Rozwiązanie umowy o pracę po 182 dniach zasiłku chorobowego

• Autor: Marta Handzlik

Rozwiązano ze mną umowę o pracę. Było to po 182 dniach zasiłku chorobowego (komisja nie przyznała mi rehabilitacyjnego), później 1 dzień urlopu na żądanie, a następnie szpital i nowe zwolnienie na zupełnie inną chorobę. Nie płacono mi za zwolnienia lekarskie, a później zwolniono z art. 53, kiedy byłam na zwolnieniu lekarskim. Po 5 miesiącach od pierwszej choroby i nieprzyznanego zasiłku rehabilitacyjnego stanęłam na komisji w związku z kręgosłupem i tu lekarz przyznał zasiłek, ale ZUS cofnął go do daty urlopu na żądanie. Nie wiem, jak zakład mógł mnie zwolnić na chorobowym, kiedy prawo do zasiłku rehabilitacyjnego otrzymałam dopiero po ponad miesiącu od zwolnienia mnie z pracy. Na dzień rozwiązania umowy o pracę nie miałam przyznanego zasiłku rehabilitacyjnego.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Rozwiązanie umowy o pracę po 182 dniach zasiłku chorobowego

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę 

Zakład pracy nie mógł Pani zwolnić, ale niestety – jeśli nie odwołała się Pani w terminie przewidzianym w Kodeksie pracy od tego zwolnienia – teraz nie może już Pani podjąć żadnych kroków w tej sprawie.

Zgodnie z art. 56 ustawy Kodeks pracy „pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie, przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie. O przywróceniu do pracy lub odszkodowaniu orzeka sąd pracy”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wniosek do sądu pracy z żądaniem przywrócenia do pracy lub odszkodowania 

Zgodnie z art. 264 „żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania wnosi się do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy o pracę”.

Tak wiec samo zwolnienie, które było niezgodne z prawem, nie daje Pani żadnych uprawnień, jeśli Pani się od niego nie odwołała do sądu pracy. Miała Pani na to 21 dni. Jeśli termin ten minął – nie może Pani teraz nic już zrobić i zwolnienie, choć niezgodne z prawem, jest skuteczne.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

 

Anna – zwolniona na zwolnieniu lekarskim
Anna przez 182 dni przebywała na zasiłku chorobowym. Gdy komisja nie przyznała jej zasiłku rehabilitacyjnego, wzięła jeden dzień urlopu na żądanie, a następnie trafiła do szpitala z nową chorobą. Po kilku dniach otrzymała kolejne zwolnienie lekarskie, jednak pracodawca rozwiązał z nią umowę z art. 53, nie wypłacając świadczeń za wcześniejsze zwolnienia. Dopiero po ponad miesiącu ZUS przyznał jej zasiłek rehabilitacyjny, ale cofnął go do daty urlopu. W efekcie Anna straciła pracę i pozostała bez środków do życia.

 

Tomasz – brak świadomości terminu odwołania
Tomasz po sześciu miesiącach choroby i braku decyzji o przyznaniu zasiłku rehabilitacyjnego został zwolniony przez pracodawcę bez wypowiedzenia. Nie wiedział, że miał 21 dni na odwołanie się do sądu pracy. Dopiero po czasie dowiedział się, że jego zwolnienie mogło być niezgodne z prawem, ale ponieważ nie podjął działań w terminie, nie mógł już dochodzić swoich praw.

 

Magda – walka w sądzie i wygrana sprawa
Magda, podobnie jak inni, została zwolniona po 182 dniach chorobowego, mimo że czekała na decyzję w sprawie zasiłku rehabilitacyjnego. W przeciwieństwie do Tomasza, niezwłocznie złożyła pozew do sądu pracy. Sąd uznał, że zwolnienie było niezgodne z prawem i przyznał jej odszkodowanie. Choć nie wróciła do pracy, otrzymała rekompensatę, która pomogła jej przetrwać trudny okres.

Podsumowanie

Rozwiązanie umowy o pracę po 182 dniach zasiłku chorobowego może być dla pracownika trudnym i skomplikowanym doświadczeniem, zwłaszcza gdy nie ma jasności co do swoich praw. Pracodawca nie zawsze może legalnie zwolnić pracownika w trakcie zwolnienia lekarskiego, jednak kluczowe jest szybkie podjęcie działań, jeśli do tego dojdzie. Odwołanie do sądu pracy musi zostać złożone w ciągu 21 dni, inaczej nawet niezgodne z prawem zwolnienie staje się skuteczne. Dlatego warto znać przepisy i w razie wątpliwości skorzystać z pomocy prawnej, aby nie stracić możliwości dochodzenia swoich praw.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz wątpliwości co do legalności rozwiązania umowy o pracę lub chcesz dowiedzieć się, jakie kroki możesz podjąć, skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych online. Oferujemy szybkie i rzetelne wsparcie w zakresie prawa pracy, pomagamy w analizie Twojej sytuacji, przygotowaniu pism oraz odwołań do sądu pracy. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać indywidualną konsultację i skutecznie dochodzić swoich praw – bez wychodzenia z domu.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info