Umowa lojalnościowa w trakcie szkolenia

• Autor: Marta Handzlik

Mam pytanie odnośnie umowy lojalnościowej w trakcie szkolenia. Firma wysłała mnie za granicę na szkolenie o wartości 20 tysięcy euro. Umowy lojalnościowej nie dostałem przed rozpoczęciem szkolenia, lecz dopiero dzisiaj, czyli jeszcze w trakcie trwania szkolenia. Mam umowę na czas nieokreślony, a umowa lojalnościowa jest przewidziana na okres dwóch lat. Moją wątpliwość budzi kwota 20 tysięcy euro i dodatkowo w umowie jest punkt mówiący o zapłacie kosztów, jeżeli pracodawca zwolni mnie z mojej winy. Czy tak duża kwota jest dozwolona? Jaką mam pewność, że pracodawca mnie nie zwolni?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Umowa lojalnościowa w trakcie szkolenia

Obciążenie pracownika kosztami szkolenia w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że przepisy prawa nie określają wysokości kosztów szkolenia pracownika, jakie może ponosić pracodawca. Wskazują jedynie zasady ich zwrotu w przypadku, gdy pracownik nie wywiąże się ze swoich zobowiązań.

Zgodnie z art. 1035 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) pracownik podnoszący kwalifikacje zawodowe:

1) który bez uzasadnionych przyczyn nie podejmie podnoszenia kwalifikacji zawodowych albo przerwie podnoszenie tych kwalifikacji;

2) z którym pracodawca rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia z jego winy, w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub po jego ukończeniu, w terminie określonym w umowie, nie dłuższym niż 3 lata;

3) który w okresie wskazanym w pkt 2 rozwiąże stosunek pracy za wypowiedzeniem, z wyjątkiem wypowiedzenia umowy o pracę z powodu mobbingu;

4) który w okresie wskazanym w pkt 2 rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia na podstawie z winy pracodawcy lub z powodu mobbingu, mimo braku przyczyn określonych w tych przepisach;

jest zobowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na ten cel z tytułu dodatkowych świadczeń, w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub okresu zatrudnienia w czasie ich podnoszenia.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Jednym słowem – jeśli pracodawca rzeczywiście jest w stanie wykazać, że koszty takiego szkolenia wynoszą 20 tysięcy euro (a zapewne jest to możliwe z uwagi na to, że szkolenie odbywa się za granicą, więc dochodzą dodatkowe koszty wysłania na nie pracowników) – to kwota na umowie jest jak najbardziej zgodna z prawem.

Jednak Pan nie będzie musiał oddawać całości kosztów, tylko ewentualnie część wyliczoną proporcjonalnie w stosunku do przepracowanego okresu po zakończeniu szkolenia.

Tak więc nie pozostaje Panu nic innego, jak podpisać umowę. A gdyby pracodawca zwolnił Pana bez wypowiedzenia – odwołanie się do sądu, jeśli zwolnienie to nie byłoby uzasadnione.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Wojciech został wysłany przez firmę na trzymiesięczny kurs programowania w Niemczech. Umowę lojalnościową przedstawiono mu dopiero po powrocie. Zdecydował się jej nie podpisać, co spotkało się z chłodnym przyjęciem przełożonych, ale finalnie nie poniósł żadnych konsekwencji.

 

Anna podpisała umowę lojalnościową na dwa lata po szkoleniu językowym, które odbyło się we Włoszech. Po roku chciała zmienić pracę, ale musiała zwrócić połowę kosztów szkolenia – prawie 10 tysięcy euro – co opóźniło jej decyzję o odejściu.

 

Marek został zwolniony miesiąc po szkoleniu w Londynie. Umowa lojalnościowa zobowiązywała go do zwrotu pełnej kwoty 20 tysięcy euro, ale sąd uznał, że rozwiązanie umowy przez pracodawcę było nieuzasadnione, więc Marek nie musiał niczego zwracać.

Podsumowanie

Umowy lojalnościowe przy szkoleniach mogą być zgodne z prawem, nawet jeśli kwoty w nich zawarte są wysokie – o ile odpowiadają rzeczywistym kosztom. Pracownik nie musi jednak zwracać całości wydatków, a jedynie proporcjonalną część, zależną od okresu zatrudnienia po szkoleniu. Kluczowe jest, by umowa była podpisana świadomie i dobrowolnie, a w przypadku zwolnienia z winy pracodawcy – warto dochodzić swoich praw przed sądem.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz indywidualnej porady prawnej? Skontaktuj się z nami online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Oferujemy rzetelne wsparcie prawne w sprawach związanych z umowami lojalnościowymi, szkoleniami pracowniczymi i innymi zagadnieniami z zakresu prawa pracy.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info