• Autor: Marta Handzlik
Mam pytanie dotyczące świadczenia kompensacyjnego w kontekście emerytury nauczyciela. Otóż, jestem nauczycielem dyplomowanym z ponad 35-letnim stażem pracy. Przez cały czas pracowałam na pełnym etacie. Od września chciałabym skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego, ponieważ dowiedziałam się w ZUS-ie, że będzie dla mnie korzystniejsze pójście teraz na świadczenie niż za 3 lata na emeryturę. Czy to jest prawda? Czy na wysokość emerytury ma wpływ wypłacone świadczenie kompensacyjne i czy nauczyciel, który skorzysta ze świadczenia kompensacyjnego nie dostanie rekompensaty do nowej emerytury?
Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że emerytura w powszechnym wieku emerytalnym dla nauczycieli jest naliczana według nowych, mniej korzystnych zasad. Dlatego rzeczywiście lepiej jest odejść na emeryturę czy świadczenie kompensacyjne przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.
Zgodnie z art. 25 ust. 1b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t. Dz. U. z 2016 r., poz. 887 z późn. zm.), jeżeli ubezpieczony pobrał emeryturę na podstawie przepisów art. 26b, 46, 50, 50a, 50e lub art. 88 Karty Nauczyciela, podstawę obliczenia emerytury pomniejsza się o kwotę stanowiącą sumę kwot pobranych emerytur w wysokości przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Takiego pomniejszenia nie przewidziano w odniesieniu do nauczycieli przechodzących na świadczenie kompensacyjne na podstawie ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz. U. Nr 97, poz. 800).
Rekompensata przysługuje osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, które wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wyłącznie przed 1 stycznia 2009 roku oraz mają co najmniej 15-letni staż pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze do 31 grudnia 2008 roku.
Przejście na świadczenie kompensacyjne pozbawia Panią rekompensaty z ustawy o emeryturach pomostowych, czyli dodatku do kapitału początkowego.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy