Prawo lekarzy do odpoczynku dobowego i tygodniowego
W artykule omówiono zagadnienia dotyczące czasu pracy lekarzy na tle ustawy o zakładach opieki zdrowotnej oraz regulacji art. 132 i 133 K.p. Zwrócono uwagę na powszechny charakter odpoczynku, który dotyczy ogółu zatrudnionych pracowników, w tym także lekarzy.
Czas pracy lekarzy – wybrane zagadnienia
W artykule omówiono wybrane zagadnienia czasu pracy lekarzy na tle przepisów ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, w aspekcie orzecznictwa europejskiego, które przyjmuje dyżur medyczny jako element czasu pracy.
Normatywny czas pracy w 2007 roku
W artykule omówiono obliczanie normatywnego czasu pracy w związku z nowelizacją art. 130 § 2 K.p. Przedstawiono w nim tabele obliczeniowe czasu pracy na 2007 r. po dokonanej nowelizacji kodeksu dla wszystkich systemów czasu pracy, oraz osobno dla pracy w ruchu ciągłym.
Normatywny czas pracy w 2006 r. po nowelizacji
W artykule omówiono obliczanie normatywnego czasu pracy w związku z nowelizacją art. 130 § 2 K.p. Przedstawiono w nim tabele obliczeniowe czasu pracy na 2006 r. po dokonanej nowelizacji kodeksu dla wszystkich systemów czasu pracy, oraz osobno dla pracy w ruchu ciągłym.
Dwa święta dodatkowo wolne - nowelizacja art. 130 Kodeksu pracy
W artykule omówiono problematykę związaną z uchyleniem ustawą z dnia 18 października 2006 r. (Dz. U. Nr 217, poz. 1587) art. 130 § 2 zdanie drugie Kodeksu pracy i wynikające z tego faktu konsekwencje prawne.
Liczba dni wolnych od pracy a 11.11.2006 r.
W artykule omówiono problematykę związaną ze sposobem obliczania normatywnego czasu pracy na zasadach ogólnych oraz w służbie zdrowia. W szczególności zwrócono uwagę na konsekwencje prawne wynikające ze święta 11 listopada 2006 r. przypadającego w sobotę, które budzą w praktyce...
W artykule omówiono podstawowe uprawnienia kontrolne inspektorów pracy Państwowej Inspekcji Pracy, zwracając uwagę szczególnie na wątpliwości kompetencyjne występujące na tym tle.
Czas pracy a dni wolne na przykładzie 1 i 3 maja 2006 r.
W artykule omówiono zależność między obliczaniem normatywnego czasu pracy dla okresu rozliczeniowego, w którym występują w tygodniu dwa święta w inne dni niż niedziela na przykładzie 1 i 3 maja 2006 r. Poddano analizie art. 130 § 2 K.p., przedstawiając różne możliwości...
Normatywny czas pracy w 2006 roku
Tabele obliczeniowe normatywnego czasu pracy w 2006 roku dla wszystkich systemów czasu pracy z wyjątkiem ruchu ciągłego.
W zawiązku z zamierzeniami zmian w podporządkowaniu Państwowej Inspekcji Pracy wobec pojawiającej się krytyki dotyczącej zmniejszonej skuteczności oddziaływania, niniejszy tekst jest próbą wstępną oceny dotychczasowego stanu prawnego z równoczesnym wyjaśnieniem przyczyn i problemów...
Znawcy przepisów o czasie pracy
W artykule omówiono publikację zawartą w Monitorze Prawa Pracy Nr 6 z 2005 r. świadczącą o rzekomej niemożliwości sensownej wykładni przepisów o czasie pracy. Autor artykułu odpowiada poprawnie na wszystkie pytania, zadając kłam tendencyjnemu urabianiu opinii o rzekomym bezsensie...
Pierwszy urlop – dodatkowe informacje
W artykule omówiono problemy dotyczące zakresu stosowania przepisu art. 153 K.p. w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2003 r.
Nowe zasady kontroli pracodawcy będącego przedsiębiorcą
W artykule omówiono nowe zasady kontroli pracodawcy wynikające z ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, pod kątem uprawnień państwowych inspektorów pracy, do których znajdują zastosowanie przepisy ratyfikowanej przez Polskę Konwencji Nr 81 Międzynarodowej...
Minimalne wynagrodzenie za pracę
W artykule omówiono aktualnie obowiązujące przepisy dotyczące minimalnego wynagrodzenia wraz ze wskazaniem składników wynagrodzenia wchodzących w skład pojęcia minimalne wynagrodzenie.