• Autor: Dorota Kriger
Czym różni się rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron ze względów ekonomicznych od zwykłego rozwiązania umowy za porozumieniem stron? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych po 7 dniach od rejestracji w urzędzie?
Różnica między rozwiązaniem umowy o pracę za porozumieniem stron i rozwiązaniem umowy o pracę za porozumieniem stron ze względów ekonomicznych wynika z określenia przyczyn, na podstawie których doszło do rozwiązania umowy.
Porozumienie stron to jeden z trybów rozwiązania umowy o pracę, wymieniony w art. 30 § 1 Kodeksu pracy. W tym trybie dochodzi do rozwiązania umowy o pracę wtedy, gdy obie strony zgadzają się co do zakończenia dotychczasowej współpracy – w uzgodnionym przez nie terminie, bez określania przyczyn. Rozwiązując umowę w drodze porozumienia stron, nie ma bowiem potrzeby, aby strony ujawniały swoje przyczyny, ale powinny to zrobić, gdy przyczyny występujące po stronie pracodawcy mają wpływ na uprawnienia byłego pracownika do odprawy lub zasiłku dla bezrobotnych.
Zgodnie z art. 75 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.) „prawo do zasiłku nie przysługuje bezrobotnemu, który w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w powiatowym urzędzie pracy rozwiązał stosunek pracy lub stosunek służbowy za wypowiedzeniem albo na mocy porozumienia stron, chyba że porozumienie stron nastąpiło z powodu upadłości, likwidacji pracodawcy lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy albo rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego za wypowiedzeniem lub na mocy porozumienia stron nastąpiło z powodu zmiany miejsca zamieszkania lub pracownik rozwiązał umowę o pracę w trybie art. 55 § 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy”.
Przepis powyższy mówi o tym, że zasiłek dla bezrobotnych nie przysługuje m.in. wtedy, gdy w ciągu ostatnich 6 miesięcy przed rejestracją umowa została rozwiązana na mocy porozumienia stron, chyba że do rozwiązania umowy w tym trybie doszło z powodu upadłości, likwidacji pracodawcy lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Z przyczyn oczywistych należy domniemywać, że inicjatorem rozwiązania umowy o pracę jest w takich przypadkach pracodawca.
Zatem w sytuacji, w której pracodawca zaproponował pracownikowi rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron z powodu upadłości, likwidacji pracodawcy lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy, fakt ten powinien być odnotowany w świadectwie pracy. Tylko w takim przypadku pracownik, który wyraził zgodę na rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron z przyczyn dotyczących zakładu pracy, otrzyma zasiłek dla bezrobotnych po 7 dniach od rejestracji w PUP.
Redukcja etatów w firmie produkcyjnej
Jan od 10 lat pracował w dużym zakładzie produkcyjnym jako operator maszyn. Firma zaczęła mieć problemy finansowe z powodu spadku zamówień, co wymusiło redukcję etatów. Pracodawca zaproponował Janowi rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, zaznaczając w dokumentach, że przyczyną jest zmniejszenie zatrudnienia z powodów ekonomicznych. Dzięki temu Jan mógł otrzymać zasiłek dla bezrobotnych już po 7 dniach od rejestracji w urzędzie pracy.
Likwidacja oddziału firmy
Maria pracowała w dziale administracji w oddziale dużej korporacji. Decyzją zarządu oddział został zamknięty, a wszyscy pracownicy otrzymali propozycję rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron z powodu likwidacji miejsc pracy. Ponieważ likwidacja była przyczyną rozwiązania umowy, Maria spełniła warunki do otrzymania zasiłku po tygodniu od rejestracji.
Upadłość małej firmy usługowej
Adam był zatrudniony w niewielkiej firmie budowlanej. Z powodu długów i braku nowych zleceń, właściciel ogłosił upadłość i zaproponował pracownikom rozwiązanie umów za porozumieniem stron. W świadectwie pracy wskazano upadłość jako przyczynę rozwiązania umowy, co umożliwiło Adamowi szybkie uzyskanie zasiłku po rejestracji w urzędzie pracy.
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron może mieć różne skutki dla pracownika, w zależności od przyczyny jego zawarcia. Jeśli przyczyną jest sytuacja ekonomiczna pracodawcy, taka jak redukcja etatów, likwidacja oddziału czy upadłość firmy, były pracownik ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych już po 7 dniach od rejestracji w urzędzie pracy. Kluczowe jest, aby odpowiednia adnotacja znalazła się w świadectwie pracy, ponieważ w przeciwnym razie zasiłek może nie przysługiwać przez pierwsze 6 miesięcy. Zrozumienie różnic w podstawach rozwiązania umowy pozwala uniknąć niekorzystnych konsekwencji i lepiej zabezpieczyć swoją sytuację finansową po utracie zatrudnienia.
Potrzebujesz porady prawnej w sprawie rozwiązania umowy o pracę? Skorzystaj z naszych usług online i uzyskaj szybką oraz rzetelną pomoc bez wychodzenia z domu. Nasi prawnicy przeanalizują Twoją sytuację, doradzą najlepsze rozwiązania i pomogą w przygotowaniu niezbędnych dokumentów. Oferujemy indywidualne porady prawne, wyjaśniamy kwestie związane z odprawami, zasiłkiem dla bezrobotnych i zgodnością zapisów w świadectwie pracy. Skontaktuj się z nami, aby uniknąć błędów i zabezpieczyć swoje prawa.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Dorota Kriger
Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.
Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy