• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Mam umowę na czas określony do końca grudnia 2022 r. Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim. Dziecko będzie miało rok 9 stycznia 2023 r. Czy przysługuje mi jeszcze urlop wypoczynkowy? Czy z końcem umowy w grudniu może być on wykorzystany po nowym roku? Czy jednak musi zostać wypłacony przez pracodawcę? Czy do tego 9 stycznia 2023 r. należy mi się jakiś zasiłek?
Przebywa Pani na urlopie macierzyńskim, nie napisała Pani, do kiedy ma Pani ten urlop. Zasiłek macierzyński czy rodzicielski będzie wypłacany do końca jego trwania. Z chwilą rozwiązania stosunku pracy utraciła Pani prawo do niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, jednak na podstawie art. 29a ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r., poz. 645) zachowała Pani uprawnienie do zasiłku macierzyńskiego przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy (w skrócie K.p.) jako okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego (łącznie 52 tygodnie). Zasiłek będzie więc wypłacany do końca trwania urlopu macierzyńskiego.
Pani umowa wygasa 31 grudnia 2022 r. Niewykorzystany urlop przerodzi się w roszczenie o wypłatę ekwiwalentu urlopu. W myśl art. 152 § 1 K.p. „pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego”. Przy ustalaniu wymiaru urlopu kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi. Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca. Wymiar urlopu wynosi 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat i 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat (art. 154 § 1 K.p.).
Obowiązek wypłacenia ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy wynika z art. 171 § 1 K.p., który stanowi, że „w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania, lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny”. Kwestie szczegółowe dotyczące obliczania kwoty przysługującego ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy zawiera rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. z 1997 r. Nr 2, poz. 14 późń. zm.).
Zgodnie z § 14 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop „ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy ustala się, stosując zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego, ze zmianami określonymi w § 15–19”. Pracodawca nie może Pani udzielić urlopu po zakończeniu stosunku pracy, ma obowiązek wypłacić ekwiwalent.
Zakończenie umowy na czas określony oznacza, że pracownik nie może skorzystać z przysługującego mu urlopu wypoczynkowego po wygaśnięciu umowy. Zgodnie z przepisami, pracodawca ma obowiązek wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy pracownik przebywa na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub chorobowym, jak i przypadków, gdy zakończenie umowy uniemożliwia wykorzystanie urlopu w naturze. Warto pamiętać, że wypłata ekwiwalentu jest obowiązkiem pracodawcy i roszczeniem pracownika wynikającym z przepisów Kodeksu pracy.
Potrzebujesz porady prawnej lub profesjonalnego pisma? Skontaktuj się z nami online, aby uzyskać szybką i rzetelną pomoc prawną dostosowaną do Twoich potrzeb! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy