• Autor: Dorota Kriger
W jaki sposób nowy pracodawca może dać mi gwarancję mającą moc prawną, że będzie na mnie czekał, aż skończy się mój okres wypowiedzenia w starej pracy? Boję się opierać tylko na jego ustnej obietnicy, zwłaszcza że być może będę musiała pracować jeszcze 3 miesiące u starego pracodawcy, bo taki mam okres wypowiedzenia. Czy umowa przedwstępna o pracę będzie dobrym rozwiązaniem? Jeżeli taka umowa przedwstępna o pracę jest możliwa, to co powinna zawierać?
Nie ma przeciwwskazań do tego, aby przyszły pracodawca i pracownik zawarli umowę przedwstępną o pracę. Mimo że umowa przedwstępna wywodzi się z przepisów Kodeksu cywilnego (art. 389 K.c.), to może mieć zastosowanie do umów, których regulacje znajdują się w Kodeksie pracy. Wynika tak z art. 300 K.p., który mówi, iż w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy stosuje się odpowiednio do stosunków pracy przepisy Kodeksu cywilnego, jeśli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.
Możliwość zastosowania umowy przedwstępnej w przypadku umowy o pracę potwierdził także Sąd Najwyższy w wyroku z 21 czerwca 1972 r. (III PZP 13/72, OSNCP 1972/11, poz. 201) – zgodnie z tym wyrokiem dopuszczalne jest zawarcie umowy, przez którą strony zobowiązują się do zawarcia umowy o pracę (umowa przedwstępna – art. 389 K.c.).
Zawarcie umowy przedwstępnej jest korzystne dla obu stron – nie tylko pracownik zyskuje gwarancję zatrudnienia, ale także pracodawca ma pewność, że zatrudni upatrzonego wcześniej pracownika.
W umowie przedwstępnej jedna ze stron lub obie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości umowy o pracę na określonych warunkach, gdyż już w umowie przedwstępnej powinny być określone istotne postanowienia umowy o pracę (umowy przyrzeczonej).
Oznacza to, że w przedwstępnej umowie o pracę powinny znaleźć się wszystkie informacje wymienione w art. 29 § 1 K.p.
W przedwstępnej umowie o pracę należy więc zamieścić takie dane, jak:
Brak powyższych danych skutkuje tym, że w razie odmowy pracodawcy w kwestii zawarcia właściwej umowy pracownik nie będzie uprawniony do dochodzenia nawiązania stosunku pracy.
Uprawnienie żądania zawarcia umowy przyrzeczonej przysługuje tylko pracownikowi – pracodawca nie ma takiej możliwości i w przypadku odmowy zawarcia przez pracownika umowy przyrzeczonej pracodawcy wolno dochodzić wyłącznie odszkodowania.
Oprócz ww. informacji w umowie przedwstępnej powinny być więc zawarte także ustalenia dotyczące skutków niezawarcia umowy o pracę, np. wysokość odszkodowania, którego można domagać się w razie niewywiązania się którejkolwiek ze stron z postanowień umowy przedwstępnej.
Kamil otrzymał atrakcyjną ofertę pracy w nowoczesnej firmie technologicznej, ale miał trzymiesięczny okres wypowiedzenia u obecnego pracodawcy. Obawiał się, że po tym czasie nowa firma może się wycofać. Przyszły pracodawca zgodził się na podpisanie umowy przedwstępnej, określając w niej stanowisko, wynagrodzenie i datę rozpoczęcia pracy. Dzięki temu Kamil miał pewność zatrudnienia, a firma zabezpieczyła sobie doświadczonego specjalistę.
Agnieszka chciała zmienić pracę, ale wiedziała, że jej obecna firma wymaga dwumiesięcznego okresu wypowiedzenia. Nowy pracodawca zaproponował jej umowę przedwstępną, w której zagwarantowano jej zatrudnienie na uzgodnionych warunkach. Niestety, po miesiącu firma zmieniła plany i odmówiła podpisania umowy o pracę. Dzięki zapisowi o odszkodowaniu w umowie przedwstępnej Agnieszka otrzymała rekompensatę za poniesione straty.
Tomasz dostał propozycję pracy w renomowanej firmie budowlanej, ale musiał jeszcze dokończyć ważny projekt u obecnego pracodawcy. Nie chciał ryzykować, że po kilku miesiącach nowy pracodawca wycofa się z oferty. Spisali więc umowę przedwstępną, w której dokładnie określono warunki zatrudnienia, w tym wynagrodzenie i datę rozpoczęcia pracy. Tomasz spokojnie zakończył swoje zobowiązania i po upływie okresu wypowiedzenia przeszedł do nowej firmy zgodnie z ustaleniami.
Umowa przedwstępna o pracę to skuteczny sposób na zabezpieczenie przyszłego zatrudnienia zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Daje pewność, że po upływie okresu wypowiedzenia nowa praca będzie na pracownika czekać, a firma zyska gwarancję, że pozyska oczekiwanego specjalistę. Kluczowe jest jednak odpowiednie sformułowanie umowy, uwzględniające wszystkie istotne warunki przyszłego zatrudnienia oraz ewentualne konsekwencje jej niewykonania. Dzięki temu umowa przedwstępna może stanowić realną ochronę przed nieprzewidzianymi zmianami i zapewnić stabilność obu stronom.
Umowa przedwstępna o pracę to skuteczne zabezpieczenie zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy, zapewniające pewność przyszłego zatrudnienia. Dzięki niej pracownik nie musi obawiać się, że po okresie wypowiedzenia nowa firma się wycofa, a pracodawca ma gwarancję, że pozyska planowanego specjalistę. Kluczowe jest precyzyjne określenie warunków przyszłej umowy oraz zapisanie ewentualnych konsekwencji jej niewykonania. To rozwiązanie daje stabilność i pozwala uniknąć niepewności związanej ze zmianą pracy.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 21 czerwca 1972 r., sygn. akt III PZP 13/72
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Dorota Kriger
Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.
Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy