Rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn zdrowotnych

• Autor: Dorota Kriger

Pracownik chce rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn zdrowotnych. Czy przy takim rozwiązaniu umowy o pracę pracownik powinien dostarczyć odpowiednie orzeczenie lekarskie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn zdrowotnych

Czy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn zdrowotnych?

Zgadza się. Pracownik – zgodnie z art. 55 § 1 Kodeksu pracy (w skrócie K.p.) – ma prawo rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe.

Nie wystarczy więc samo oświadczenie woli pracownika, w którym wskaże on jako przyczynę rozwiązania umowy o pracę powody zdrowotne. Pracownik powinien przede wszystkim przedstawić pracodawcy orzeczenie lekarskie, wydane przez lekarza medycyny pracy zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. z 1996 r. Nr 69, poz. 332 z późn. zm.), w którym lekarz wskazał niezdolność do pracy tego pracownika na dotychczasowym stanowisku i określił termin przeniesienia pracownika do innej pracy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Jeżeli wbrew treści wydanego orzeczenia lekarskiego pracodawca nie przeniesie pracownika – pracownik będzie miał prawo rozwiązać umowę bez zastosowania okresu wypowiedzenia w trybie art. 55 § 1 K.p. Przyczyną przyjęcia takiego trybu rozwiązania umowy o pracę są bowiem nie problemy zdrowotne pracownika, ale niewywiązanie się pracodawcy z obowiązku przeniesienia pracownika do pracy odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pracownik biurowy z problemami kręgosłupa
Pan Marek, pracownik biurowy, od lat zmagał się z przewlekłymi problemami z kręgosłupem. Po wizycie u lekarza medycyny pracy otrzymał orzeczenie, w którym zalecono unikanie długotrwałego siedzenia. Przekazał dokument pracodawcy, prosząc o przeniesienie na stanowisko, które pozwalałoby mu na częste zmiany pozycji. Pracodawca nie podjął żadnych działań w wymaganym terminie, więc Marek skorzystał z prawa do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.

 

Magazynier z alergią na środki chemiczne
Pani Katarzyna pracowała w magazynie, gdzie codziennie miała kontakt z silnymi środkami chemicznymi. Po kilku latach u niej rozwinęła się ciężka alergia skórna, potwierdzona orzeczeniem lekarskim. Dokument wskazywał, że dalsza praca w tym środowisku stanowi zagrożenie dla jej zdrowia. Pracodawca nie znalazł dla niej innego stanowiska, więc Katarzyna rozwiązała umowę o pracę bez wypowiedzenia zgodnie z przepisami Kodeksu pracy.

 

Kierowca z problemami ze wzrokiem
Pan Andrzej, zawodowy kierowca, podczas badań okresowych otrzymał orzeczenie wskazujące na pogarszający się wzrok, co uniemożliwiało mu dalszą pracę na dotychczasowym stanowisku. Lekarz zalecił przeniesienie na inną funkcję, ale pracodawca nie zaproponował mu alternatywnego zajęcia. Po upływie wyznaczonego terminu Andrzej złożył wypowiedzenie bez okresu wypowiedzenia, powołując się na przepisy dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa pracy.

Podsumowanie

Pracownik ma prawo rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn zdrowotnych, jednak musi przedstawić pracodawcy odpowiednie orzeczenie lekarskie. Dokument ten powinien potwierdzać szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie oraz określać konieczność przeniesienia na inne stanowisko. Jeśli pracodawca nie zapewni odpowiedniej zmiany w wyznaczonym terminie, pracownik może skorzystać z trybu natychmiastowego rozwiązania umowy. Ważne jest, aby cały proces przebiegał zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, ponieważ samo oświadczenie woli pracownika nie jest wystarczające.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz wątpliwości dotyczące rozwiązania umowy o pracę z przyczyn zdrowotnych, skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych online. Nasi eksperci pomogą Ci przeanalizować Twoją sytuację, sprawdzić, czy spełniasz wymagania formalne, oraz przygotować niezbędne dokumenty. Dzięki wygodnej formie konsultacji możesz uzyskać fachową pomoc bez wychodzenia z domu, szybko i bez zbędnych formalności. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, jakie masz prawa i jak skutecznie przeprowadzić cały proces zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info