Staż z PUP a nowa praca ? zwrot kosztów stażu?

• Autor: Dorota Kriger

Jestem na stażu od kwietnia i teraz dostałem ofertę pracy u innego pracodawcy na umowę-zlecenie. Jak wyglądają procedury zerwania umowy o staż? Czy grożą mi z tego tytułu jakieś zwroty pieniężne i wykreślenie z listy PUP?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Staż z PUP a nowa praca ? zwrot kosztów stażu?

Przerwanie stażu z PUP 

Stażysta, który podejmuje zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, może bez negatywnych konsekwencji przerwać staż. Zgodnie z art. 41 ust. 6 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.) w związku z art. 53 ust .6 tej ustawy osoba, która z własnej winy nie ukończyła stażu, jest obowiązana do zwrotu kosztów stażu, chyba że powodem nieukończenia stażu było podjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Staż można więc przerwać pod warunkiem otrzymania innej pracy – stażysta nie zwraca wtedy żadnych kosztów stażu.

Zobacz też: Zaświadczenie o zatrudnieniu na umowę zlecenie do urzędu pracy

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zawiadomienie PUP o przerwaniu stażu i podjęciu zatrudnienia

Zgodnie z art. 74 ustawy należy zawiadomić w ciągu 7 dni powiatowy urząd pracy o podjęciu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub pozarolniczej działalności oraz zaistnienia innych okoliczności powodujących utratę statusu bezrobotnego albo utratę prawa do zasiłku. PUP zawiadamia się w celu dokonania formalności związanych z wyrejestrowaniem się z rejestru osób bezrobotnych. Należy więc samemu się wyrejestrować, jeśli została podjęta jakakolwiek praca zarobkowa.

Jeżeli jednak do przerwania stażu dochodzi z winy stażysty, a powodem przerwania nie jest podjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, to:

  • stażysta powinien zwrócić koszty stażu (nie dotyczy to jednak kwoty należnego stypendium),
  • stażysta traci status bezrobotnego (na okres 120, 180 lub 270 dni – w zależności od tego, który raz spełnione są przesłanki pozbawienia go statusu).

[SZARY

Przykłady

Karolina i oferta pracy w sklepie
Karolina odbywała staż w urzędzie gminy, ale po trzech miesiącach otrzymała propozycję pracy w sklepie na umowę-zlecenie. Zgłosiła ten fakt do PUP w ciągu tygodnia i bez problemów przerwała staż. Nie musiała zwracać kosztów, ponieważ podjęła zatrudnienie.

 

Marek i zmiana planów
Marek rozpoczął staż jako asystent księgowego, jednak po dwóch miesiącach uznał, że to nie jest praca dla niego. Nie miał innej oferty zatrudnienia i po prostu zrezygnował. PUP zażądał od niego zwrotu kosztów stażu (poza stypendium) i wykreślił go z listy bezrobotnych na 120 dni.

 

Anna i praca w call center
Anna odbywała staż w bibliotece, ale niespodziewanie dostała dobrze płatną pracę w call center. W ciągu tygodnia poinformowała PUP o podjęciu pracy, dzięki czemu uniknęła zwrotu koszt

Podsumowanie

Podjęcie nowej pracy w trakcie stażu z PUP jest możliwe i nie wiąże się z koniecznością zwrotu kosztów, pod warunkiem, że jest to zatrudnienie lub inna forma pracy zarobkowej. Kluczowe jest poinformowanie urzędu pracy w ciągu 7 dni, aby uniknąć problemów formalnych. W przypadku rezygnacji ze stażu bez podjęcia pracy, należy liczyć się z konsekwencjami, takimi jak zwrot kosztów i utrata statusu bezrobotnego na określony czas. Dlatego przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz porady prawnej dotyczącej stażu z PUP, umowy zlecenia lub innych kwestii związanych z zatrudnieniem? Skorzystaj z profesjonalnej pomocy online! Nasi specjaliści odpowiedzą na Twoje pytania, wyjaśnią obowiązujące przepisy i pomogą w podjęciu najlepszej decyzji. Szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu – skontaktuj się już dziś i uzyskaj rzetelną poradę dopasowaną do Twojej sytuacji.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - Dz.U. 2004 nr 99 poz. 1001

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Zapytaj prawnika ›
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
NAJNOWSZE

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info