Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Autor: Tadeusz M. Nycz
Zgodnie z art.17 K.p., pracodawca jest obowi膮zany u艂atwia膰 pracownikowi podnoszenie kwalifikacji zawodowych. W ramach tego obowi膮zku nale偶a艂oby rozumie膰 powinno艣膰 umo偶liwiaj膮c膮 pracownikowi proces edukacyjno-szkoleniowy.
Interesuje Ci臋 ten temat i chcesz wiedzie膰 wi臋cej? kliknij tutaj >>
Zasady w tym zakresie przyj臋te, z regu艂y realizowane s膮 na podstawie umowy zawartej przez pracownika z pracodawc膮, przy zastosowaniu przepis贸w rozporz膮dzenia MEN oraz MPiPS z 12.10.1993 r. w sprawie zasad i warunk贸w podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykszta艂cenia og贸lnego doros艂ych, Dz. U. Nr 103, poz. 472, zm. z 1996 r. Nr 24, poz. 110.
Wzajemne zobowi膮zania stron wynikaj膮 z tre艣ci zawartej umowy, kt贸ra mo偶e przewidywa膰, ale nie musi, wliczanie czasu szkolenia do czasu pracy. Ten kierunek wyk艂adni wynika st膮d, 偶e w my艣l zasady uprzywilejowania pracownika (art. 18 K.p.), dopuszczalne s膮 umowne postanowienia stron stosunku pracy korzystniejsze dla pracownika ani偶eli przepisy prawa pracy.
W praktyce pracodawcy najcz臋艣ciej nie decyduj膮 si臋 na wliczanie czasu szkolenia zawodowego do czasu pracy. Mog膮 by膰 nieliczne przypadki wynikaj膮ce z regulacji szczeg贸lnych, kt贸re przewiduj膮 wliczanie czasu po艣wi臋conego na szkolenie zawodowe do czasu pracy, jak to ma miejsce np. zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 3 Karty Nauczyciela.
Zasadniczo, problem wyk艂adniowy sprowadza si臋 do poprawnej odpowiedzi na pytanie, w jakich warunkach stanu faktycznego, pracodawca obowi膮zany jest wlicza膰 czas szkolenia zawodowego do czasu pracy?
Moim zdaniem b臋dzie to mia艂o miejsce:
Pierwsze trzy przypadki nie budz膮 w膮tpliwo艣ci, natomiast czwarty wymaga om贸wienia. Niekt贸rzy komentatorzy przyjmuj膮, 偶e wliczanie czasu szkolenia zawodowego do czasu pracy mo偶e mie膰 miejsce tylko w贸wczas, gdy udzia艂 pracownika w takim szkoleniu ma charakter czynny a nie bierny.
Przyk艂adowo, je艣li w ramach danego szkolenia pracownik wyg艂asza jaki艣 referat. Uznaje si臋, i偶 w tym przypadku wykonuje prac臋 i dlatego czas szkolenia winien by膰 zaliczany do czasu pracy. W moim przekonaniu nie jest to poprawna przes艂anka na tle definicji czasu pracy zawartej w art. 128 K.p.
Pracownik, kt贸ry otrzyma艂 polecenie s艂u偶bowe uczestnictwa w danym szkoleniu zawodowym (bez wzgl臋du na form臋 czynn膮 czy biern膮), realizuje wi膮偶膮ce go podporz膮dkowanie pracodawcy, b臋d膮ce cech膮 ka偶dej formy stosunku pracy. Pracownik jest zobowi膮zany takie polecenie wykona膰 (art. 100 § 1 K.p.), gdy偶 niew膮tpliwie dotyczy ono pracy i nie jest sprzeczne ani z przepisami ani z tre艣ci膮 umowy o prac臋.
Uczestnictwo w szkoleniu zawodowym nast臋puje na wyra藕ne wi膮偶膮ce 偶yczenie pracodawcy i w jego interesie, skoro pracodawca uzna艂 niezb臋dny udzia艂 pracownika w szkoleniu. Dochodzi tutaj do wyczerpania przes艂anki definicji czasu pracy, poniewa偶 pracownik jest got贸w prac臋 wykonywa膰, lecz nie wykonuje jej, zachowuj膮c si臋 zgodnie z otrzymanym od podmiotu zatrudniaj膮cego poleceniem.
