Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Autor: Tadeusz M. Nycz
Zgodnie z art. 1512 K.p., w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych, zamiast dodatku za prac臋 w tych godzinach pracownik mo偶e uzyska膰 rekompensat臋 w postaci czasu wolnego od pracy udzielonego:
Udzielenie czasu wolnego od pracy jest wi臋c form膮 rekompensaty jedynie samego dodatku za prac臋 w godzinach nadliczbowych a nie stanowi kompleksowej rekompensaty za godziny nadliczbowe. Oznacza to, 偶e stosuj膮c instytucje czasu wolnego od pracy, niezale偶nie od tego za godziny nadliczbowe trzeba pracownikowi zap艂aci膰 normalne wynagrodzenie.
Interesuje Ci臋 ten temat i chcesz wiedzie膰 wi臋cej? kliknij tutaj >>
Warunkiem zastosowania art. 1512 § 1 K.p. jest wyra藕ny wniosek pracownika,co oznacza, 偶e pracodawca nie ma prawa narzuca膰 tej formy rekompensaty za prac臋 w godzinach nadliczbowych przekraczaj膮cych norm臋 lub wymiar dobowy albo norm臋 艣redniotygodniow膮 w okresie rozliczeniowym.
Przepis art. 1512 § 1 K.p. wymaga, aby wniosek pracownika by艂 sporz膮dzony w formie pisemnej. Pracodawca post臋puj膮cy zgodnie z obowi膮zuj膮cymi przepisami, przy pomocy tej formy pisemnej zabezpiecza si臋 na wypadek zarzutu pracownika o wymuszeniu, czy braku jego zgody na czas wolny, zamiast dodatku do wynagrodzenia za przepracowane godziny nadliczbowe.
Mimo, 偶e za prac臋 w godzinach nadliczbowych przys艂uguje 50% lub 100% dodatek, rozmiar czasu wolnego w przypadku art. 1512 § 1 K.p. nie jest zr贸偶nicowany, co oznacza, 偶e np. za przepracowanie 12 godzin nadliczbowych pracownikowi przys艂uguje 12 godzin wolnych od pracy.
Konstrukcja przepisu wskazuje, 偶e o udzieleniu czasu wolnego od pracy w zamian za prac臋 w godzinach nadliczbowych b臋dzie w efekcie decydowa艂 pracodawca, poniewa偶 mimo wniosku ze strony pracownika, pracodawca mo偶e nie wyrazi膰 zgody na t臋 form臋 rekompensaty, lecz zap艂aci膰 dodatek za przepracowane godziny nadliczbowe.
W konsekwencji pracownik nie posiada roszczenia prawnego o udzielenie czasu wolnego, lecz roszczenie wy艂膮cznie o dodatek za prac臋 w godzinach nadliczbowych.
Czas pracy udzielony pracownikowi jako wolny od pracy w zamian za przepracowane godziny nadliczbowe, zar贸wno na podstawie art. 1512 § 1 jak i § 2 K.p., moim zdaniem musi by膰 czasem, za kt贸ry przys艂uguje pracownikowi normalne wynagrodzenie.
Uzasadniaj膮c powy偶sz膮 tez臋 rozpoczn臋 od stwierdzenia, jak si臋 wydaje oczywistego, 偶e w przepisach prawa pracy funkcjonuj膮 poj臋cia o odmiennym znaczeniu, a mianowicie:
1) dzie艅 wolny od pracy udzielany w zamian za planowan膮 prac臋 w niedziel臋 lub 艣wi臋to (art. 15111 § 1 K.p.), b臋d膮cy rekompensat膮 za prac臋 w tych dniach w normalnym czasie pracy,
2) dzie艅 wolny od pracy udzielany w zamian za prac臋 w:
3) czas wolny od pracy w zamian za prac臋 w godzinach nadliczbowych (art. 1512 § 1 i 2 K.p.), b臋d膮cy rekompensat膮 za dodatek za prac臋 ponadnormatywn膮, kt贸ra mo偶e wyst臋powa膰 w dniu roboczym, ale tak偶e w niedziel臋, w 艣wi臋to lub w dniu wolnym od pracy wynikaj膮cym ze 艣rednio 5- dniowego tygodnia pracy,
4) czas wolny od pracy w zamian za dy偶ur (art. 1515 § 3 K.p.), stanowi膮cy rekompensat臋 za czas po艣wi臋cony pracodawcy, nie zaliczany z mocy wskazanego przepisu do czasu pracy.
Pierwszy przypadek od drugiego r贸偶ni si臋 tym, 偶e mamy tutaj do czynienia z dniem wolnym od pracy, b臋d膮cym rekompensat膮 maj膮c膮 inny zakres znaczeniowy od pozosta艂ych dw贸ch zawartych w pkt 2).
W pierwszym przypadku pracownik przepracowa艂 niedziel臋 lub 艣wi臋to, kt贸re to dni w rozliczeniu wynagrodzeniowym (w sytuacji, gdy pracownik w te dni nie pracuje) s膮 dniami niep艂atnymi. Wobec tego, pracodawca obowi膮zany jest udzieli膰 pracownikowi dnia wolnego od pracy tak偶e niep艂atnego.
We wszystkich przypadkach planowanej pracy w niedziel臋 lub 艣wi臋to taki spos贸b udzielania rekompensaty jest poprawny, pod warunkiem jednak, 偶e praca w niedziel臋 lub 艣wi臋to nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych. W sytuacji finansowej pracownika nie dochodzi do 偶adnego uszczerbku, st膮d taki spos贸b post臋powania jest prawid艂owy.
Kolejne dwa przypadki(chodzi tutaj o wy偶ej wymieniony punkt 2) dotycz膮 zgo艂a innych sytuacji. Mianowicie w tre艣ci komentowanego przepisu mamy do czynienia z udzieleniem rekompensaty w zamian za dodatek nale偶ny za prac臋 w godzinach nadliczbowych. Wobec tego chodzi tutaj o ekwiwalent za prac臋 ponadnormatywn膮.
Z tego powodu, udzielenie dnia wolnego od pracy bezp艂atnego, nie mo偶e mie膰 miejsca, poniewa偶 taka sytuacja w istocie nic nie rekompensuje. Pracownik, kt贸remu zlecono prac臋 w niedziel臋 lub 艣wi臋to w spos贸b nieplanowany, wykonuj膮c prac臋 w tym dniu przekracza normatywny czas pracy okre艣lony na okres rozliczeniowy czasu pracy, w kt贸rym przepracowana niedziela lub 艣wi臋to wyst臋puje.
W konsekwencji, mamy ju偶 do czynienia z prac膮 w godzinach nadliczbowych. Obowi膮zek udzielenia dnia wolnego w zamian za przepracowan膮 niedziel臋 lub 艣wi臋to np. w poniedzia艂ek nast臋puj膮cy po przepracowanej niedzieli, powoduje ten skutek, 偶e pracodawca zwalnia pracownika z obowi膮zku 艣wiadczenia pracy w poniedzia艂ek, co tym samym zobowi膮zuje pracodawc臋 do wyp艂acenia za poniedzia艂ek wynagrodzenia na podstawie art. 81 K.p.
Pracownik bowiem jest got贸w do wykonywania pracy w poniedzia艂ek zgodnie z obowi膮zuj膮cym go rozk艂adem czasu pracy, natomiast w zwi膮zku ze zwolnieniem od obowi膮zku jej wykonywania z przyczyn dotycz膮cych pracodawcy, zachowuje prawo do wynagrodzenia za gotowo艣膰 do wykonywania pracy w tym dniu.
Z tego wzgl臋du, taki dzie艅 wolny udzielony za prac臋 w niedziel臋 lub 艣wi臋to musi by膰 dniem, za kt贸ry przys艂uguje pracownikowi wynagrodzenie z art. 81 K.p. Podobnie rzecz wygl膮da w przypadku zlecenia pracy w dniu, kt贸ry zgodnie z obowi膮zuj膮cym pracownika rozk艂adem czasu pracy jest dniem wolnym urzeczywistniaj膮cym zasad臋 艣rednio 5-dniowego tygodnia pracy.
Konsekwencje s膮 identyczne, gdy偶 pracownik ma prawo do dnia wolnego od pracy, za kt贸ry przys艂uguje prawo do wynagrodzenia na podstawie art. 81 K.p., poniewa偶 zgodnie z ustalonym rozk艂adem czasu pracy by艂 got贸w do wykonywania pracy np. w poniedzia艂ek udzielony za przepracowan膮, uprzednio woln膮, sobot臋.
Instytucja rekompensaty uregulowana art. 1512 § 1 i § 2 K.p. musi polega膰 na tym, 偶e pracodawca udziela pracownikowi czasu wolnego od pracy, za kt贸ry przys艂uguje wynagrodzenie.Przy czym ten spos贸b udzielania rekompensaty dotyczy jednolicie wszystkich pracownik贸w, bez wzgl臋du na model ustalonego w umowie o prac臋 wynagrodzenia za prac臋.
Prawo do wynagrodzenia za czas wolny od pracy dla pracownik贸w godzinowo p艂atnych wynika z poprawnie pojmowanej instytucji rekompensaty, okre艣lonej w art. 1512 K.p., co oczywi艣cie nie pozostaje w sprzeczno艣ci z art. 80 K.p.
Niedopuszczalne jest wobec tego r贸偶nicowanie sytuacji prawnej pracownik贸w godzinowo i miesi臋cznie p艂atnych poprzez r贸偶ne ich traktowanie w zakresie instytucji rekompensaty wynikaj膮cej z komentowanego przepisu, gdy偶 taka sytuacja w my艣l art. 183a –art.183e K.p. narusza艂oby zasad臋 r贸wnego traktowania w zatrudnieniu.
Zgodnie z art. 1512 § 2 K.p. pracodawca ma mo偶liwo艣膰 udzielenia czasu wolnego od pracy za prac臋 w godzinach nadliczbowych tak偶e bez wniosku pracownika, pod ni偶ej sprecyzowanymi warunkami:
W sytuacji, gdy pracodawca nie spe艂ni warunku udzielenia czasu wolnego od pracy najp贸藕niej w ostatnim dniu danego okresu rozliczeniowego, w kt贸rym mia艂y miejsce przepracowane godziny nadliczbowe, w贸wczas instytucja, o kt贸rej mowa w art. 1512 § 2 K.p. nie znajduje zastosowania.
W konsekwencji, w takim przypadku udzielenie czasu wolnego w zamian za prac臋 w godzinach nadliczbowych mo偶e nast膮pi膰 wy艂膮cznie za zgod膮 pracownika.
Zwa偶ywszy na zr贸偶nicowane zasady udzielania czasu wolnego od pracy, praktycznie mo偶e si臋 okaza膰, 偶e pracownicy nie b臋d膮 wyra偶a膰 zgody na udzielenie czasu wolnego w relacji 1:1. Nie jest natomiast wykluczone w takim przypadku udzielenie czasu wolnego w relacji 1:1,5 godziny, po uzyskaniu zgody pracownika.
W razie naruszenia przez pracodawc臋 warunk贸w dopuszczalno艣ci stosowania art. 1512 § 2 K.p., pracownik mo偶e 偶膮da膰 wyp艂acenia dodatku za prac臋 w godzinach nadliczbowych. Powstaje w zwi膮zku z tym pytanie, jaki jest dzie艅 wymagalno艣ci roszczenia o to 艣wiadczenie?
Moment ten ma istotne znaczenie z punktu widzenia prawa do odsetek za zw艂ok臋. Moim zdaniem, momentem wymagalno艣ci roszczenia o dodatek za prac臋 w godzinach nadliczbowych jest termin wyp艂aty wynagrodzenia miesi臋cznego, w stosunku do godzin nadliczbowych przepracowanych w danym miesi膮cu.
Przyk艂adowo, przy 4‑miesi臋cznym okresie rozliczeniowym czasu pracy, wymagalno艣膰 roszczenia o dodatek za prac臋 w godzinach nadliczbowych przepracowanych w pierwszym miesi膮cu okresu rozliczeniowego up艂ynie stosownie do postanowie艅 regulaminu pracy, nie p贸藕niej jednak ni偶 w 10 dniu drugiego miesi膮ca okresu rozliczeniowego (art. 85 K.p.).
Pracodawca zamierzaj膮cy skorzysta膰 z art. 1512 § 2 K.p. musi si臋 wi臋c liczy膰 z tym, 偶e w razie naruszenia warunk贸w omawianej instytucji mo偶e zosta膰 zobowi膮zany do zap艂acenia dodatku za prac臋 w godzinach nadliczbowych, a tak偶e na 偶膮danie pracownika odsetek za zw艂ok臋, liczonych od wskazanego wy偶ej momentu.
Przepis art. 1512 § 2 K.p. nie zmienia bowiem terminu wymagalno艣ci roszczenia o dodatek za prac臋 w godzinach nadliczbowych, lecz mo偶e jedynie czyni膰 go bezprzedmiotowym w przypadku udzielenia czasu wolnego od pracy.
Z tre艣ci art. 1512 § 2 K.p. jednoznacznie wynika, 偶e za czas wolny od pracy udzielony w zamian za prac臋 w godzinach nadliczbowych pracownikowi przys艂uguje wynagrodzenie. Literalnie brzmienie stanowi, 偶e udzielenie czasu wolnego od pracy nie mo偶e spowodowa膰 obni偶enia wynagrodzenia nale偶nego za pe艂ny miesi臋czny wymiar czasu pracy.
Ca艂kowicie jest wi臋c b艂臋dny pogl膮d A. Sobczyka, kt贸ry uwa偶a, 偶e zar贸wno czas wolny udzielony na wniosek jak i bez wniosku pracownika ma by膰 czasem pracy nieop艂acanym (por. A. Sobczyk, „Zasady prawnej regulacji czasu pracy” Warszawa 2005 s.342-347).
Reasumuj膮c nale偶y stwierdzi膰 instytucja rekompensaty uregulowana art. 1512 § 1 i § 2 K.p. musi polega膰 jednolicie na tym, 偶e pracodawca udziela pracownikowi czasu wolnego od pracy, za kt贸ry przys艂uguje wynagrodzenie.
Przy czym ten spos贸b udzielania rekompensaty dotyczy jednolicie wszystkich pracownik贸w, bez wzgl臋du na model ustalonego w umowie o prac臋 wynagrodzenia za prac臋.
Prawo do wynagrodzenia za czas wolny od pracy dla pracownik贸w godzinowo p艂atnych wynika z poprawnie pojmowanej instytucji rekompensaty, okre艣lonej w art. 1512 K.p., co oczywi艣cie nie pozostaje w sprzeczno艣ci z art. 80 K.p.
Niedopuszczalne jest wobec tego r贸偶nicowanie sytuacji prawnej pracownik贸w godzinowo i miesi臋cznie p艂atnych, poprzez r贸偶ne ich traktowanie w zakresie instytucji rekompensaty wynikaj膮cej z komentowanego przepisu (art. 183a – art. 183e K.p.).
Wreszcie, co warte jest podkre艣lenia, udzielenie przez pracodawc臋 czasu wolnego od pracy bezp艂atnego pozostawa艂oby w sprzeczno艣ci z zawart膮 mi臋dzy stronami umowa o prac臋, zgodnie z kt贸r膮 pracownik zobowi膮zuje si臋 艣wiadczy膰 prac臋 w pe艂nym wymiarze czasu pracy, do czego nie dochodzi z przyczyn dotycz膮cych pracodawcy jako zobowi膮zanego do udzielenia rekompensaty w zamian za dodatek nale偶ny za przepracowane godziny nadliczbowe.
W konsekwencji, jak wida膰, niop艂acanie czasu wolnego od pracy udzielanego w trybie art. 1512 K.p. bez wzgl臋du na rodzaj przewidzianej tam rekompensaty, nie znajduje 偶adnego uzasadnienia normatywnego i tym samym jest oczywi艣cie niedopuszczalne.
Naruszenie zasady op艂acania czasu wolnego od pracy, stawi wi臋c wykroczenie z art. 281 pkt 5 K.p. w obecnym stanie prawnym zagro偶one kar膮 grzywny od 1.000.- do 30.000.- z艂otych.
Szerzej na temat tej problematyki zob. T. Nycz, "Kodeksowe instytucje czasu pracy" Wydawnictwo Tarbonus, Krak贸w-Tarnobrzeg, marzec 2006 s.176-189.
Je偶eli chcesz wiedzie膰 wi臋cej na ten temat 鈥 kliknij tutaj >>
Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy