• Autor: Marta Handzlik
Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Skończył mi się urlop macierzyński i przebywam na wypoczynkowym. Zastanawiam się nad sposobami zakończenia urlopu. Czy mogę od razu przejść na urlop wychowawczy bez konsekwencji? Czy pracodawca musi się na to zgodzić? Czy rezygnując z wychowawczego 30 dni przed powrotem, mogę pierwszego dnia przedstawić L4 z kodem B? Czy dostanę znowu roczny macierzyński? Czy mam się obawiać zwolnienia?
Zgodnie z art. 186 ustawy Kodeks pracy pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesięcy. Urlop jest udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Urlop wychowawczy jest udzielany na pisemny wniosek pracownika składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.
Jeśli Pani dochowa terminu złożenia wniosku – pracodawca nie może odmówić Pani urlopu wychowawczego. Jeśli złoży Pani wniosek za późno, urlop zostanie udzielony po 21 dniach od złożenia wniosku. W czasie urlopu wychowawczego co do zasady nie może Pani zostać zwolniona.
Zgodnie z art. 1863 pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:
Zgodnie z art. 1864 pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.
Jeśli Pani zechce wrócić do pracy przed upływem okresu, na jaki udzielono Pani urlopu wychowawczego, to będzie Pani miała dwa wyjścia:
Wówczas od pierwszego dnia po zakończeniu urlopu wychowawczego może Pani przedstawić zwolnienie lekarskie. A jeśli będzie Pani w ciąży i urodzi kolejne dziecko, będzie Pani mogła skorzystać z rocznego urlopu rodzicielskiego. Cały ten czas będzie Pani chroniona przed zwolnieniem.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy