• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Moja przyjaciółka dowiedziała się kilka dni temu, że jest chora na nowotwór złośliwy, ale boi się powiedzieć o tym swojemu pracodawcy. Wynika to z faktu, że ma z nim podpisaną umowę o pracę na okres jednego roku i wygasa ona 31.12.2022 r. Przyjaciółka obawia się, że gdy pracodawca dowie się o chorobie, to nie przedłuży jej umowy o pracę na następny okres. W związku z tym mam parę pytań:
1) Co grozi mojej przyjaciółce, jeżeli ta nie poinformuje pracodawcy o swoim stanie zdrowia?
2) Czy pracodawca może nie przedłużyć umowy o pracę mojej przyjaciółce, zwłaszcza gdy zdecyduje się pójść na chorobowe?
3) Co w ogóle można zrobić w takiej sytuacji?
Pracownik nie ma obowiązku informowania pracodawcy o stanie zdrowia. Taka okoliczność może wyjść na jaw przy badaniach okresowych. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Pracodawca może nie przedłużyć umowy o pracę. Ma pełną swobodę w tym zakresie. Od strony prawnej nie da się nic doradzić – albowiem przyjaciółka powinna skupić się na swoim zdrowiu. Jeśli pójdzie na zwolnienie lekarskie – pracodawca może jej nie przedłużyć umowy, jak nie pójdzie na zwolnienie lekarskie – także może tego nie zrobić.
Zakaz wypowiadania umów w czasie nieobecności pracownika dotyczy tylko tych umów, które mogą być rozwiązane za wypowiedzeniem. Do takich umów należą:
W okresie nieobecności pracownika w pracy spowodowanego chorobą pracodawca nie może dokonać wypowiedzenia umowy o pracę. Jednak nie oznacza to, że umowa taka nie może w tym okresie wygasnąć i zostać nie przedłużona.
Niech przyjaciółka skupi się na swoim zdrowiu, pójdzie na zwolnienie lekarskie – po ustaniu stosunku pracy ma nadal do niego prawo.
Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę podlega ścisłym regułom, zwłaszcza w przypadku choroby, urlopu czy innych usprawiedliwionych nieobecności pracownika. Pracodawca ma prawo do rozwiązania umowy, ale musi przestrzegać przepisów, które chronią pracownika w określonych sytuacjach. Warto znać swoje prawa, aby świadomie reagować na działania pracodawcy.
Oferujemy szybkie i profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie pism dostosowanych do Twojej sytuacji, bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc prawną! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy