• Autor: Artykuł Partnera
Wielu pracodawców oferuje swoim pracownikom możliwość skorzystania z grupowego ubezpieczenia. Jest to rozwiązanie korzystne pod względem finansowym, które daje jednak nieco mniejsze możliwości w porównaniu z polisą indywidualną. Poznaj dostępne opcje i przekonaj się, która z nich jest najlepsza w twoim przypadku.
Ubezpieczenie grupowe w pracy to polisa, w której zakupie pośredniczy pracodawca. Najczęściej jest ona zawierana na okres 12 miesięcy z możliwością jej przedłużenia na kolejny okres. Pracownicy, którzy chcą wspólnie dołączyć do takiego ubezpieczenia, zazwyczaj mogą liczyć na korzystniejszą cenę w porównaniu z polisą indywidualną. Nie muszą także samodzielnie zajmować się jej poszukiwaniem. Składka jest pobierana z wynagrodzenia otrzymywanego za wykonaną pracę, co jest bardzo wygodne. Zazwyczaj pracownicy mają także możliwość zakupu rozszerzenia polisy również dla swoich bliskich. Najczęściej osoby chcące przystąpić do takiego ubezpieczenia nie muszą wypełniać ankiety medycznej, a jego zakup jest bezproblemowy.
Grupowa polisa, mimo swoich zalet, ma także wady. Zdecydowanie najważniejszą z nich jest brak pełnej indywidualizacji. Pracownicy otrzymują gotowe zestawy ubezpieczeń, z których mogą skorzystać. Nie mają więc opcji np. na rozszerzenie ochrony o konkretne zdarzenia czy zwiększenia sumy polisy. W przypadku, gdy dojdzie do rozwiązania umowy z pracodawcą, towarzystwo może zaproponować kontynuację, jednak zazwyczaj na zdecydowanie mniej korzystnych warunkach.
Polisa indywidualna jest umową zawieraną wyłącznie między jednym ubezpieczonym a wybranym towarzystwem. Składka jest obliczana z uwzględnieniem konkretnych czynników, takich jak m.in. wiek czy stan zdrowia. Pracownicy, którzy chcą skorzystać z takiego rozwiązania, nie muszą włączać do tego procesu pracodawcy. Indywidualna polisa na życie pozwala spersonalizować zakres ochrony oraz sumę ubezpieczenia w taki sposób, aby jak najlepiej odpowiadały one konkretnym wymaganiom.
Jednak jej zakup wiąże się z większym wydatkiem w porównaniu z wariantem grupowym. Jest to związane z faktem, że ryzyko nie rozkłada się na wiele osób, ale tylko na jedną. Wadą tego rozwiązania jest także to, że towarzystwo wymaga wypełnienia ankiety dotyczącej stanu zdrowia, a niekiedy także przedstawienia badań. W przypadku choroby czy przewlekłych dolegliwości może zaproponować niekorzystne warunki lub całkowicie odmówić zawarcia umowy.
Ubezpieczenie grupowe w miejscu pracy dość często jest oferowane jako jeden z benefitów pozapłacowych. Sposób pokrywania kosztów zależy jednak od polityki stosowanej przez pracodawcę. Może on:
To, ile zapłacisz za polisę grupową w miejscu pracy, zależy więc od wielu czynników, a jednym z nich jest decyzja pracodawcy, czy chce finansować takie ubezpieczenie.
Bez względu na to, czy decydujesz się na dołączenie do grupowego ubezpieczenia w miejscu pracy czy też samodzielnie szukasz polisy, zwróć szczególną uwagę na:
Jak już wiesz, przy ubezpieczeniu grupowym nie możesz indywidualnie rozszerzać zakresu polisy. Jeśli zależy ci na tym, aby jak najlepiej dopasować ją do konkretnych potrzeb, to postaw na wariant indywidualny. Polisa grupowa jest natomiast dobrym rozwiązaniem dla każdego, komu zależy na przystępnych cenach ubezpieczenia i uproszczonej procedurze zawierania umowy. Jeśli jednak liczy się dla ciebie jak najlepsza ochrona spersonalizowana pod względem specyficznych potrzeb czy oczekiwań, wybierz wariant indywidualny.
Jeśli chcesz poznać propozycje poszczególnych towarzystw, może odwiedzić stronę każdego z nich z osobna lub skorzystać z wygodnej porównywarki ofert. To drugie rozwiązanie nie tylko pozwoli zaoszczędzić ci cenny czas, ale także pieniądze. Dzięki niej możesz sprawdzić, która firma oferuje najlepszą ochronę w przystępnej cenie.
Ubezpieczenie na życie zapewni ci finansowe wsparcie w różnych sytuacjach, które mogą się przytrafić nie tylko w miejscu pracy. Warto pomyśleć o zakupie takiej polisy zarówno w wariancie grupowym, jak i indywidualnym. Da ci ona psychiczny spokój i pewność, że w razie problemów ty lub twoi bliscy otrzymacie odszkodowanie.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy