Szukamy prawnika. Oferta dla radcw prawnych i adwokatw

Umowa lojalnościowa dla początkującego fryzjera, czy pracodawca może ograniczyć możliwość pracy w zawodzie?

• Autor: Kamil Kiecana

Siostra kończy praktyki zawodowe jako fryzjerka i szuka zatrudnienia w zawodzie. Znalazła potencjalnego pracodawcę oferującego zatrudnienie na podstawie umowy-zlecenia z możliwością przejścia na umowę o pracę w przyszłości. Pracodawca jednak wymaga podpisania umowy lojalnościowej, która zabrania pracy w tym zawodzie przez okres 3 lat od zakończenia umowy. Czy jest to możliwe? Czy da się coś zrobić, żeby siostra mogła pracować w zawodzie po zakończeniu współpracy z tym pracodawcą?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Umowa lojalnościowa dla początkującego fryzjera, czy pracodawca może ograniczyć możliwość pracy w zawodzie?

Zakaz konkurencji dotyczący byłego pracownika

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy:

Art. 1011 [Zakaz konkurencji dotyczący pracownika pozostającego w stosunku pracy]

§ 1. W zakresie określonym w odrębnej umowie pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność (zakaz konkurencji).

§ 2. Pracodawca, który poniósł szkodę wskutek naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji przewidzianego w umowie, może dochodzić od pracownika wyrównania tej szkody na zasadach określonych w przepisach rozdziału I w dziale piątym.

Art. 1012 [Zakaz konkurencji dotyczący byłego pracownika]

§ 1. Przepis art. 1011 § 1 stosuje się odpowiednio, gdy pracodawca i pracownik mający dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, zawierają umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. W umowie określa się także okres obowiązywania zakazu konkurencji oraz wysokość odszkodowania należnego pracownikowi od pracodawcy, z zastrzeżeniem przepisów § 2 i 3.

§ 2. Zakaz konkurencji, o którym mowa w § 1, przestaje obowiązywać przed upływem terminu, na jaki została zawarta umowa przewidziana w tym przepisie, w razie ustania przyczyn uzasadniających taki zakaz lub niewywiązywania się pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania.

§ 3. Odszkodowanie, o którym mowa w § 1, nie może być niższe od 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji; odszkodowanie może być wypłacane w miesięcznych ratach. W razie sporu o odszkodowaniu orzeka sąd pracy.

Art. 1013 [Umowa o zakazie konkurencji]

Umowy, o których mowa w art. 1011 § 1 i w art. 1012 § 1, wymagają pod rygorem nieważności formy pisemnej.

Art. 1014 [Stosunek do przepisów odrębnych]

Przepisy rozdziału nie naruszają zakazu konkurencji przewidzianego w odrębnych przepisach”.

Zatem wprowadzenie zakazu konkurencji dla pracownika po ustaniu stosunku pracy jest możliwe, jednak wymaga zapłaty wynagrodzenia za dany okres na rzecz byłego pracownika.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Umowa-zlecenie a zakaz konkurencji

Natomiast co do umowy cywilnoprawnej, w tym umowy-zlecenia, nie ma określonych zasad w zakresie zakazu konkurencji. Wprowadzenie zakazu jest możliwe w związku ze swobodą kontraktowania i nie ma obowiązku zapłaty na rzecz zleceniobiorcy wynagrodzenia z tym związanego. Celem uniknięcia ww. zakazu należałoby usunąć zapisy o nim z umowy przed jej zawarciem.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Umowa zawierająca nadmierne ograniczenia

Anna podpisała umowę-zlecenie z salonem fryzjerskim, która zawierała zapis o zakazie konkurencji na okres 3 lat po zakończeniu współpracy. Po dwóch latach pracy Anna chciała otworzyć własny salon, ale właściciel dotychczasowego pracodawcy zagroził pozwem za złamanie zakazu konkurencji. Anna zwróciła się o poradę prawną i dowiedziała się, że zapis w umowie był nieważny z powodu braku określenia odszkodowania za ten okres, co jest wymagane w przypadku takich ograniczeń. Dzięki temu mogła kontynuować działalność zawodową.

 
Brak negocjacji przed podpisaniem umowy

Tomasz rozpoczął współpracę z firmą usługową jako grafik komputerowy na podstawie umowy-zlecenia. Umowa zawierała zapis o zakazie pracy w branży graficznej przez dwa lata po zakończeniu zlecenia. Tomasz, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji, podpisał umowę. Gdy próbował podjąć pracę u innego zleceniodawcy, poprzedni pracodawca przypomniał mu o zakazie konkurencji. Tomasz nauczył się, że warto negocjować warunki umowy przed jej podpisaniem i zasięgnąć opinii prawnika w sprawie ograniczeń w umowie.

 
Rezygnacja z zakazu konkurencji po mediacji

Katarzyna, doświadczona kosmetyczka, miała w umowie-zlecenie zapis o zakazie pracy w tej branży w promieniu 20 km przez rok po zakończeniu współpracy. Gdy Katarzyna zdecydowała się odejść i zatrudnić w innym salonie, poprzedni pracodawca początkowo domagał się przestrzegania zakazu. Po konsultacji z prawnikiem Katarzyna zaproponowała ugodę, w której zobowiązała się do niewykorzystywania bazy klientów poprzedniego salonu. Dzięki mediacji udało się uniknąć eskalacji konfliktu i pozwolić Katarzynie na kontynuację pracy w zawodzie.

Podsumowanie

Zakaz konkurencji w umowie może znacząco utrudnić rozwój zawodowy po zakończeniu współpracy. Warto dokładnie przeanalizować warunki umowy przed jej podpisaniem i negocjować zapisy dotyczące zakazu konkurencji. Jeśli klauzula jest nadmiernie restrykcyjna lub niezgodna z przepisami, istnieje możliwość jej podważenia lub renegocjacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w analizie umowy lub sporządzeniu pisma prawnego? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasi specjaliści przygotują dla Ciebie profesjonalne rozwiązanie.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »