2 cyt. ustawy o zoz) w dychotomicznym podziale czasu astronomicznego na czas pracy i czas wolny od pracy, czas dy偶uru medycznego musi by膰 zaliczany do czasu pracy.

W tej sytuacji, mimo zaleg艂o艣ci w prawid艂owej legislacji jak膮 posiada nasz ustawodawca, na czas pracy lekarza musi sk艂ada膰 si臋 normalny czas pracy, w granicach 7 godzin i 35 minut na dob臋 oraz 艣rednio tygodniowo nie wi臋cej ni偶 37 godzin i 55 minut, w sk艂ad kt贸rych to wielko艣ci musi tak偶e wchodzi膰 czas dy偶uru medycznego.

Oznacza to, 偶e maksymalna 艣redniotygodniowa norma czasu pracy wynosz膮ca powszechnie 48 godzin nie mo偶e by膰 w stosunku do lekarzy przekroczona wliczaj膮c w to normalny czas pracy oraz czas dy偶uru medycznego.

W zwi膮zku z wprowadzeniem do dzia艂u sz贸stego K.p. instytucji odpoczynku dobowego (art. 132) i instytucji odpoczynku tygodniowego (art. 133) uzna膰 trzeba za nieaktualny pogl膮d Trybuna艂u Konstytucyjnego zawarty w wyroku z dnia z 24.10. 2000, K 12/00, zreszt膮 zwalczany przeze mnie od samego pocz膮tku (por. T. Nycz, „Glosa do wyroku Trybuna艂u Konstytucyjnego z 24.10. 2000, K 12/00 w sprawie zgodno艣ci dy偶uru medycznego z Konstytucj膮” PiZS 2002/4/33).

W powo艂anym wyroku Trybuna艂 Konstytucyjny stwierdzi艂, 偶e praca lekarza bez przerwy przez 32 godziny jest prawnie dopuszczalna i zgodna z Konstytucj膮.

W sytuacji, gdy od lat ukszta艂towane s膮 pogl膮dy na temat tego, 偶e wysi艂ek zar贸wno fizyczny jak i umys艂owy w pracy przekraczaj膮cej 8 godzin na dob臋 staje si臋 w miar臋 zwi臋kszania zm臋czenia, coraz bardziej uci膮偶liwy, nawet przy pracy lekkiej, co w konsekwencji powoduje wzrost liczby omy艂ek i b艂臋d贸w i w nast臋pstwie zagro偶enia wypadkami przy pracy, akceptowanie pracy lekarza przez okres do 32 godzin bez przerwy, stanowi oczywiste niezrozumienie fizjologii cz艂owieka (zob. R. Blanpain, M. Matey „Europejskie prawo pracy w polskiej perspektywie” Warszawa 1993 r. str. 159).

W obecnym stanie prawnym, przy wprowadzonym odpoczynku dobowym bezpo艣rednim a wyj膮tkowo r贸wnowa偶nym oraz odpoczynku tygodniowym a tak偶e wprowadzonej maksymalnej 艣redniotygodniowej normie czasu pracy w rozmiarze 48 godzin, maksymalny czas pracy lekarza bez przerwy nie mo偶e przekracza膰 24 godzin.

Z systemowego uj臋cia przepis贸w Kodeksu pracy wynika, 偶e przy stosowaniu powszechnych maksymalnych norm czasu pracy nie przekraczaj膮cych w skali doby 8 godzin i w skali tygodnia 艣rednio 40 godzin, pracownik bez przerwy mo偶e pracowa膰 maksymalnie przez 24 godziny, je偶eli b臋dzie do niego stosowany system r贸wnowa偶ny wskazany w art. 137 K.p.

Po takiej 24 godzinnej pracy, pracownik musi otrzyma膰 co najmniej 24 godziny wolne od pracy. Zwa偶ywszy, 偶e te zasady dotycz膮 powszechnie pracownik贸w obj臋tych og贸lnymi maksymalnymi dobowymi i tygodniowymi normami czasu pracy, to rzecz jasna w stosunku do pracownik贸w, kt贸rym na mocy przepis贸w szczeg贸lnych obni偶ono te normy, w braku dalszych regulacji dopuszczaj膮cych inne odst臋pstwa, nie mo偶na w 偶adnym razie dopu艣ci膰 pracy d艂u偶ej ni偶 24 godziny bez przerwy.

Z tego w艂a艣nie systemowo-ochronnego powodu, lekarza nie wolno zatrudnia d艂u偶ej ni偶 24 godzin. Po takiej dni贸wce, lekarz musi obowi膮zkowo otrzyma膰 co najmniej 24 godziny wolne od pracy.

W konsekwencji takiej poprawnej, ochronnej wyk艂adni, rozwa偶ania na temat dopuszczalno艣ci zatrudnienia, czy zwolnienia lekarza z pracy w ramach normalnej ordynacji, po wcze艣niejszym 24 godzinnym dy偶urze, rzecz jasna nie maj膮 偶adnego sensu.

Obowi膮zek udzielenia po przepracowanych 24 godzinach, co najmniej 24 godzinnego odpoczynku dobowego r贸wnowa偶nego, wyklucza wi臋c jakiekolwiek inne rozwi膮zanie tej kwestii, bez wzgl臋du na przes艂anki nawet o charakterze zupe艂nie wyj膮tkowym.

Dla czysto艣ci legislacyjnej ustawa o zak艂adach opieki zdrowotnej wymaga wi臋c pilnej nowelizacji w zakresie problematyki dy偶uru medycznego, poniewa偶 poprawnie stanowione prawo powinno by膰 zrozumia艂e, sp贸jne i jasne w stosowaniu, bez potrzeby konstruowania zawi艂ych interpretacji wyk艂adniowych.

Je偶eli chcesz wiedzie膰 wi臋cej na ten temat 鈥 kliknij tutaj >>

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam sw贸j problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowi膮zuje)
Porad przez Internet udzielaj膮
prawnicy z du偶ym do艣wiadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowi膮zuje!
Wycen臋 wy艣lemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustaw臋 o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie 禄

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika 禄