• Autor: Wioletta Dyl
Jestem nauczycielem kontraktowym. Od sierpnia przebywam na urlopie macierzyńskim, a potem rodzicielskim. Urlop kończy mi się 25 sierpnia następnego roku. Chcę złożyć wypowiedzenie umowy o pracę. Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony, jednakże była to czwarta umowa na czas określony. Chcę wykorzystać urlop uzupełniający, który przysługuje mi w liczbie 92 dni. Na jakie przepisy mam się powołać, przygotowując wypowiedzenie? Czy może być to wypowiedzenie z mojej strony czy jedynie rozwiązanie umowy za porozumieniem stron?
Możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę na czas określony zależy od konkretnych zapisów zawartych w umowie oraz od przepisów prawa pracy.
Karta Nauczyciela nie reguluje bowiem możliwości rozwiązania stosunku pracy na wniosek nauczyciela zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas określony. W związku z tym, na podstawie art. 91c ust. 1 KN, należy posłużyć się ogólnymi przepisami prawa pracy zawartymi w Kodeksie pracy.
Problem zatem pojawia się w sytuacji, gdy pomimo niezawarcia w umowie o pracę na czas określony odpowiedniej klauzuli dopuszczającej jej wypowiedzenie pracownik zechce takie wypowiedzenie złożyć, w sytuacji gdy w umowie o pracę brak jest zapisu o możliwości wypowiedzenia – a zatem nie można rozwiązać łączącego z pracodawcą stosunku pracy.
Jednakże Pani umowa jest o tyle specyficzna, o ile jest ona zawarta z Panią jako nauczycielem kontraktowym, a tu trzeba pamiętać, że okres zatrudnienia nauczyciela na czas określony jest limitowany. Otóż okres ten na podstawie umowy o pracę na czas określony zawartej w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie tych umów między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 36 miesięcy. Do tego okresu wlicza się umowy o pracę na czas określony, zawarte na następujące po sobie okresy, jeśli przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 3 miesięcy.
Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony wliczanych do limitu przekracza okres 36 miesięcy, z dniem następującym po upływie tego okresu stosunek pracy przekształca się w przypadku nauczyciela kontraktowego – w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Do przekształcenia umowy dochodzi z mocy prawa, a dyrektor szkoły jedynie potwierdza na piśmie przekształcenie podstawy prawnej stosunku pracy. W tym przypadku zgodnie z brzmieniem art. 27 KN rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem (w przypadku szkół feryjnych). Wypowiedzenie to może złożyć zarówno dyrektor szkoły, jak i nauczyciel. W obu przypadkach zakończenie stosunku pracy następuje z dniem 31 sierpnia, przy czym wypowiedzenie musi być złożone do dnia 31 maja.
Inny przypadek to ewentualne porozumienie stron, które można zawrzeć w każdym czasie.
Zmiana planów życiowych nauczyciela
Nauczyciel zatrudniony na czas określony postanawia zmienić miejsce zamieszkania z powodów rodzinnych. Choć umowa nie przewiduje wcześniejszego wypowiedzenia, nauczyciel rozważa rozmowę z dyrektorem i próbę rozwiązania umowy za porozumieniem stron, co pozwoli mu odejść z pracy przed końcem roku szkolnego.
Dłuższa praca na podstawie umowy czasowej
Nauczyciel zawiera kolejną umowę o pracę na czas określony, ale łączny okres tych umów przekracza już 36 miesięcy. W związku z tym, zgodnie z przepisami, jego umowa automatycznie przekształca się w umowę na czas nieokreślony. Nauczyciel teraz może korzystać z przywilejów, jakie przysługują pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony, w tym z możliwości wypowiedzenia umowy zgodnie z Kodeksem pracy.
Rozwiązanie umowy na czas określony przed końcem roku szkolnego
Nauczyciel na umowie terminowej chce zakończyć pracę z powodu otrzymania lepszej oferty zatrudnienia. Mimo że umowa na czas określony nie przewiduje opcji wypowiedzenia, próbuje przekonać dyrektora do rozwiązania umowy w trybie porozumienia stron, co pozwoli mu szybciej rozpocząć nową pracę bez czekania do zakończenia umowy.
W przypadku nauczycieli zatrudnionych na umowie o pracę na czas określony możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy zależy od zapisów samej umowy oraz przepisów Kodeksu pracy. W przypadku braku klauzuli dopuszczającej wypowiedzenie umowa może zostać rozwiązana jedynie za porozumieniem stron. Istnieje jednak limit czasowy zatrudnienia na podstawie umów czasowych, wynoszący 36 miesięcy.
Oferujemy profesjonalne porady prawne w zakresie rozwiązania umowy o pracę na czas określony, szczególnie dla nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Zapraszamy do kontaktu!
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela - Dz.U. 1982 nr 3 poz. 19
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Wioletta Dyl
Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy