Sumowanie okresów zatrudnienia a umowa na czas nieokreślony

• Autor: Marta Handzlik

Czy sumują się okresy zatrudnienia? Mam taką sytuację, że u obecnego pracodawcy pracowałem w latach 2007 do 2009. Teraz powróciłem do tego byłego pracodawcy i od roku mam czasową umowę. Czy to oznacza, że następna umowa będzie już na czas nieokreślony? Ja chciałbym dostać umowę na czas określony z 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia, ponieważ jest to praca w delegacji i wiem, że będę zmieniał ją na pewno na pracę na miejscu.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Sumowanie okresów zatrudnienia a umowa na czas nieokreślony

Czy kolejna umowa może być na czas określony? Sumowanie okresów zatrudnienia

Zgodnie z art. 251 ustawy Kodeks pracy „okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech”.

Przepisy przejściowe zawierają siedem konkretnych reguł, które należy stosować względem umów terminowych obowiązujących w dniu wejścia w życie nowelizacji. Dla Pana istotne są tylko te, które dotyczą liczenia czasu dla umów na czas określony.

Do umów o pracę na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie ustawy, będzie się stosować nowe przepisy w zakresie dopuszczalnego czasu trwania umowy (umów) na czas określony oraz dopuszczalnej liczby takich umów.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Do 33-miesięcznego okresu zatrudnienia wliczany jest okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony przypadający od dnia wejścia w życie ustawy, tj. od 22 lutego 2016 r. Jeżeli dopuszczalny 33-miesięczny okres zatrudnienia na podstawie umowy (umów) na czas określony, liczony od dnia wejścia w życie ustawy, zostanie przekroczony – umowa będzie uważana za zawartą na czas nieokreślony.

Umowa o pracę na czas określony trwająca w dniu wejścia w życie ustawy będzie także traktowana jako pierwsza z dopuszczalnego limitu trzech takich umów albo jako druga umowa, jeżeli została zawarta jako druga umowa w rozumieniu komentowanego przepisu w dotychczasowym brzmieniu.

W dotychczasowym brzmieniu, aby umowy się sumowały, nie mogła między nimi wystąpić przerwa dłuższa niż 1 miesiąc. U Pana owa przerwa była dłuższa, wobec czego sumować tych umów nie będziemy. Dlatego kolejna umowa może jeszcze być umową na czas określony.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

 

Pan Andrzej pracował w firmie budowlanej od 2010 do 2012 roku. Po kilku latach wrócił do tej samej firmy w 2023 roku i podpisał umowę na czas określony. Ponieważ przerwa w zatrudnieniu przekroczyła miesiąc, wcześniejszy okres pracy nie wlicza się do limitu umów, więc obecnie jest to dla niego pierwsza umowa w świetle przepisów.

 

Pani Monika miała trzy umowy na czas określony z jednym pracodawcą, zawarte bez dłuższych przerw między nimi od 2021 roku. Trzecia umowa kończy się w czerwcu 2025 r. Jeśli pracodawca zaproponuje kolejną umowę po tej dacie, będzie musiała to już być umowa na czas nieokreślony, bo wyczerpała limit trzech umów i 33 miesięcy.

 

Pan Rafał pracował w tej samej firmie w 2008 roku, a następnie powrócił do niej w 2024 roku. Obecna umowa na czas określony została podpisana na rok. Mimo że pracował już kiedyś u tego pracodawcy, długa przerwa sprawia, że wcześniejsze zatrudnienie nie wpływa na obecny limit, więc możliwe jest jeszcze zawarcie kolejnej czasowej umowy.

 

Podsumowanie

W przypadku umów na czas określony kluczowe znaczenie ma nie tylko liczba zawartych umów i ich łączny czas trwania, ale także przerwy między nimi. Jeśli przerwa między zatrudnieniami u tego samego pracodawcy była dłuższa niż miesiąc i miała miejsce przed 22 lutego 2016 r., wcześniejsze okresy pracy nie są brane pod uwagę przy liczeniu limitów. Dlatego możliwe jest ponowne zawarcie umowy na czas określony, nawet jeśli wcześniej u tego samego pracodawcy już się pracowało.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz indywidualnej porady prawnej? Skontaktuj się z nami online – szybko i wygodnie uzyskasz odpowiedź na swoje pytania dotyczące umów o pracę i innych zagadnień prawa pracy. Doświadczeni prawnicy są do Twojej dyspozycji bez wychodzenia z domu.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info