• Autor: Dorota Kriger
Czy przy umowie-zleceniu pracodawca ma obowiązek wysłać mnie na badania lekarskie (okresowe)? Jeżeli tak, to kto ma obowiązek za nie zapłacić?
Z art. 304 § 1 K.p. wynika, że pracodawca zatrudniający osoby fizyczne na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę winien zapewniać warunki określone w art. 207 § 2 K.p. Niezależnie więc od formy prawnej świadczenia pracy pracodawca powinien zapewnić organizację pracy pozwalającą na zapewnienie prawidłowych warunków BHP oraz zapewnić przestrzeganie przepisów w tym zakresie podczas świadczenia usług przez zleceniobiorcę. Dodatkowo art. 3041 K.p. nakłada na osoby fizyczne wykonujące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy obowiązki wynikające z art. 211 K.p. w zakresie określonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę. Powyższe może dotyczyć więc nie tylko konieczności przeprowadzenia badań lekarskich, ale też np. obowiązku przeszkolenia w zakresie BHP.
O tym, czy należy skierować zleceniobiorcę na badania lekarskie, decyduje ostatecznie pracodawca w zależności od rodzaju pracy, którą zleceniobiorca ma wykonywać – tak stwierdziła Państwowa Inspekcja Pracy w stanowisku Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy z lipca 2007 r. (GNP/426/4560-364/07/PE – DF z 27 lipca br.). W stanowisku tym czytamy, że „jeżeli zagrożenia związane z warunkami pracy lub jej przebiegiem są na tyle duże, że nawet do doraźnego wykonywania tych prac lub przebywania w tych warunkach były dopuszczane wyłącznie osoby fizyczne z odpowiednim stanem zdrowia i przeszkoleniem BHP, to pracodawca lub inny podmiot organizujący pracę może wymagać od osoby, z którą zawiera umowę cywilną (będącą podstawą wykonywania pracy np. przez samozatrudniającego), aby poddał się badaniu lekarskiemu lub szkoleniu w zakresie BHP”.
Wynika z powyższego, że osoby fizyczne wykonujące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, a także osoby prowadzące w zakładzie działalność gospodarczą mogą mieć obowiązek poddania się badaniom lekarskim: wstępnym, okresowym i kontrolnym, w zakresie określonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę.
Jednakże wypełnienie powyższego obowiązku nie przesądza o tym, że koszty szkolenia BHP czy badań lekarskich ponosi zleceniodawca. Przepisy Kodeksu pracy nie wskazują bowiem, że koszty badań osób niebędących pracownikami ma ponosić zleceniodawca (tak jak jest to w przypadku pracodawców w stosunku do pracowników).
Kwestie związane z przeprowadzaniem badań lekarskich i szkoleń BHP zleceniobiorców należy więc uregulować w treści umowy-zlecenia, wskazując, która ze stron ponosi koszty takich szkoleń i badań. W przypadku braku uregulowań w tej sprawie można przyjąć, że koszt ten spoczywa na zleceniodawcy, jeśli zobowiąże on zleceniobiorcę do wykonania badań lekarskich czy odbycia szkolenia BHP.
Kwestia badań lekarskich i szkoleń BHP przy umowie-zleceniu zależy od rodzaju wykonywanej pracy i decyzji zleceniodawcy. Jeśli praca wiąże się z zagrożeniami dla zdrowia lub bezpieczeństwa, zleceniobiorca może zostać zobowiązany do przejścia badań i szkolenia. Przepisy nie nakładają jednak na zleceniodawcę obowiązku pokrywania ich kosztów, dlatego strony powinny jasno ustalić te kwestie w umowie. W praktyce oznacza to, że zleceniobiorca może być zmuszony do poniesienia dodatkowych wydatków związanych z wykonywaną pracą.
Jeśli masz wątpliwości dotyczące umowy-zlecenia, badań lekarskich czy szkoleń BHP, skorzystaj z profesjonalnej pomocy prawnej online. Oferujemy szybkie i rzetelne porady prawne bez wychodzenia z domu. Nasi eksperci wyjaśnią Twoje prawa i obowiązki, pomogą w interpretacji przepisów oraz doradzą, jak zabezpieczyć swoje interesy. Skontaktuj się z nami i uzyskaj fachową pomoc w dogodnym dla Ciebie czasie!
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Dorota Kriger
Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.
Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy