Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Autor: Tadeusz M. Nycz
Z dniem 1 stycznia 2004 r. wprowadzono do dzia艂u pierwszego Kodeksu pracy rozdzia艂 IIa zatytu艂owany: R贸wne traktowanie w zatrudnieniu, zawieraj膮cy art. 183a do art. 183e.
Regulacja ta jest konsekwencj膮 tzw. dyrektyw r贸wno艣ciowych wymagaj膮cych przeniesienia ich postanowie艅 na grunt prawa polskiego.
Interesuje Ci臋 ten temat i chcesz wiedzie膰 wi臋cej? kliknij tutaj >>
Z definicji zasady r贸wnego traktowania w zatrudnieniu wynika, 偶e ochron膮 w ramach tej podstawowej zasady prawa pracy obj臋ci s膮:
Pracownicy powinni by膰 r贸wno traktowani w zakresie:
R贸wne traktowanie w zatrudnieniu oznacza niedyskryminowanie w jakikolwiek spos贸b, bezpo艣rednio lub po艣rednio, ze wzgl臋du na jakiekolwiek okoliczno艣ci, w szczeg贸lno艣ci bez wzgl臋du na:
Ustawodawca wyliczaj膮c wskazane okoliczno艣ci pos艂uguje si臋 poj臋ciem „w szczeg贸lno艣ci”, co oznacza 偶e przyczyny te maj膮 charakter wyliczenia zasadniczego ale nie zamkni臋tego. Poza wymienionym katalogiem znajduj膮 si臋 np. przekonania sportowe. W warunkach krakowskich, bez wzgl臋du na to, czy kto艣 jest np. kibicem Wis艂y czy Cracovi, ze wzgl臋du na t臋 okoliczno艣膰 nie mo偶e by膰 dyskryminowany w pracy.
Dyskryminowanie bezpo艣rednie oznacza nier贸wne traktowania konkretnego pracownika w stosunku do innego, stanowi膮cego tzw. wzorzec por贸wnawczy, oczywi艣cie je偶eli te dysproporcje nie mog膮 by膰 usprawiedliwione wzgl臋dami wyra藕nie okre艣lonymi w przepisach prawa.
Dyskryminowanie po艣rednie istnieje natomiast wtedy, gdy wyst臋puj膮 dysproporcje w zakresie warunk贸w zatrudnienia na niekorzy艣膰 wszystkich lub znacznej liczby pracownik贸w w贸wczas, gdy nie mog膮 one by膰 obiektywnie uzasadnione innymi obiektywnymi wzgl臋dami przewidzianymi prawem.
Dyskryminowanie mo偶e przejawia膰 si臋 tak偶e zachowaniami:
Szczeg贸lna forma molestowania jest dyskryminowanie ze wzgl臋du na p艂e膰, jako ka偶de nieakceptowalne zachowanie o charakterze seksualnym lub odnosz膮cym si臋 do p艂ci pracownika, kt贸rego celem lub skutkiem jest naruszenie godno艣ci lub poni偶enie albo upokorzenie pracownika wyst臋puj膮ce w formie fizycznej, werbalnej lub pozawerbalnej, nazywane przez ustawodawc臋 molestowaniem seksualnym . Klasycznym przypadkiem takiego post臋powania mo偶e by膰 uzale偶nianie awansu, czy kariery podleg艂ego pracownika od zachowa艅 o charakterze seksualnym.
Ustawodawca przewiduje jednocze艣nie odst臋pstwa enumeratywnie wyliczone , kt贸rych zaistnienie nie stanowi dyskryminacji. S膮 to nast臋puj膮ce okoliczno艣ci:
a) odmowa pracodawcy nawi膮zania stosunku pracy uzasadniona ze wzgl臋du na rodzaj pracy, warunki jej wykonywania lub wymagania zawodowe stawiane pracownikom,
b) wypowiedzenie pracownikowi warunk贸w zatrudnienia w zakresie wymiaru czasu pracy, je偶eli jest to uzasadnione przyczynami niedotycz膮cymi pracownik贸w,
c) stosowanie 艣rodk贸w, kt贸re r贸偶nicuj膮 sytuacj臋 prawn膮 pracownika ze wzgl臋du na ochron臋 rodzicielstwa, wiek lub niepe艂nosprawno艣膰 pracownika,
d) ustalanie warunk贸w zatrudnienia i zwalniania pracownik贸w, zasad wynagradzania i awansowania oraz dost臋pu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych – z uwzgl臋dnieniem kryterium sta偶u pracy.
Wyliczone przypadki maj膮 charakter katalogu zamkni臋tego i nie mog膮 by膰 interpretowane rozszerzaj膮co.
Dzia艂ania podejmowane przez pracodawc臋 w celu wyeliminowania dotychczasowego zr贸偶nicowania, nie b臋d膮 poczytywane za dyskryminacj臋. Przyk艂adowo, je偶eli u danego pracodawcy istniej膮 zasadnicze dysproporcje wynagrodzeniowe pomi臋dzy m臋偶czyznami i kobietami zatrudnionymi przy pracy por贸wnywalnej, to w贸wczas w celu likwidacji tych dysproporcji, pracodawca musi przez pewien czas lepiej traktowa膰 t臋 dotychczas gorsza grup臋 zatrudnionych aby doprowadzi膰 do stanu zgodno艣ci z zasad膮 r贸wnego traktowania w zatrudnieniu.
Nie stanowi tak偶e dyskryminacji w zatrudnieniu r贸偶nicowanie pracownik贸w ze wzgl臋du na religi臋 lub wyznanie, w sytuacji zatrudnienia w ramach ko艣cio艂贸w i innych zwi膮zk贸w wyznaniowych, kt贸rych dzia艂anie i cel pozostaje w bezpo艣rednim zwi膮zku z religi膮 albo wyznaniem. W tych przypadkach religia i wyznanie stanowi istotny element uzasadniaj膮cy usprawiedliwione wymagania zawodowe.
Osoba, wobec kt贸rej pracodawca naruszy艂 zasad臋 r贸wnego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania w wysoko艣ci nie ni偶szej ni偶 minimalne wynagrodzenie za prac臋, ustalane na podstawie odr臋bnych przepis贸w.
Przes艂ank膮 uzyskania odszkodowania jest wy艂膮cznie potwierdzenie dyskryminacji w toku post臋powania przed s膮dem pracy. Oznacza to, 偶e pracownik, czy te偶 dyskryminowany kandydat na pracownika, nie musi udowadnia膰, 偶e w zwi膮zku z dyskryminacj膮 dozna艂 szkody.
Na pracodawcy ci膮偶y obowi膮zek udowodnienia, 偶e zr贸偶nicowania w zatrudnieniu nie by艂o. Stawia to pracownika dochodz膮cego roszcze艅 odszkodowawczych w korzystniejszej sytuacji ani偶eli ma to miejsce w typowym dochodzeniu roszcze艅 ze stosunku pracy np. o wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, kiedy to ci臋偶ar udowodnienia pracy nadliczbowej obci膮偶a pracownika, kt贸ry z tego tytu艂u wywodzi skutki prawne.
Ustawodawca wprowadzi艂 powszechnie minimalne wynagrodzenie jako doln膮 granic臋 odszkodowania . Oznacza to, 偶e w ka偶dym przypadku potwierdzenia faktu dyskryminacji, s膮d pracy b臋dzie musia艂 zas膮dzi膰 na rzecz pracownika kwot臋 minimalnego wynagrodzenia. Wy偶sze odszkodowanie b臋dzie zale偶a艂o od uznania s膮du i innych okoliczno艣ci maj膮cych wp艂yw na jego podwy偶szenie.
W razie poniesienia przez pracownika szkody materialnej w zwi膮zku z dyskryminacj膮 w zatrudnieniu, wyliczenie tej szkody i jej udowodnienie b臋dzie oczywi艣cie obci膮偶a膰 pracownika. Przes艂anka ta uzasadni 偶膮danie wy偶szego odszkodowania. Ustawodawca nie okre艣la g贸rnej granicy odszkodowania, co oznacza, 偶e praktyka orzecznicza wykszta艂ci okre艣lone zasady w tym zakresie. Brak g贸rnej granicy odszkodowania stanowi ostrze偶enie dla pracodawc贸w podejmuj膮cych dotychczas dzia艂ania mog膮ce by膰 kwalifikowane jako nier贸wne traktowanie w zatrudnieniu.
Korzystanie przez pracownika z przys艂uguj膮cych mu uprawnie艅 wynikaj膮cych z zasady r贸wnego traktowania w zatrudnieniu nie mo偶e stanowi膰 przyczyny uzasadniaj膮cej rozwi膮zanie umowy o prac臋 przez pracodawc臋.
Wprowadzona powszechna zasada r贸wnego traktowania w zatrudnieniu , w moim przekonaniu, z czasem odegra bardzo korzystn膮 rol臋 w zakresie poprawy praworz膮dno艣ci w stosunkach pracy. S膮dz臋, 偶e po kilku latach stosowania omawianych przepis贸w, pracownicy zorientuj膮 si臋 w istocie tej instytucji, co w przypadku os贸b zwalnianych z pracy, w艂a艣nie z powod贸w dyskryminacyjnych, mo偶e spowodowa膰 znaczny nap艂yw spraw do s膮d贸w pracy.
Je偶eli chcesz wiedzie膰 wi臋cej na ten temat 鈥 kliknij tutaj >>
Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy