Szukamy prawnika. Oferta dla radc體 prawnych i adwokat體

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam sw贸j problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowi膮zuje)

Ustalenie istnienia stosunku pracy

Autor: Tadeusz M. Nycz

W artykule om贸wiono problemy dotycz膮ce wytaczania pow贸dztwa o ustalenie stosunku pracy na tle b艂臋dnych opinii publikowanych w periodykach prawniczych.

W artykule „Post臋powanie w sprawach o ustalenie istnienia stosunku pracy – uwagi” Monitor Prawa Pracy Nr 6 z 2005 r. A. G贸ra-B艂aszczykowska przedstawia zdumiewaj膮ce pogl膮dy na temat zasad ustalania istnienia stosunku pracy, kt贸rymi powinien si臋 kierowa膰 s膮d pracy w przypadku wytoczenia pow贸dztwa na podstawie art. 189 K.pc. o ustalenie istnienia stosunku pracy.

Interesuje Ci臋 ten temat i chcesz wiedzie膰 wi臋cej? kliknij tutaj >>

Pierwszym b艂臋dem autorki jest twierdzenie, i偶 prawo pracy to nieod艂膮czna ga艂膮藕 prawa cywilnego i dlatego przy rozpatrywaniu takich spraw s膮dy pracy powinny si臋 kierowa膰 przede wszystkim  zasadami prawa cywilnego, chyba 偶e s膮 one sprzeczne z uregulowaniami wynikaj膮cymi wprost z Kodeksu pracy.

Wypada wi臋c przypomnie膰, 偶e prawo pracy wyodr臋bni艂o si臋 z prawa cywilnego  od 1 stycznia 1965 r., tj. z dniem wej艣cia w 偶ycie obecnego Kodeksu cywilnego, natomiast od czasu obowi膮zywania Kodeksu pracy, to znaczy od 1 stycznia 1975 r., prawo pracy sta艂o si臋 w spos贸b ju偶 zupe艂nie oczywisty odr臋bn膮 ga艂臋zi膮 prawa.

Stosunek prawa pracy do prawa cywilnego opiera si臋 akurat na zupe艂nie odwrotnej zasadzie, ni偶 ta, kt贸r膮 prezentuje autorka wymienionego artyku艂u. Zasada ta zawarta jest w art. 300 K.p. i brzmi w spos贸b nast臋puj膮cy: w sprawach nie unormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje si臋:

  • odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego,
  • je偶eli nie s膮 one sprzeczne z zasadami prawa pracy.

W konsekwencji, zasad膮 jest stosowanie przepis贸w prawa pracy a przepisy prawa cywilnego mog膮 mie膰 jedynie uzupe艂niaj膮ce warunkowo zastosowanie. Z tego wzgl臋du cywilistyczna zasada swobody zawierania um贸w, o kt贸rej mowa w art. 3531K.c. w stosunkach pracy nie znajduje zastosowania z dw贸ch wzgl臋d贸w.

Po pierwsze, Kodeks pracy w art. 11 ustanowi艂 w艂asn膮 zasad臋 swobody zawierania um贸w w ramach stosunku pracy.

Po drugie, co wa偶niejsze, art. 22 § 11 K.p. wprowadzi艂 regulacj臋 przewiduj膮c膮, i偶 zatrudnienie w warunkach spe艂niaj膮cych definicyjnie poj臋cie stosunku pracy (art. 22 § 1 K.p.) jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez wzgl臋du na nazw臋 zawartej przez strony umowy.

Moc膮 tego przepisu ustawodawca sam wyeliminowa艂 ze stosunku pracy cywilistyczn膮 zasad臋 swobody zawierania um贸w.

Twierdzenie przeciwne, nie znajduje normatywnego uzasadnienia i jest zatem b艂臋dne.

W konsekwencji, obszerne wywody autorki, poparte zreszt膮 ciekawym cywilistycznym orzecznictwem s膮dowym nie znajduj膮 偶adnego prze艂o偶enia do sfery stosunk贸w pracy.

Autorka ca艂kowicie bezpodstawnie twierdzi w podsumowaniu artyku艂u, 偶e s膮d pracy powinien w pierwszej kolejno艣ci bada膰 nast臋puj膮ce przes艂anki:

  1. przyczyn臋 zakwestionowania zasady swobody zawartej wcze艣niej mi臋dzy stronami umowy,
  2. podstaw臋 uchylenia si臋 od skutk贸w prawnych o艣wiadczenia woli o zawarciu umowy cywilnoprawnej (zlecenia lub o dzie艂o),
  3. interes prawny powoda w wytoczeniu pow贸dztwa,
  4. a dopiero p贸藕niej przyst膮pi膰 do badania, czy stosunek mi臋dzy stronami mia艂 cechy stosunku pracy zgodnego z tre艣ci膮 art. 22 K.p.

Dalej autorka dodaje, 偶e s膮d pracy mo偶e wyda膰 korzystny dla powoda wyrok tylko w贸wczas, gdy stwierdzi zaistnienie wszystkich wymienionych 4 przes艂anek 艂膮cznie.

Autorka myli zmiany procedury cywilnej, kt贸re nast膮pi艂y z dniem 5 lutego 2005 r. z przepisami prawa materialnego, kt贸re warunkuj膮 podstaw臋 dochodzenia roszcze艅 przez powoda w sprawach o ustalenie istnienia stosunku pracy.

Zmiany w Kodeksie post臋powania cywilnego nie maj膮 akurat nic wsp贸lnego z przes艂ankami poprawnego ustalenia, czy dana umowa ma charakter umowy o prac臋, czy te偶 np. umowy zlecenia. Materialn膮 podstaw膮 roszczenia powoda jest bowiem art. 22 K.p., a nie zmienione przepisy proceduralne.

Wobec istniej膮cych jaskrawych nieporozumie艅 w zakresie charakteru prawnego roszcze艅 o ustalenie istnienia stosunku pracy i przepis贸w prawa materialnego warunkuj膮cych zaspokojenie roszczenia de facto pracownika, warto zwr贸ci膰 uwag臋 na poprawne zasady obowi膮zuj膮ce w zakresie ustalenia istnienia stosunku pracy.

Art. 22 § 11  K.p. przewiduj膮cy, i偶 zatrudnienie wyczerpuj膮ce znamiona stosunku pracy jest zatrudnieniem w ramach stosunku pracy bez wzgl臋du na nazw臋 zawartej przez strony umowy, jest regulacj膮 prawa materialnego, daj膮c膮 pracownikowi prawo domagania si臋 ustalenia przed s膮dem, 偶e ka偶da umowa cywilno-prawna ma charakter stosunku pracy, bez potrzeby udowadniania interesu prawnego, b艂臋du przy zawieraniu umowy, czy te偶 przyczyny kwestionowania cywilistycznej zasady swobody zawierania um贸w.

Ustawodawca poprzez wprowadzenie przepisu art. 22 § 11K.p. uwolni艂 pracownika od potrzeby udowadniania swego interesu prawnego, w zwi膮zku z powo艂aniem si臋 na art. 189 K.p.c. a tak偶e z potrzeby udowadniania, 偶e zawieraj膮c umow臋, dzia艂a艂 pod wp艂ywem b艂臋du istotnego, czy te偶 z potrzeby wyt艂umaczenia przyczyny zakwestionowania zawartej umowy.

To ustawa nakazuje stronom zawiera膰 w okre艣lonych warunkach stanu faktycznego stosunek pracy a nie stosunek cywilnoprawny. Wprowadzenie wi臋c takiego obowi膮zku musia艂o wyeliminowa膰 zasad臋 swobody zawierania um贸w w relacji mi臋dzy stosunkiem pracy a stosunkiem cywilnoprawnym.

Zasada swoby zawierania um贸w istnieje natomiast w ramach stosunku pracy, w rozumieniu art. 11 K.p., kt贸ry przewiduje, 偶e nawi膮zanie  stosunku pracy oraz ustalenie warunkow pravcy i p艂acy, bez wzgl臋du na podstaw臋 prawn膮 tego stosunku (umowa o prac臋, mianowanie, powo艂anie, wyb贸r sp贸艂dzielcza umowa o prac臋), wymaga zgodnego o艣wiadczenia woli pracodawcy i pracownika.

Zasada ta oznacza wi臋c swobod臋 nawi膮zania dowolnego rodzaju stosunku pracy a tak偶e swobod臋 w zakresie zmiany istotnych warunk贸w nawi膮zanego wcze艣niej rodzaju stosunku pracy. Swoboda ta ma jednak w stosunkach pracy ograniczenia. Na przyk艂ad, powo艂anie mo偶e mie膰 miejsce tylko w贸wczas, gdy wynika to z konkretnych odr臋bnych przepis贸w prawa (art. 68 § 1 K.p.).

Je偶eli strony, wbrew tre艣ci art. 22 K.p. nie zawr膮 stosunku pracy lecz stosunek cywilnoprawny, to podmiot, kt贸ry ma w tym interes prawny mo偶e wytoczy膰 pow贸dztwo o ustalenie istnienia stosunku pracy.

Interes prawny de facto pracownika jest przy tym oczywisty, bo wyra偶a si臋 przes艂ankami o charakterze ekonomicznym, poniewa偶 zasadniczo ka偶dy rodzaj stosunku pracy jest dla wykonuj膮cego prac臋 korzystniejszy, ani偶eli stosunek cywilnoprawny.

Oczywisto艣ci, jak wiadomo t艂umaczy膰 i wyja艣nia膰 nie potrzeba, tym bardziej, 偶e sam ustawodawca wprowadzaj膮c art. 22 § 11 K.p. przejawi艂 swoj膮 wol臋 w zakresie nakazu poprawnego sposobu post臋powania.

W celu za艣 wzmocnienia tej regulacji, nada艂 inspektorowi pracy prawo ingerencji z urz臋du w t臋 sfer臋, poprzez uprawnienie do wytoczenia pow贸dztwa o ustalenie stosunku pracy (art. 631K.p.c.).

Oznacza to, 偶e ustawodawca w ramach og贸lnego nadzoru nad warunkami wykonywania pracy, wynikaj膮cego z art. 24 Konstytucji RP nada艂 inspektorowi pracy prawo wymuszenia za pomoc膮 prawomocnego wyroku s膮du pracy, przestrzegania przez pracodawc臋 art. 22 K.p., w ka偶dym przypadku, gdy inspektor pracy uzna to za zasadne.

Problem ze stosowaniem art. 22 K.p. sprowadza si臋 zgo艂a do ca艂kiem innych zagadnie艅. Wbrew temu, co pisze autorka omawianego artyku艂u, ustawodawca nie zachowa艂 si臋 konsekwentnie, poniewa偶 nie ukszta艂towa艂 w art. 22 K.p. zasady domniemania stosunku pracy i nie przerzuci艂 na pracodawc臋 ci臋偶aru udowodnienia, i偶 zawarto umow臋 cywilnoprawn膮.

Niestety, to nadal pracownik musi udowodni膰, 偶e w konkretnych warunkach wykonywania pracy spe艂nione s膮 przes艂anki definicyjne stosunku pracy, a taki tryb post臋powania wcale nie sprzyja przestrzeganiu omawianej regulacji prawnej.

Nawet, je艣li pow贸dztwo o ustalenie stosunku pracy wytoczy inspektor pracy, sytuacja od strony dowodowej nie ulega zmianie.

Inspektor pracy, co prawda, w zakresie prawa pracy jest fachowcem, ale rzecz i tak sprowadza si臋 do sfery czysto dowodowej, a ta 艂膮czy si臋 bezpo艣rednio z konkretnymi warunkami wykonywania pracy, o kt贸rych znacznie wi臋cej wie zainteresowany pracownik ani偶eli organ kontrolno nadzorczy.

Z tych przyczyn, inspektorzy pracy rzadko wytaczaj膮 pow贸dztwo o ustalenie stosunku pracy, ograniczaj膮c si臋 w zasadzie do przypadku, gdy pracownik chce takie pow贸dztwo popiera膰.

Przypadki niezainteresowania spraw膮 wykonawcy danej pracy, ko艅cz膮 si臋 zwykle oddaleniem pow贸dztwa, gdy偶 nawet inspektorowi pracy najcz臋艣ciej brakuje 艣rodk贸w dowodowych na poparcie definicji stosunku pracy.

Istnie膰 mog膮 oczywi艣cie nieliczne wyj膮tki, kiedy to z charakteru wykonywanej pracy wiadomo, 偶e mo偶e ona by膰 realizowana tylko w formie stosunku pracy.Na przyk艂ad, praca kadry kierowniczej na budowie w rozumieniu przepis贸w Prawa budowlanego, na kt贸rej wykonywane s膮 prace wymagaj膮ce sta艂ego nadzoru kierowniczego, ze wzgl臋du na ich niebezpieczny charakter.

Podobnie, dla stosunku pracy zarezerwowane s膮 pewne formy wykonywania pracy skooperowanej, w tych przypadkach gdy ze wzgl臋d贸w technologicznych sta艂e kieroweanie i korodynowanie pracami kilku prawcownik贸w jest niezbedne. 

Wszystko to nie rozwi膮zuje do艣膰 powszechnej praktyki obchodzenia przepisu art. 22 K.p. w celu nielegalnego zmniejszania koszt贸w pracy.

Ustawodawca w nowym Kodeksie pracy musi si臋 wi臋c zdecydowa膰, czy chce nadal preferowa膰 stosunek pracy jako typow膮 form臋 zatrudnienia i w贸wczas nale偶a艂oby w art. 22 K.p. przewidzie膰 domniemanie zawarcia stosunku pracy wraz z przerzuceniem ci臋偶aru dowodu wy艂膮cznie na pracodawc臋,  czy te偶, chce postawi膰 na zasad臋 swobody zawierania um贸w i stworzy膰 legaln膮 dowolno艣膰, kt贸ra sprowadzi si臋 do powszechnego wypierania stosunku pracy przez umowy cywilnoprawne.

Je偶eli chcesz wiedzie膰 wi臋cej na ten temat 鈥 kliknij tutaj >>

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam sw贸j problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowi膮zuje)
Porad przez Internet udzielaj膮
prawnicy z du偶ym do艣wiadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowi膮zuje!
Wycen臋 wy艣lemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustaw臋 o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie 禄

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika 禄