• Autor: Dorota Kriger
Czy przy umowie-zleceniu pracodawca ma obowiązek wysłać mnie na badania lekarskie (okresowe)? Jeżeli tak, to kto ma obowiązek za nie zapłacić?
Z art. 304 § 1 K.p. wynika, że pracodawca zatrudniający osoby fizyczne na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę winien zapewniać warunki określone w art. 207 § 2 K.p. Niezależnie więc od formy prawnej świadczenia pracy pracodawca powinien zapewnić organizację pracy pozwalającą na zapewnienie prawidłowych warunków BHP oraz zapewnić przestrzeganie przepisów w tym zakresie podczas świadczenia usług przez zleceniobiorcę. Dodatkowo art. 3041 K.p. nakłada na osoby fizyczne wykonujące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy obowiązki wynikające z art. 211 K.p. w zakresie określonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę. Powyższe może dotyczyć więc nie tylko konieczności przeprowadzenia badań lekarskich, ale też np. obowiązku przeszkolenia w zakresie BHP.
O tym, czy należy skierować zleceniobiorcę na badania lekarskie, decyduje ostatecznie pracodawca w zależności od rodzaju pracy, którą zleceniobiorca ma wykonywać – tak stwierdziła Państwowa Inspekcja Pracy w stanowisku Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy z lipca 2007 r. (GNP/426/4560-364/07/PE – DF z 27 lipca br.). W stanowisku tym czytamy, że „jeżeli zagrożenia związane z warunkami pracy lub jej przebiegiem są na tyle duże, że nawet do doraźnego wykonywania tych prac lub przebywania w tych warunkach były dopuszczane wyłącznie osoby fizyczne z odpowiednim stanem zdrowia i przeszkoleniem BHP, to pracodawca lub inny podmiot organizujący pracę może wymagać od osoby, z którą zawiera umowę cywilną (będącą podstawą wykonywania pracy np. przez samozatrudniającego), aby poddał się badaniu lekarskiemu lub szkoleniu w zakresie BHP”.
Wynika z powyższego, że osoby fizyczne wykonujące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, a także osoby prowadzące w zakładzie działalność gospodarczą mogą mieć obowiązek poddania się badaniom lekarskim: wstępnym, okresowym i kontrolnym, w zakresie określonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę.
Jednakże wypełnienie powyższego obowiązku nie przesądza o tym, że koszty szkolenia BHP czy badań lekarskich ponosi zleceniodawca. Przepisy Kodeksu pracy nie wskazują bowiem, że koszty badań osób niebędących pracownikami ma ponosić zleceniodawca (tak jak jest to w przypadku pracodawców w stosunku do pracowników).
Kwestie związane z przeprowadzaniem badań lekarskich i szkoleń BHP zleceniobiorców należy więc uregulować w treści umowy-zlecenia, wskazując, która ze stron ponosi koszty takich szkoleń i badań. W przypadku braku uregulowań w tej sprawie można przyjąć, że koszt ten spoczywa na zleceniodawcy, jeśli zobowiąże on zleceniobiorcę do wykonania badań lekarskich czy odbycia szkolenia BHP.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Dorota Kriger
Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.
Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy