• Autor: Artykuł Partnera
Przejęcie przedsiębiorstwa po zmarłym przez jego spadkobierców nie należy do prostych zadań.
Dziedziczenie firmy rodzinnej to kwestia, która w oczywisty sposób jest przedmiotem zainteresowania tysięcy polskich przedsiębiorców, a także ich spadkobierców. Polski system prawny pozwala na przejęcie firmy w podobny sposób, jak robi się to np. w przypadku auta czy mieszkania, ale trzeba wiedzieć, że — w zależności od tego, czy dotyczy to spółki prawa handlowego lub firmy osoby fizycznej — może być to bardziej skomplikowane. Przeczytajcie nasz tekst, a dowiecie się czegoś więcej, jeśli chodzi o prawo dziedziczenia przedsiębiorstw.
Dziedziczenie testamentowe to jedna z możliwości. Sporządzenie testamentu umożliwia właścicielowi firmy wskazanie, w jaki sposób jego majątek powinien zostać rozdysponowany na wypadek jego śmierci, tzn. które z dzieci lub innych spadkobierców — oraz w jak dużej części — otrzymają udziały w firmie. Warto przy tym pamiętać, że taki dokument może uwzględniać osoby niespokrewnione z właścicielem przedsiębiorstwa.
Dziedziczenie ustawowe zaczyna obowiązywać w sytuacji, gdy:
Wówczas to przepisy prawa (w tym m.in. przepisy prawa cywilnego) decydują o tym, kto i w jakiej części odziedziczy majątek danego przedsiębiorstwa.
Spółki prawa handlowego — do takich należą np. spółka jawna, komandytowa oraz sp. z o.o. — należy rozpatrywać inaczej, jeśli chodzi o zasady dziedziczenia; w tym przypadku reguły dziedziczenia są określone przez Kodeks Spółek Handlowych. Oprócz tego zasady dziedziczenia mogą zostać dostosowane poprzez dokonanie odpowiednich zapisów w umowie spółki.
Jeszcze kilka lat temu, tzn. do 2018 roku, przekazanie firmy rodzinnej JDG (jednoosobowa działalność gospodarcza) było niezmiernie trudnym zadaniem, a to z uwagi na przepisy prawne, które umożliwiały przekazanie jedynie "fizycznych" składników majątku (w tym np. samochodów, maszyn itp.), ale bez zachowania ciągłości danej działalności gospodarczej. A zatem, nie można było odziedziczyć np. nazwy firmy, która, jak wiadomo, w biznesie jest jednym z tych elementów, które wyróżniają przedsiębiorstwo spośród konkurencji.
Obecnie jednak funkcjonują takie rozwiązania, dzięki którym można kontynuować działalność po śmierci właściciela w sposób bezproblemowy. W 2018 roku wprowadzono bowiem ustawę o zarządzie sukcesyjnym, która pozwala na kontynuację działalności firmy po śmierci jej dotychczasowego właściciela. A zatem, przewiduje się funkcjonowanie tzw. przedsiębiorstwa w spadku. Co więcej, zarządcę sukcesyjnego można powołać jeszcze za życia przedsiębiorcy (np. w trakcie jego ciężkiej choroby), co znacznie upraszcza całą procedurę. Podczas trwania zarządu sukcesyjnego firma zachowuje takie swoje elementy jak na przykład:
co mocno ułatwia dalsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa, można bowiem dokonywać rozliczeń z kontrahentami, pracownikami oraz wierzycielami. Tak rozumiany zarząd sukcesyjny jest tymczasowym środkiem zaradczym, choć nie przewiduje się, by służył on na dłuższą metę.
Przedstawiliśmy Ci kilka formalnych rozwiązań, jeśli chodzi o prawo dziedziczenia przedsiębiorstw. Musisz jednak wiedzieć, że sukcesja powinna być procesem wieloetapowym, obejmującym m.in. takie etapy jak:
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy