• Autor: Marta Handzlik
Jestem nauczycielem wychowania fizycznego w szkole podstawowej. Rodzic napisał na mnie skargę do Pani dyrektor, w części się zgadzam, ponieważ zrobiłem sprawdzian teoretyczny, nie wpisałem informacji do dziennika elektronicznego - o to rodzic miał największe pretensje. W skardze jednak podważa moje kompetencje jako nauczyciela, według niego jest niemożliwe, że posiadam stopień nauczyciela dyplomowanego, oczywiście pisze, że jestem arogancki, niekompetentny. Od kilku miesięcy chodzi i obraża mnie, mówiąc, że nie będę pracować w tej szkole, bo jestem niekompetentny. Co w takim wypadku mogę zrobić? Uważam że obraża moją osobę.
Zgodnie z art. 63 ustawy Karta Nauczyciela „nauczyciel, podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych na zasadach określonych w ustawie – Kodeks karny”.
Organ prowadzący szkołę i dyrektor szkoły są obowiązani z urzędu występować w obronie nauczyciela, gdy ustalone dla nauczyciela uprawnienia zostaną naruszone.
W omawianej sprawie istnieje prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa znieważenia. Wobec tego, skoro znieważenie dotyczy Pana jako nauczyciela podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, spełnione są przesłanki podejrzenia popełnienia przestępstwa znieważenia funkcjonariusza publicznego.
Zgodnie z art. 226 § 1 Kodeksu karnego „kto znieważa funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.
Karalne jest tylko takie publiczne znieważenie funkcjonariusza publicznego albo osoby do pomocy mu przybranej, które zostało dokonane w związku z pełnieniem przez niego obowiązków służbowych. Takie przestępstwo jest ścigane z oskarżenia publicznego.
Wobec powyższego – skoro doszło do znieważenia – dyrektor szkoły (lub organ prowadzący) ma obowiązek występować w obronie nauczyciela, gdy ustalone dla nauczyciela uprawnienia zostaną naruszone. Wypełnienie przez dyrektora obowiązku z art. 63 ust. 2 KN polegać będzie na złożeniu do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znieważenia funkcjonariusza publicznego.
Nauczyciel języka polskiego spotkał się z sytuacją, w której rodzic ucznia regularnie podważał jego kompetencje, twierdząc, że nie potrafi uczyć i jest nieprzygotowany do zawodu. Rodzic pisał obraźliwe komentarze na forach internetowych i składał skargi do dyrekcji. Po rozmowie z prawnikiem nauczyciel zgłosił sprawę do dyrektora, który złożył zawiadomienie do prokuratury o znieważeniu funkcjonariusza publicznego. Rodzic otrzymał wezwanie na przesłuchanie, co skutecznie powstrzymało dalsze ataki.
Nauczycielka matematyki została oskarżona przez rodzica o niesprawiedliwe ocenianie ucznia. W skardze znalazły się nie tylko zarzuty dotyczące metod nauczania, ale także obraźliwe sformułowania podważające jej profesjonalizm i inteligencję. Rodzic rozpowszechniał negatywne opinie wśród innych rodziców. Po interwencji dyrekcji szkoły i wezwaniu rodzica na rozmowę sytuacja została załagodzona, a nauczycielka otrzymała oficjalne wsparcie.
Nauczyciel wychowania fizycznego został publicznie obrażony przez rodzica podczas zebrania szkolnego. Rodzic krzyczał, że nauczyciel jest niekompetentny i nie powinien pracować w szkole. Ponieważ sytuacja miała miejsce w obecności innych osób, dyrektor szkoły podjął decyzję o zgłoszeniu sprawy do organu prowadzącego, który wystosował oficjalne upomnienie wobec rodzica. Nauczyciel, wspierany przez dyrekcję, zdecydował się również na zgłoszenie znieważenia do prokuratury.
Nauczyciel ma prawo do ochrony przed bezpodstawnymi oskarżeniami i znieważeniem ze strony rodziców. Jeśli dochodzi do podważania kompetencji, obrażania czy publicznego oczerniania, warto skorzystać ze wsparcia dyrekcji i organu prowadzącego szkołę. W przypadku znieważenia podczas pełnienia obowiązków nauczyciel może domagać się reakcji na mocy prawa, a dyrektor powinien zgłosić sprawę do prokuratury. Obroną przed niesłusznymi oskarżeniami są również dobrze udokumentowane działania nauczyciela, jasno określone procedury i spokojna, merytoryczna odpowiedź na zarzuty. Skuteczna reakcja może zapobiec dalszym atakom i chronić dobre imię nauczyciela.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online dla nauczycieli, którzy spotkali się z niesłusznymi oskarżeniami, znieważeniem lub innymi problemami prawnymi w miejscu pracy. Nasz zespół specjalistów pomoże w analizie sytuacji, sporządzeniu odpowiednich pism oraz wskazaniu najlepszych kroków prawnych. Gwarantujemy dyskrecję, szybki kontakt i kompleksowe wsparcie dostosowane do indywidualnych potrzeb. Skontaktuj się z nami, aby skutecznie bronić swoich praw i dobrego imienia.
1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
2. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela - Dz.U. 1982 nr 3 poz. 19
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy