Syndyk nie wypłacił wynagrodzenia - jak je odzyskać?

• Autor: Marta Handzlik

Mój stosunek pracy ustał za pośrednictwem syndyka masy upadłościowej z winy pracodawcy po wcześniejszym otwarciu postępowania upadłościowego. Syndyk po otwarciu postępowania prowadził jeszcze działalność gospodarczą przez 3 miesiące. Najpierw syndyk wypowiedział mi umowę i skrócił okres wypowiedzenia, co miało skutkować otrzymaniem odszkodowania oraz odprawy. Jednak później wycofał moje skrócone wypowiedzenie, gdyż byłem mu potrzebny. Przepracowałem 4 miesiące, nie otrzymując wynagrodzenia. Jeszcze po okresie wypowiedzenia chciał mnie zatrudnić na umowę-zlecenie, ale odmówiłem. Aktualnie syndyk uzyskuje dochód z dzierżawy maszyn oraz obiektów, ale nie płaci i tłumaczy, że nie ma środków na wynagrodzenia. Jak w tej sytuacji mogę odzyskać wynagrodzeni za 4 miesiące ciężkiej pracy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Syndyk nie wypłacił wynagrodzenia - jak je odzyskać?

Obowiązek syndyka wypłaty wynagrodzeń jak pracodawca

Wypłacanie przez syndyka zaległych wynagrodzeń powinno przebiegać tak samo, jak wypłacanie wynagrodzeń za okres istnienia firmy – syndyk musi je wypłacać. Jeśli tego nie robi, należy skierować sprawę do sądu, ewentualnie do PIP. Złożenie sprawy do sądu nie powinno spowolni procedury, a może ją nawet przyśpieszyć, gdyż syndykowi raczej nie będzie zależeć na procesowaniu się z pracownikiem.

Warto w tym miejscu przywołać orzeczenie WSA w Gdańsku z 20 lutego 2014 r. Sąd wówczas orzekł, że syndyk musi pamiętać o obowiązku wypłaty zaległych wynagrodzeń, gdyż do podmiotów gospodarczych postawionych w stan upadłości likwidacyjnej zastosowanie znajdują zarówno przepisy Prawa upadłościowego i naprawczego, jak i Kodeksu pracy w zakresie praw i obowiązków pracowników i pracodawców. Zdaniem sądu syndyk masy upadłości wszedł z chwilą ogłoszenia upadłości w istniejące stosunki pracy i jako pracodawca jest zobowiązany do przestrzegania przepisów prawa pracy i nie pozostaje poza kontrolą organów inspekcji pracy w tym zakresie.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Pozew do sądu pracy o wypłatę wynagrodzenia przeciwko syndykowi

W celu odzyskania wynagrodzenia za pracę wykonaną musi Pan skierować do sądu pracy pozew o wypłatę wynagrodzenia. Pozew jest pismem procesowym, w związku z czym musi zawierać w sobie określone elementy, aby spełnić wymogi formalne. Do elementów pozwu należą:

  • oznaczenie sądu,
  • oznaczenie stron,
  • tytuł,
  • żądanie strony,
  • wskazanie wartości przedmiotu sporu,
  • uzasadnienie,
  • podpis,
  • załączniki.

Każdy pozew musi zawierać oznaczenie sądu, czyli wskazanie, do jakiego sądu jest on kierowany. Wybór sądu wynika z ustawy – pracownik może według swego uznania skierować pozew do:

  • sądu właściwości ogólnej pozwanego, tj. sądu I instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania, jeżeli pracodawcą jest osoba fizyczna lub siedzibę, jeżeli pracodawcą jest osoba prawna lub inny podmiot niebędący osobą fizyczną,
  • sądu w okręgu, w którym praca jest była lub miała być wykonywana,
  • sądu, w którego okręgu znajduje się zakład pracy.

Pozew musi również zawierać oznaczenie stron, czyli wskazanie danych osobowych pracodawcy oraz miejsca ich zamieszkania (albo siedzibę firmy). Jeśli chodzi o tytuł pisma: wpisujemy, że jest to pozew o zapłatę wynagrodzenia za pracę.

Co do żądania strony: tutaj należy bardzo dokładnie opisać, czego Pan, jako skarżący, się domaga, na przykład „wnoszę o zasadzenie od pozwanego na moją rzecz kwoty…”. Wraz z żądaniem musi Pan podać także wartość przedmiotu sporu, czyli wskazać, o jaką konkretnie kwotę toczy się sprawa (w przypadku wynagrodzenia za pracę jest to owo wynagrodzenie przemnożone przez ilość miesięcy, jakie Pan pracował, a za które nie otrzymał Pan wypłaty. W pozwie musi znaleźć się również możliwie jak najkrótsze, ale wyczerpujące, uzasadnienie, zawierające opis faktów i wskazanie ewentualnych dowodów.

Na samym końcu pod pozwem powinien się Pan podpisać i załączyć do niego załączniki, jeśli Pan jakimiś dysponuje. Na złożenie pozwu do sądu pracy ma Pan maksymalnie 3 lata – po tym terminie roszczenie się przedawni.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pan Marek pracował jako kierowca w firmie transportowej, która ogłosiła upadłość. Syndyk poprosił go o dalszą pracę przez dwa miesiące, ale nie wypłacił mu ani złotówki. Po bezskutecznych prośbach Marek złożył pozew do sądu pracy i po kilku miesiącach odzyskał zaległe wynagrodzenie wraz z odsetkami.

 

Pani Anna była zatrudniona w zakładzie produkcyjnym, gdzie po upadłości firmy syndyk wypowiedział jej umowę, skracając okres wypowiedzenia. Gdy po czasie przywrócił ją do pracy, przez trzy miesiące nie wypłacał pensji. Z pomocą PIP i adwokata złożyła sprawę do sądu i uzyskała zasądzenie należności.

 

Pan Tomasz został w firmie po ogłoszeniu upadłości, bo syndyk zapewniał, że pieniądze się znajdą. Pracował cztery miesiące bez wynagrodzenia. Gdy syndyk dalej unikał płatności, Tomasz pozwał go do sądu pracy. Wyrok był dla niego korzystny, a komornik ściągnął należność z majątku upadłości.

Podsumowanie

Odzyskanie wynagrodzenia od syndyka jest możliwe, choć wymaga stanowczości i działania zgodnie z prawem. Syndyk, jako podmiot przejmujący obowiązki pracodawcy, ma obowiązek wypłaty wynagrodzenia za wykonaną pracę, a niewywiązywanie się z tego obowiązku można skutecznie dochodzić przed sądem pracy. Warto też pamiętać, że przepisy prawa pracy nadal chronią pracownika, nawet w sytuacji upadłości firmy.

Oferta porad prawnych

Jeśli znalazłeś się w podobnej sytuacji i potrzebujesz pomocy w odzyskaniu wynagrodzenia od syndyka, skorzystaj z porady prawnej online. Szybko i wygodnie uzyskasz wsparcie prawnika, który oceni Twoją sprawę, pomoże sporządzić pozew i wskaże najskuteczniejszą drogę działania. Niezależnie od etapu postępowania – warto działać, zanim roszczenie się przedawni.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info