• Autor: Dorota Kriger
Niedługo kończę urlop wychowawczy, który wykorzystałam w pełni. Mam umowę na czas nieokreślony, przepracowałam 10 lat. Co powinnam zrobić, jeśli nie planuję powrotu do pracy, jak poinformować pracodawcę? A jeśli jednak wrócę do firmy, to jakie są możliwości zwolnienia mnie przez pracodawcę?
Po urlopie wychowawczym należy zgłosić się do pracy w celu jej świadczenia, przecież zobowiązuje Panią do tego zawarta umowa o pracę. Jeśli jednak jest Pani zdecydowana odejść z pracy, to zgodnie z art. 30 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy (w skrócie K.p.) należy wypowiedzieć umowę o pracę lub rozwiązać ją w drodze porozumienia stron, jeśli pracodawca wyraża zgodę na takie zakończenie współpracy (art. 30 § 1 pkt 1 K.p.). W przypadku, gdy wypowiada Pani umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony, obowiązuje Panią 3-miesięczny okres wypowiedzenia (art. 36 § 1 pkt 3 K.p.). Jeśli jednak okres urlopu wychowawczego zakończy się szybciej niż okres wypowiedzenia, to na resztę tego okresu również będzie miała Pani obowiązek stawić się do pracy.
Warto też wiedzieć, że pracodawca i pracownik mogą już po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę ustalić wspólnie wcześniejszy termin rozwiązania umowy (art. 36 § 6 K.p.).
Zobacz też: Koniec urlopu wychowawczego a rozwiązanie umowy
Jeżeli zaś zdecyduje się Pani kontynuować współpracę i wrócić do pracy po skończonym urlopie wychowawczym, to zgodnie z art. 1864 K.p. pracodawca ma obowiązek dopuścić Panią do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, to na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym Pani kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego Pani w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem. Po powrocie z urlopu wychowawczego nie korzysta Pani z ochrony przed zwolnieniem i w uzasadnionych sytuacjach pracodawca będzie miał prawo dążyć do zakończenia stosunku pracy, np. wypowiadając umowę już następnego dnia po Pani powrocie.
Ze względu na fakt, że jest Pani zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, aby wypowiedzieć tę umowę, pracodawca będzie musiał wskazać na piśmie przyczynę wypowiedzenia. Gdyby do rozwiązania umowy doszło w sposób niezgodny z prawem, to zgodnie z art. 44 K.p. ma Pani prawo wnieść odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy – np. gdyby przyczyna wypowiedzenia była nieprawdziwa.
W takim przypadku zastosowania będzie miał art. 45 § 1 K.p. o następującej treści: „w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu”.
W zależności od tego, co Pani zadecyduje, należy:
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Dorota Kriger
Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.
Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy