Rozliczenie podróży służbowej w weekend

• Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Podróż służbowa trwała od godz. 8 rano w poniedziałek do godz. 20 w sobotę. Dojazd do celu (zakład poza granicami Polski, gdzie był wykonywany montaż próbny) trwał 12 godzin. Czynności służbowe trwały od wtorku do piątku do godz. 16, a w sobotę odbyto podróż powrotną do Polski (12 godzin). Pracownicy przebywający w podróży otrzymali diety za okres od 8 rano w poniedziałek do 20 w sobotę, w tym diety polskie i zagraniczne, zwrot wszystkich kosztów pobytu w podróży i wynagrodzenie za czas od poniedziałku do piątku. Czy za czas powrotu w sobotę dla pracowników, którzy nie wykonywali żadnych czynności służbowych w drodze, należy się czas wolny od pracy w innym dniu?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Rozliczenie podróży służbowej w weekend

Rozliczenie kosztów związanych z podróżą służbową pracownika

Zgodnie art. 775 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 1510; dalej „K.p.”): „Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.”. Natomiast zgodnie z § 2 tego przepisu: „Minister właściwy do spraw pracy określi, w drodze rozporządzenia, wysokość oraz warunki ustalania należności przysługujących pracownikowi, zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju. Rozporządzenie powinno w szczególności określać wysokość diet, z uwzględnieniem czasu trwania podróży, a w przypadku podróży poza granicami kraju - walutę, w jakiej będzie ustalana dieta i limit na nocleg w poszczególnych państwach, a także warunki zwrotu kosztów przejazdów, noclegów i innych wydatków.”. Takim rozporządzeniem jest aktualnie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowej pracownikom w firmach prywatnych

Warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowej pracownikowi zatrudnionemu u innego pracodawcy niż państwowa lub samorządowa jednostka budżetowa określa się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu wynagradzania. Postanowienia układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub umowy o pracę nie mogą ustalać diety za dobę podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju w wysokości niższej niż dieta z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju określona dla pracownika zatrudnionego w państwowej lub samorządowej jednostce budżetowej. Nadto w przypadku gdy układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania lub umowa o pracę nie zawiera postanowień dotyczących zwrotu kosztów podróży służbowej, pracownikowi przysługują należności na pokrycie kosztów podróży służbowej odpowiednio według przepisów wskazanego rozporządzenia.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Zgodnie z § 2 rozporządzenia z tytułu podróży krajowej oraz podróży zagranicznej, odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę, pracownikowi przysługują:

1) diety;

2) zwrot kosztów:

a) przejazdów,

b) dojazdów środkami komunikacji miejscowej,

c) noclegów,

d) innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Powyższe rozważania należy odnieść do kwestii czasu pracy pracownika. Zgodnie z art. 128 § 1 K.p. – czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Podróż służbowa wliczana jest do czasu pracy pracownika wówczas, gdy podczas tej podróży pracownik wykonywał pracę. Takie stanowisko przedstawił również Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 23 czerwca 2005 r., sygn. akt. II PK 265/04, zgodnie z którym:

Jak traktować czas dojazdu i powrotu z miejscowości stanowiącej cel pracowniczej podróży służbowej?

„Czas dojazdu i powrotu z miejscowości stanowiącej cel pracowniczej podróży służbowej oraz czas pobytu w tej miejscowości nie są pozostawaniem do dyspozycji pracodawcy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 k.p.), lecz w zakresie przypadającym na godziny normalnego rozkładu czasu pracy podlegają wliczeniu do jego normy (nie mogą być od niej odliczone), natomiast w zakresie wykraczającym poza rozkładowy czas pracy mają w sferze regulacji czasu pracy i prawa do wynagrodzenia doniosłość o tyle, o ile uszczuplają limit gwarantowanego pracownikowi czasu odpoczynku.”

Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, że pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za pracę za czas podróży służbowej przypadający na godziny, w których pracownik zgodnie z obowiązującym go czasem pracy miał świadczyć pracę. Natomiast w przypadku gdy podróż służbowa przypada na okres poza obowiązującym pracownika czasem pracy, to pracownikowi nie przysługuje prawo do wynagrodzenia ani też czas wolny od pracy. Obowiązek udzielenia dnia wolnego w opisanych przez Panią okolicznościach zaktualizowałby się dopiero wówczas, gdyby pracownicy podczas podróży służbowej przypadającej w sobotę wykonywani pracę na rzecz pracodawcy, a nie tylko przemieszczali się z jednej miejscowości do drugiej.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Montaż sprzętu medycznego

Jan, technik medyczny, odbył podróż służbową do Niemiec, aby zainstalować nowy sprzęt w szpitalu. Wyjazd rozpoczął się w poniedziałek rano, a instalacja trwała od wtorku do piątku. W sobotę Jan wracał do Polski, spędzając 12 godzin w podróży. Otrzymał diety i zwrot kosztów, jednak w sobotę nie wykonywał żadnych czynności służbowych. Pomimo długiej podróży, według przepisów, Jan nie ma prawa do dodatkowego dnia wolnego, gdyż sobotnia podróż nie wlicza się do jego czasu pracy.

 
Konferencja branżowa

Maria, specjalistka ds. marketingu, została wysłana na międzynarodową konferencję w Londynie. Wyjechała w poniedziałek, a konferencja trwała od wtorku do piątku. W sobotę Maria wracała do domu, podróżując przez cały dzień. Otrzymała pełne diety oraz zwrot kosztów podróży i noclegów. Chociaż spędziła całą sobotę w drodze, nie ma prawa do dodatkowego dnia wolnego, ponieważ nie wykonywała żadnych czynności służbowych w trakcie powrotu.

 
Audyt zakładu produkcyjnego

Tomasz, audytor, został wysłany do Czech na audyt zakładu produkcyjnego. Jego podróż rozpoczęła się w poniedziałek rano, a prace audytowe trwały od wtorku do piątku. W sobotę wracał do Polski, podróżując 12 godzin. Otrzymał diety i zwrot wszystkich kosztów, ale nie wykonywał żadnych czynności służbowych w sobotę. Zgodnie z przepisami, Tomasz nie ma prawa do dodatkowego dnia wolnego, gdyż czas powrotu nie wlicza się do jego czasu pracy.

Podsumowanie

Pracownikom przebywającym w podróży służbowej należy się wynagrodzenie i diety za czas wykonywania obowiązków służbowych. Jednakże, czas powrotu z podróży służbowej, podczas którego nie są wykonywane żadne czynności zawodowe, nie uprawnia do dodatkowego dnia wolnego ani wynagrodzenia. Przepisy jasno określają, że jedynie aktywna praca w trakcie podróży może być podstawą do takich roszczeń.

Oferta porad prawnych

Skorzystaj z naszych usług prawnych online – oferujemy profesjonalne porady prawne oraz pomoc w sporządzaniu pism, dostępne szybko i wygodnie z dowolnego miejsca. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »