• Autor: Dorota Kriger
Skończyłam liceum (4 lata) i studium policealne (2,5 roku). Czy to studium liczy mi się do urlopu jako 2 czy 3 lata? Od razu po szkole dostałam pracę i w marcu miną 3 lata pracy.
W Kodeksie pracy w § 1 art. 155 wskazano maksymalne okresy, które można uwzględnić przy ustalaniu wymiaru urlopu.
Okresy te wynoszą odpowiednio:
Zgodnie z dalszą treścią art. 155 § 1 Kodeksu pracy okresy nauki, o których mowa w pkt 1–6, nie podlegają sumowaniu.
W związku z powyższym nie należy liczyć osobno wyżej wymienionych okresów ukończonych szkół, np. osobno liceum jako 4 lata i osobno szkoły policealnej jako 6 lat, tylko powinno się uwzględnić najkorzystniejszy wariant z wyżej wskazanych, np. ostatnią ukończoną szkołę, której dotyczy najdłuższy okres.
Nie należy także sumować lat, które wykraczają poza przewidziany programem nauczania czas trwania nauki.
Ustalając wymiar Pani urlopu wypoczynkowego, bierzemy pod uwagę ostatnią ukończoną przez Panią szkołę, czyli studium policealne. Z tytułu ukończenia tej szkoły do okresu pracy, od którego zależy wymiar Pani urlopu, można zaliczyć maksymalnie 6 lat.
Pamiętać także trzeba o tym, że w razie jednoczesnego pobierania nauki przez pracownika i świadczenia pracy do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym pobierano naukę, bądź okres nauki – zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika (art. 155 § 2 Kodeksu pracy).
Jeśli rozpoczęła Pani pracę bezpośrednio po zakończeniu nauki, to podejmując zatrudnienie, miała Pani 6-letni staż, a żeby uzyskać prawo do wymiaru urlopu w ilości 26 dni, należy mieć staż pracy co najmniej 10-letni (art. 154 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy). W tym celu należy przepracować pełne 4 lata – od dnia podjęcia zatrudnienia.
Jeśli zgodnie z podaną przez Panią informacją w marcu tego roku miną 3 lata stażu pracy, to do nabycia prawa do 26 dni urlopu brakuje Pani jeszcze jednego pełnego roku pracy.
Marta ukończyła liceum ogólnokształcące, a następnie zdecydowała się na dwuletnie studium policealne, które ukończyła w 2020 roku. W tym samym roku podjęła pracę jako sekretarka w biurze rachunkowym. Marta zastanawia się, jaki ma obecnie wymiar urlopu wypoczynkowego. Według Kodeksu pracy, z tytułu ukończenia szkoły policealnej Marta ma zaliczony 6-letni staż pracy. W związku z tym, mimo że pracuje dopiero od 4 lat, ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego, gdyż łączny staż wynosi 9 lat. Po przepracowaniu jeszcze jednego roku (łącznie 10 lat stażu) Marta uzyska prawo do 26 dni urlopu.
Tomek skończył zasadniczą szkołę zawodową o przewidzianym programie nauczania trwającym 3 lata, a następnie podjął naukę w szkole policealnej na kierunku technik informatyk, którą ukończył w ciągu 2,5 roku. Po zakończeniu nauki Tomek znalazł pracę jako technik IT w lokalnej firmie. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, do stażu pracy Tomka zalicza się 6 lat z tytułu ukończenia szkoły policealnej. W momencie podjęcia pracy Tomek miał już 6-letni staż, a po przepracowaniu 4 lat w firmie (co dało łącznie 10 lat stażu) zyskał prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego.
Ania ukończyła średnią szkołę zawodową, po której miała zaliczony 5-letni okres stażu pracy. Po tym zdecydowała się na studium policealne na kierunku kosmetologia, które trwało 2,5 roku. Ania znalazła pracę w salonie kosmetycznym od razu po zakończeniu studium. Chociaż łączny czas nauki Ani wynosi 7,5 roku, to według Kodeksu pracy liczy się najkorzystniejszy wariant, czyli ukończenie szkoły policealnej dające 6 lat stażu. Dlatego przy podejmowaniu pracy Ania miała zaliczony 6-letni staż pracy. Po przepracowaniu 4 lat w salonie kosmetycznym Ania osiągnie wymagany 10-letni staż pracy, co uprawni ją do 26 dni urlopu wypoczynkowego.
Ukończenie szkoły policealnej znacząco wpływa na wymiar urlopu wypoczynkowego, ponieważ zgodnie z Kodeksem pracy do stażu pracy można doliczyć 6 lat z tytułu ukończenia takiej szkoły. Dzięki temu absolwenci szkół policealnych, mimo krótszego faktycznego doświadczenia zawodowego, mogą szybciej osiągnąć wymaganą liczbę lat pracy uprawniającą do 26 dni urlopu. Kluczowe jest wybieranie najkorzystniejszej opcji z ukończonych etapów edukacji, aby maksymalizować swoje uprawnienia urlopowe.
Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z prawem pracy? Skorzystaj z naszych porad prawnych online oraz usług przygotowywania pism, aby szybko i skutecznie rozwiązać swoje problemy zawodowe. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Dorota Kriger
Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.
Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy