Świadczenie kompensacyjne a emerytura nauczyciela

• Autor: Marta Handzlik

Mam pytanie dotyczące świadczenia kompensacyjnego w kontekście emerytury nauczyciela. Otóż, jestem nauczycielem dyplomowanym z ponad 35-letnim stażem pracy. Przez cały czas pracowałam na pełnym etacie. Od września chciałabym skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego, ponieważ dowiedziałam się w ZUS-ie, że będzie dla mnie korzystniejsze pójście teraz na świadczenie niż za 3 lata na emeryturę. Czy to jest prawda? Czy na wysokość emerytury ma wpływ wypłacone świadczenie kompensacyjne i czy nauczyciel, który skorzysta ze świadczenia kompensacyjnego nie dostanie rekompensaty do nowej emerytury?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Świadczenie kompensacyjne a emerytura nauczyciela

Świadczenie kompensacyjne przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że emerytura w powszechnym wieku emerytalnym dla nauczycieli jest naliczana według nowych, mniej korzystnych zasad. Dlatego rzeczywiście lepiej jest odejść na emeryturę czy świadczenie kompensacyjne przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.

Zgodnie z art. 25 ust. 1b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t. Dz. U. z 2016 r., poz. 887 z późn. zm.), jeżeli ubezpieczony pobrał emeryturę na podstawie przepisów art. 26b, 46, 50, 50a, 50e lub art. 88 Karty Nauczyciela, podstawę obliczenia emerytury pomniejsza się o kwotę stanowiącą sumę kwot pobranych emerytur w wysokości przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Takiego pomniejszenia nie przewidziano w odniesieniu do nauczycieli przechodzących na świadczenie kompensacyjne na podstawie ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz. U. Nr 97, poz. 800).

Rekompensata przysługuje osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, które wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wyłącznie przed 1 stycznia 2009 roku oraz mają co najmniej 15-letni staż pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze do 31 grudnia 2008 roku.

Przejście na świadczenie kompensacyjne pozbawia Panią rekompensaty z ustawy o emeryturach pomostowych, czyli dodatku do kapitału początkowego.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pani Anna, nauczycielka języka polskiego, po 35 latach pracy w szkole zdecydowała się odejść na świadczenie kompensacyjne. Doradca w ZUS wyliczył jej, że gdyby poczekała trzy lata do emerytury, świadczenie byłoby niższe z powodu mniej korzystnych zasad naliczania. Dzięki wcześniejszemu odejściu otrzymuje teraz więcej niż przewidywana przyszła emerytura.

 

Pan Marek, nauczyciel matematyki z 38-letnim stażem, przez lata liczył na rekompensatę za pracę w szczególnym charakterze przed 2009 rokiem. Po przejściu na świadczenie kompensacyjne dowiedział się jednak, że ten dodatek mu nie przysługuje, bo świadczenie nie daje prawa do rekompensaty z tytułu emerytur pomostowych.

 

Pani Elżbieta, nauczycielka biologii, korzysta ze świadczenia kompensacyjnego od dwóch lat. Obawiała się, że wpłynie to negatywnie na przyszłą emeryturę. W ZUS uspokojono ją, że wypłacone świadczenie nie obniży wysokości emerytury, bo świadczenie kompensacyjne nie jest odliczane od podstawy emerytury, w przeciwieństwie do wcześniejszych emerytur z Karty Nauczyciela.

Podsumowanie

Świadczenie kompensacyjne może być korzystnym rozwiązaniem dla nauczycieli planujących zakończenie pracy przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Jego przyznanie nie wpływa negatywnie na wysokość przyszłej emerytury, ponieważ nie podlega odliczeniu od jej podstawy. Warto jednak pamiętać, że przejście na świadczenie kompensacyjne wyklucza możliwość otrzymania rekompensaty za pracę w szczególnych warunkach, przysługującej na podstawie ustawy o emeryturach pomostowych.

Oferta porad prawnych

Oferuję profesjonalne porady prawne z zakresu prawa pracy, emerytur i świadczeń nauczycielskich. Pomagam w interpretacji przepisów, ocenie najkorzystniejszych rozwiązań oraz przygotowaniu niezbędnych pism i wniosków. Każdą sprawę traktuję indywidualnie, zapewniając rzetelne wsparcie i zrozumiałe wyjaśnienia. Zapraszam do kontaktu – razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info