Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Autor: Tadeusz M. Nycz
Z dniem 1.01.2003 r. wesz艂a w 偶ycie ustawa z dnia 30.10.2002 r. o ubezpieczeniu spo艂ecznym z tytu艂u wypadk贸w przy pracy i chor贸b zawodowych, Dz. U. Nr 199, poz. 1673, z p贸藕n. zm. oraz z 2003 r. Nr 223, poz. 2217. Ustawa nale偶y do sfery ubezpiecze艅 spo艂ecznych, w sk艂ad kt贸rej wchodzi ubezpieczenie wypadkowe obejmuj膮ce ubezpieczenie na wypadek choroby zawodowej lub wypadku przy pracy.
Interesuje Ci臋 ten temat i chcesz wiedzie膰 wi臋cej? kliknij tutaj >>
Zgodnie z art. 67 ust. 1 Konstytucji, zakres prawa do ubezpieczenia spo艂ecznego sprecyzowany jest przepisami ustawy z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpiecze艅 spo艂ecznych, Dz. U. Nr 137, poz. 887, z p贸藕n. zm. oraz z 2002 r. Nr 241, poz. 2074.
Z regulacji tych 艂膮cznie wynikaj膮 istotne zasady, dotycz膮ce ubezpieczenia wypadkowego, a w szczeg贸lno艣ci:
W 艣wietle powy偶szych przepis贸w, zdarzenie wypadkowe jakie zaistnia艂o w czasie wykonywania pracy przez pracownika musi by膰 kwalifikowane jako wypadek przy pracy bez wzgl臋du na to, czy z osoba wykonuj膮c膮 prac臋 formalnie podpisano umow臋 i odprowadzano za ni膮 sk艂adki ubezpieczeniowe, w tym na ubezpieczenie wypadkowe.
Wystarczaj膮c膮 przes艂ank膮 do obj臋cia pracownika ubezpieczeniem wypadkowym jest wykonywanie pracy w warunkach wyczerpuj膮cych znamiona definicji stosunku pracy okre艣lonej w art. 22 K.p., nawet je偶eli pracodawca twierdzi, 偶e to nie by艂 stosunek pracy, lecz stosunek cywilnoprawny.
Je偶eli chcesz wiedzie膰 wi臋cej na ten temat 鈥 kliknij tutaj >>
Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy