Szukamy prawnika. Oferta dla radc體 prawnych i adwokat體

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam sw贸j problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowi膮zuje)

Przekroczenie normy 艣redniotygodniowej

Autor: Tadeusz M. Nycz

W artykule om贸wiono zasady obliczania godzin nadliczbowych wynikaj膮cych z przekroczenia normy 艣redniotygodniowej czasu pracy.

W pa藕dzierniku br. ukaza艂o si臋 wyja艣nienie E. Szempli艅skiej, kt贸ra na przyk艂adzie zatrudnienia w maju 2004 r. przez 176 godzin, w tym przepracowaniu 8 godzin nadliczbowych przekraczaj膮cych norm臋 dobow膮 czasu pracy, a tak偶e wykorzystaniu 1 dnia urlopu wypoczynkowego, wyja艣nia zasady rozliczania czasu pracy w zakresie godzin nadliczbowych przekraczaj膮cych norm臋 艣redniotygodniow膮 w miesi臋cznym okresie rozliczeniowym (por. E. Szempli艅ska „Rozliczanie czasu pracy” PiZS 2004/10/39-40).

Interesuje Ci臋 ten temat i chcesz wiedzie膰 wi臋cej? kliknij tutaj >>

Autorka wprowadza, moim zdaniem, ca艂kowicie b艂臋dne za艂o偶enie w zakresie rozliczania godzin nadliczbowych. Twierdzi mianowicie, 偶e w podanym stanie faktycznym pracownik otrzyma dodatek za prac臋 w godzinach nadliczbowych przekraczaj膮cych norm臋 艣redniotygodniow膮 czasu pracy tylko za 8 godzin.

Tymczasem z wyliczenia arytmetycznego wynika co艣 zupe艂nie innego. Pracownik przepracowa艂 176 godzin plus 8 godzin urlopu, co razem daje 184 godziny. Osiem godzin przypada艂o na przekroczenie normy dobowej czasu pracy, wobec tego, t臋 wielko艣膰 odejmujemy od og贸lnego czasu pracy wchodz膮cego do podstawy oblicze艅, st膮d wynika, 偶e pozostaje nam do rozliczenia 176 godzin.

W maju 2004 r. normatywny czas pracy dla pracownika zatrudnionego przy normie czasu pracy wynosz膮cej 8 godzin na dob臋 wynosi艂 152 godziny (19 dni x 8 godzin – por. T. Nycz „Czas pracy od 1 stycznia 2004 r.” Wydawnictwo Tarbonus, stycze艅 2004 r. str. 221-222, gdzie arytmetycznie udowodni艂em, 偶e m贸j uproszczony w stosunku do art. 130 § 1 K.p. spos贸b obliczania normatywnego czasu pracy odpowiada w pe艂ni temu przepisowi.).

W konsekwencji, 176 - 152 = 24 godziny i za tyle nale偶y pracownikowi zap艂aci膰 dodatek z tytu艂u pracy w godzinach nadliczbowych przekraczaj膮cych norm臋 艣redniotygodniow膮 czasu pracy.

B艂臋dno艣膰 za艂o偶enia E. Szempli艅skiej polega na tym, i偶 przyjmuje ona, nie wiadomo na jakiej podstawie, 偶e nadal obowi膮zuje art. 129 § 2 K.p. w brzmieniu do 31.12.2003 r., zgodnie z kt贸rym praca w granicach do 8 godzin na dob臋 i 艣rednio do 40 godzin na tydzie艅 w okresie rozliczeniowym nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.

Taki spos贸b odczytywania art. 151 § 1 K.p., kt贸ry gramatycznie m贸wi o tym, 偶e prac膮 w godzinach nadliczbowych jest „praca wykonywana ponad obowi膮zuj膮ce pracownika normy czasu pracy...”, pozostaje w sprzeczno艣ci z tre艣ci膮 gramatyczn膮 rozdzia艂u II dzia艂u sz贸stego K.p. pt. „Normy i og贸lny wymiar czasu pracy”.

Warto zwr贸ci膰 uwag臋 na fakt, i偶 poza tytu艂em tego rozdzia艂u, w jego szczeg贸艂owej tre艣ci ustawodawca ani raz nie pos艂uguje si臋 poj臋ciem „norma czasu pracy”. W art.151 § 1 K.p. ustawodawca u偶ywa natomiast zwrotu „ponad obowi膮zuj膮ce pracownika normy czasu pracy”, w kt贸rym to zwrocie nowym sformu艂owaniem, w stosunku do poprzednio obowi膮zuj膮cego art. 133 § 1 K.p. jest s艂owo „pracownika”.

Istota zagadnienia polega wi臋c na tym, 偶e rozumienie poj臋cia „norma pracownicza” musi by膰 interpretowane na tle ca艂okszta艂tu rozdzia艂u II dzia艂u sz贸stego K.p., a nie wynika ono bynajmniej tylko z art. 129 § 1 K.p. Ten przepis bowiem precyzuje normy og贸lne, graniczne a nie wszystkie normy obowi膮zuj膮ce pracownika.

Z rozdzia艂u II dzia艂u sz贸stego K.p. wynika, 偶e pracowniczymi normami b臋d膮:

  • 8 godzin na dob臋, cho膰 nie s膮 wykluczone ni偶sze normy dobowe np. 4 godzinna w przypadku, gdy strony w trybie art. 151 § 5 K.p. tak postanowi膮,
  • 艣rednio 40 godzinna tygodniowa norma w okresie rozliczeniowym czasu pracy lub ni偶sza w zale偶no艣ci od wyst臋puj膮cych w tym okresie rozliczeniowym 艣wi膮t przypadaj膮cych w innym dniu ni偶 niedziela (art. 130 § 2 K.p.),
  • 30 godzinna tygodniowa norma czasu pracy, przy zatrudnieniu np. w wymiarze ½ etatu, je艣li w trybie art. 151 § 5 K.p. strony tak postanowi膮.

W rozdziale wyst臋puje ponadto 艂膮czna norma 艣redniotygodniowa nie przekraczaj膮ca 艣rednio 48 godzin tygodniowo w okresie rozliczeniowym czasu pracy (art. 131 § 1 K.p.). W sk艂ad tej normy wchodzi normatywny czas pracy przypisany danemu okresowi rozliczeniowemu oraz wyst臋puj膮ce w tym okresie godziny nadliczbowe. W rezultacie, mamy tutaj do czynienia z norm膮 og贸ln膮 o charakterze ochronnym a nie z norm膮 pracownicz膮 zindywidualizowan膮.

Dodatkowo, w wymiarze czasu pracy podlegaj膮cym przyr贸wnaniu do pracowniczej normy czasu pracy, uwzgl臋dnia si臋 jeszcze liczb臋 godzin usprawiedliwionej nieobecno艣ci pracownika w pracy, zgodnie z art. 130 § 3 K.p.

Dopiero tak ca艂o艣ciowo stworzony system oblicze艅 doprowadzi膰 mo偶e do poprawnego rozliczenia przepracowanego przez pracownika czasu pracy.

W konsekwencji, norm膮 艣redniotygodniow膮 czasu pracy pracownika jest norma obliczona dla danego okresu rozliczeniowego czasu pracy w spos贸b uwzgl臋dniaj膮cy wszystkie postanowienia zawarte w rozdziale II dzia艂u sz贸stego K.p., a nie tylko wielko艣膰 wynikaj膮ca z art. 129 § 1 K.p., w postaci 艣rednio 40 godzin tygodniowo.

Nie jest tak偶e wykluczone umowne przyjmowanie norm ni偶szych ni偶 og贸lne, w szczeg贸lno艣ci na podstawie art. 151 § 5 K.p. Z tego powodu, w analizowanym przyk艂adzie pracownik przepracowa艂:

  • 8 godzin nadliczbowych przekraczaj膮cych norm臋 dobow膮 czasu pracy,
  • 24 godziny nadliczbowe przekraczaj膮ce norm臋 艣redniotygodniow膮 czasu pracy.

Warto przy tym zwr贸ci膰 uwag臋, 偶e w stanie prawnym obowi膮zuj膮cym od 1 stycznie 2004 r. w zakresie sposobu rozliczania czasu pracy i okre艣lania przekrocze艅 normy 艣redniotygodniowej czasu pracy nie jestem odosobniony w prezentowanych pogl膮dach.

Podobne zdanie prezentuje A. Sobczyk, uwa偶aj膮c, 偶e art. 151 § 1 K.p. odnosi si臋 do normy skonkretyzowanej dla danego okresu rozliczeniowego czasu pracy rozumianej jako wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym a nie do normy przeci臋tnie 40 godzin (por. A. Sobczyk [w:] „Kodeks pracy – komentarz” pod red. B. Wagner, Gda艅sk 2004 r. str. 510 ust. 2 a tak偶e str. 541-542 ust. 3).

Reasumuj膮c, w podanym na wst臋pie stanie faktycznym sprawy pracownik powinien otrzyma膰:

  • wynagrodzenie wraz z dodatkiem za 8 godzin pracy przekraczaj膮cych norm臋 dobow膮 czasu pracy,
  • wynagrodzenie wraz z 100% dodatkiem za 24 godziny pracy przekraczaj膮ce pracownicz膮 norm臋 艣redniotygodniow膮 w miesi膮cu maju 2004 r., zgodnie z art. 151 § 1 w zwi膮zku z art. 1511 § 2 K.p.

Je偶eli chcesz wiedzie膰 wi臋cej na ten temat 鈥 kliknij tutaj >>

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam sw贸j problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowi膮zuje)
Porad przez Internet udzielaj膮
prawnicy z du偶ym do艣wiadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowi膮zuje!
Wycen臋 wy艣lemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustaw臋 o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie 禄

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika 禄