Pracodawca ma przy tym mo偶liwo艣膰 zmiany swojego polecenia, np. w trakcie szkolenia zawodowego trwaj膮cego kilka dni mo偶e pracownika odwo艂a膰 i poleci膰 mu, aby stawi艂 si臋 do zak艂adu pracy celem wykonania jakiej艣 pracy, gdy uzna z punktu widzenia w艂asnego interesu istnienie pilniejszej potrzeby ani偶eli dalsze uczestnictwo pracownika w szkoleniu zawodowym.
Pracownik pozostaje wi臋c ewidentnie w czasie szkolenia zawodowego w dyspozycji pracodawcy, kt贸ry decyduje w ramach w艂adztwa zak艂adowego, jak pracobiorca ma si臋 zachowa膰. Trudno znale藕膰 uzasadnienie prawne, czy racjonalne na to, aby w takim przypadku czas po艣wi臋cony szkoleniu zawodowemu nie zalicza膰 do czasu pracy.
Przeciwnie, wszelkie argumenty wskazuj膮 na to, 偶e czas po艣wi臋cony szkoleniu zawodowemu na polecenie pracodawcy musi by膰 zaliczony do czasu pracy.
Z punktu widzenia funkcji ochronnej i systematyki przepis贸w o czasie pracy, dany przedzia艂 czasowy, mo偶e by膰 obj臋ty:
Ustawodawca nie zna i nie przewiduje prawnie innej mo偶liwo艣ci. Analizuj膮c podany przypadek uczestnictwa pracownika w szkoleniu zawodowym na polecenie pracodawcy, trzeba uzna膰, 偶e czas szkolenia zawodowego na pewno nie mo偶e by膰 czasem dy偶uru. Celem szkolenia nie jest bowiem pozostawanie pracownika w gotowo艣ci do podj臋cia pracy lecz intelektualny udzia艂 w procesie doskonal膮cym jego wiedz臋 i umiej臋tno艣ci.
Czas szkolenia zawodowego nie mo偶e by膰 tak偶e czasem wolnym od pracy, w ramach kt贸rego m贸g艂by by膰 realizowany odpoczynek dobowy albo tygodniowy (art. 132 i 133 K.p.), poniewa偶 pracownik musi si臋 zachowywa膰 zgodnie z otrzymanym poleceniem s艂u偶bowym uczestnictwa w szkoleniu, co tym samym eliminuje mo偶liwo艣膰 swobodnego dysponowania tym czasem, jako niezb臋dnej przes艂anki czasu wolnego od pracy.
W konsekwencji logicznej, czas szkolenia zawodowego na polecenie pracodawcy musi by膰 zaliczony do czasu pracy, gdy偶 innej mo偶liwo艣ci nie ma.
Odmiennie rzecz wygl膮da, je偶eli pracodawca nie wyda艂 pracownikowi polecenia s艂u偶bowego uczestnictwa w danym szkoleniu, bo w贸wczas pracownik realizuje to z w艂asnej woli i czas tego szkolenia tym samym jest obj臋ty jego czasem wolnym od pracy.
Oczywi艣cie, nawet i w tym przypadku, czas szkolenia zawodowego b臋dzie wliczany do czasu pracy je艣li pracodawca przyj膮艂 na siebie takie zobowi膮zanie, b膮d藕 wynika ono ze szczeg贸lnego przepisu prawa.
Omawiany problem i panuj膮ca b艂臋dna praktyczna wyk艂adnia sprawiaj膮 w praktyce wiele w膮tpliwo艣ci i s膮 zarzewiem niepotrzebnych konflikt贸w. Wbrew pozorom, przepisy prawa pracy zasadniczo opieraj膮 umowny stosunek pracy na starej zasadzie „do ut des” (daj臋, aby艣 da艂), natomiast praktyczna wyk艂adnia niekt贸rych komentator贸w niekiedy niepotrzebnie zaburza t臋 zasad臋.
W demokratycznym pa艅stwie prawa i wi膮偶膮cych nas standardach europejskich trudno akceptowa膰 odmienny spos贸b wyk艂adni tego zagadnienia id膮cy pod pr膮d starej zasadzie „do ut des”, na kt贸rej od zawsze budowano umowne stosunki spo艂eczne.
Je偶eli chcesz wiedzie膰 wi臋cej na ten temat 鈥 kliknij tutaj >>
Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy