Uprawnienia kierowcy zawodowego a dawny problem z alkoholem

Przed zrobieniem prawa jazdy zawodowego kat. C+E dobrowolnie zgłosiłem się do poradni leczenia uzależnień, gdyż po utracie pracy nadużywałem alkoholu. Na badaniach psychotechnicznych i lekarskich nie przyznałem się do tego. Czy w świetle przepisów mogę być kierowcą zawodowym i czy można to jakoś odkręcić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zatem, jak rozumiem, uzyskał Pan prawo jazdy kat. C+E, jednak do zawodowego kierowcy brakuje Panu jeszcze kilku formalności. Obok prawa jazdy, świadectwo kwalifikacji jest drugim warunkiem, który trzeba spełnić, aby uzyskać zawodowe prawo jazdy.

Jeśli zaś chodzi o uzyskane kwalifikacje – oświadczył Pan nieprawdę. Obecnie, zgodnie z zapisami rozporządzenia wydanego na podstawie ustawy – Prawo o ruchu drogowym: „5. Starosta może skierować na badanie lekarskie osobę, co do której powziął wiarygodną informację o zastrzeżeniach w stanie zdrowia tej osoby, mogących powodować niezdolność do prowadzenia pojazdów”. Jednak dotyczy to tylko badań.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

W najgorszym wypadku decyzja co do wydania uprawnień do kierowania może zostać wzruszona na podstawie informacji o leczeniu i przeprowadzona zostanie na nowo procedura w zakresie badań.

Zgodnie z zapisami ww. rozporządzenia:

„§ 4. 1. W ramach badania lekarskiego uprawniony lekarz ocenia u osoby badanej ogólny stan zdrowia, a w szczególności stan układu krążenia, układu oddechowego, układu nerwowego, sprawność narządu ruchu i stan psychiczny.

2. W wyniku badania lekarskiego uprawniony lekarz stwierdza u osoby badanej istnienie lub brak:

1) chorób narządu wzroku;

2) chorób narządu słuchu i równowagi;

3) chorób układu sercowo-naczyniowego;

4) chorób narządu ruchu;

5) chorób układu nerwowego;

6) zaburzeń psychicznych;

7) cukrzycy, przy uwzględnieniu wyników badania poziomu cukru we krwi;

8) niewydolności nerek;

9) objawów wskazujących na uzależnienie od alkoholu lub jego nadużywanie;

10) objawów wskazujących na uzależnienie od środków o działaniu podobnym do alkoholu lub ich nadużywanie;

11) przyjmowania leków, mogących mieć wpływ na zdolność do prowadzenia pojazdu;

12) innych poważnych zaburzeń stanu zdrowia istotnych dla oceny zdolności do prowadzenia pojazdu.

Póki co nie ma Pan czego odkręcać.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Po kilku miesiącach terapii Marek podjął decyzję o zmianie zawodu. Zdał prawo jazdy kat. C+E, a podczas badań lekarskich i psychologicznych nie wspomniał o wcześniejszym leczeniu. Po roku pracy w transporcie został anonimowo zgłoszony do wydziału komunikacji – musiał ponownie przejść badania, tym razem uwzględniające historię leczenia.

 

Piotr, po utracie pracy w magazynie, wpadł w kilkumiesięczny ciąg alkoholowy. Sam zgłosił się na terapię i utrzymał abstynencję. Po zdobyciu prawa jazdy C+E i ukończeniu kwalifikacji wstępnej podjął pracę jako kierowca. Dopiero przy wniosku o zatrudnienie w firmie przewozów międzynarodowych poproszono go o dodatkowe zaświadczenie z poradni – procedura nieco się wydłużyła, ale nie przekreśliła jego kariery.

 

Adam nie przyznał się do leczenia odwykowego sprzed kilku lat, gdy zdawał na kierowcę zawodowego. Mimo to przeszedł badania bez problemu. Dopiero po kolizji drogowej policja dotarła do jego dawnej dokumentacji – został skierowany na powtórne badania, które wykazały brak przeciwwskazań, ale cała sytuacja naraziła go na utratę pracy i długie zawieszenie w obowiązkach.

Podsumowanie

Zgłoszenie się do leczenia uzależnień nie przekreśla szans na zostanie kierowcą zawodowym, o ile osoba utrzymuje abstynencję i nie występują przeciwwskazania zdrowotne. Kluczowe jest, by podczas badań lekarskich i psychologicznych nie zatajać istotnych informacji – ich ujawnienie nie musi oznaczać automatycznej dyskwalifikacji, ale zatajenie może skutkować wznowieniem procedury lub cofnięciem uprawnień. Uczciwość i przejrzystość to podstawa w drodze do legalnego i bezpiecznego wykonywania zawodu.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz porady prawnej w sprawie uprawnień kierowcy zawodowego, leczenia uzależnień czy procedur urzędowych? Skorzystaj z wygodnych porad online – szybko, dyskretnie i bez wychodzenia z domu. Prześlij swoje pytanie, a prawnik udzieli Ci konkretnej odpowiedzi dostosowanej do Twojej sytuacji.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info