Od pocz膮tku 2010 r. w Kodeksie pracy funkcjonuj膮 urlopy dla ojc贸w dzieci – tzw. urlopy ojcowskie. Ojcowie mog膮 korzysta膰 z urlopu ojcowskiego od 1 stycznia i przez kilka ostatnich miesi臋cy mogli ju偶 pozna膰 zalety tego urlopu, mog膮c sp臋dzi膰 dodatkowy czas z dzieckiem. Nadal jednak...
W artykule zosta艂y przedstawione zasady obowi膮zuj膮ce przy zawieraniu um贸w o prac臋 na okres pr贸bny oraz cechy szczeg贸lne tego typu zatrudnienia.
Prawo do pierwszego urlopu – najwa偶niejsze informacje
W artykule znajdujemy informacje o tym, komu i w jakim wymiarze przys艂uguje urlop wypoczynkowy, ze szczeg贸lnym uwzgl臋dnieniem sytuacji, kiedy jest to pierwszy urlop pracownika.
Artyku艂 omawia zagadnienia zwi膮zane z odpraw膮 po艣miertn膮, m.in. komu z rodziny ona przys艂uguje, w jakiej wysoko艣ci i jak si臋 j膮 oblicza.
Dzia艂alno艣膰 cz艂onk贸w Ochotniczej Stra偶y Po偶arnej a pozostawanie w stosunku pracy
Ochotnicza Stra偶 Po偶arna 艣wiadczy spo艂ecznie na terytorium Polski pomoc od blisko wieku. Dzi臋ki swojej pracy jej cz艂onkowie wspieraj膮 dzia艂ania zawodowych jednostek ratowniczych, kt贸rych w聽skali kraju jest ci膮gle zbyt ma艂o. Obecno艣膰 OSP okazuje si臋 szczeg贸lnie konieczna w...
Nieobecno艣膰 pracownika w pracy spowodowana wyst膮pieniem nag艂ych zdarze艅 偶ywio艂owych
W obliczu coraz cz臋stszego wyst臋powania na terytorium Polski nag艂ych zdarze艅 偶ywio艂owych takich jak powodzie, huragany, czy te偶 intensywne ataki mrozu i 艣niegu, nierzadko dochodzi do sytuacji, w kt贸rych pracownik, wbrew w艂asnej woli, zmuszony jest pozosta膰 w domu w dniu, w kt贸rym...
Zakaz prowadzenia dzia艂alno艣ci konkurencyjnej – cz臋艣膰 2
W niniejszym artykule om贸wione zosta艂y zagadnienia dotycz膮ce zakazu prowadzenia przez pracownika w czasie trwania stosunku pracy oraz po jego zako艅czeniu dzia艂alno艣ci konkurencyjnej w stosunku do dzia艂alno艣ci prowadzonej przez pracodawc臋 (c.d.).
Zakaz prowadzenia dzia艂alno艣ci konkurencyjnej – cz臋艣膰 1
W niniejszym artykule om贸wione zosta艂y zagadnienia dotycz膮ce zakazu prowadzenia przez pracownika w czasie trwania stosunku pracy oraz po jego zako艅czeniu dzia艂alno艣ci konkurencyjnej w stosunku do dzia艂alno艣ci prowadzonej przez pracodawc臋.
Zatrudnianie pracownik贸w w formie telepracy – cz臋艣膰 2
Tendencja do bycia bardziej konkurencyjnym cz臋sto wymaga wdra偶ania nowoczesnych rozwi膮za艅, nie tylko w zakresie stosowanych technologii. Coraz cz臋艣ciej pracodawcy, kt贸rzy chc膮 by膰 konkurencyjni, korzystaj膮 tak偶e z elastycznych form zatrudniania, jedn膮 z nich jest telepraca. Autorka...
Zatrudnianie pracownik贸w w formie telepracy – cz臋艣膰 1
Tendencja do bycia bardziej konkurencyjnym cz臋sto wymaga wdra偶ania nowoczesnych rozwi膮za艅, nie tylko w zakresie stosowanych technologii. Coraz cz臋艣ciej pracodawcy, kt贸rzy chc膮 by膰 konkurencyjni, korzystaj膮 tak偶e z elastycznych form zatrudniania, jedn膮 z nich jest telepraca. Autorka...
Profilaktyczna ochrona zdrowia pracownik贸w – cz臋艣膰 2
W artykule autorka kontynuuje omawianie zagadnie艅 dotycz膮cych roli pracodawcy w dzia艂aniach zwi膮zanych z profilaktyczn膮 ochron膮 zdrowia pracownik贸w.
Profilaktyczna ochrona zdrowia pracownik贸w – cz臋艣膰 1
W niniejszym artykule om贸wione zosta艂y zagadnienia dotycz膮ce roli pracodawcy w dzia艂aniach zwi膮zanych z profilaktyczn膮 ochron膮 zdrowia pracownik贸w.
Regulamin pracy – podstawowe informacje
W artykule om贸wione zosta艂y kwestie dotycz膮ce regulaminu pracy, kt贸ry zgodnie z art. 104 搂 1 Kodeksu pracy jest wewn臋trznym aktem ustalaj膮cym porz膮dek i organizacj臋 w zak艂adzie pracy oraz zwi膮zane z procesem pracy prawa i obowi膮zki pracodawcy i pracownik贸w.
R贸wne traktowanie w zatrudnieniu
W artykule om贸wiono zagadnienia dotycz膮ce zasad niedyskryminacji i聽r贸wnego traktowania w zatrudnieniu kandydat贸w na pracownik贸w, pracownik贸w obecnych i by艂ych.
Informacja dla pracownika o warunkach jego zatrudnienia
Ka偶dy pracodawca, zawieraj膮c z pracownikiem umow臋 o prac臋, jest zobowi膮zany, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, poinformowa膰 go o聽warunkach zatrudnienia, a tak偶e o uprawnieniach pracowniczych. Problematyka dotycz膮ca zakresu informacji i termin贸w ich przekazania zosta艂a om贸wiona w...
Wynagrodzenie za urlop i ekwiwalent za urlop niewykorzystany
Autorka przedstawia i omawia podstawowe regulacje dotycz膮ce wynagrodzenia za urlop i ekwiwalentu za urlop niewykorzystany, obja艣niaj膮c zarazem spos贸b obliczenia tych nale偶no艣ci.
W niniejszym artykule om贸wione zosta艂y przypadki, w kt贸rych wygasa umowa o prac臋, a tak偶e konsekwencje takiego wyga艣ni臋cia. Przepisy reguluj膮ce wyga艣ni臋cie umowy o prac臋 znajduj膮 si臋 w Kodeksie pracy w oddziale 7聽rozdzia艂u II dzia艂u drugiego w artyku艂ach od 63 do 67 w艂膮cznie.
Rok 2009 dobiega ko艅ca, a zatem nasta艂 czas, kiedy wi臋kszo艣膰 firm dokonuje wszelkich rozlicze艅 i podsumowa艅. Dla os贸b zajmuj膮cych si臋 sprawami kadrowymi koniec roku to tak偶e czas planowania czasu pracy na kolejny rok. Warto wi臋c przed pocz膮tkiem nowego roku dowiedzie膰 si臋, ile...
W niniejszym artykule om贸wiono podstawowe elementy, jakie powinny znale藕膰 si臋 w tre艣ci umowy o prac臋 oraz ich charakter.
艢wiadczenia przys艂uguj膮ce w okresie czasowej niezdolno艣ci do聽pracy
Artyku艂 omawia zasady wyp艂acania 艣wiadcze艅 przys艂uguj膮cych osobom, kt贸re z powodu choroby, b膮d藕 z innych przyczyn, czasowo utraci艂y zdolno艣膰 do wykonywania pracy.