• Autor: Marta Handzlik
Mam pytanie dotyczące maksymalnej długości urlopu wychowawczego. Sprawa dotyczy naszej pracownicy. Wnosi o udzielenie urlopu wychowawczego na trzecie dziecko. Przebywała już 6 lat na urlopie wychowawczym na poprzednie dzieci. Co robić?
Zgodnie z art. 186 ustawy Kodeks pracy pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesięcy. Urlop jest udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia.
Każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego z wymiaru urlopu określonego wyżej. Prawa tego nie można przenieść na drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka. Nie ma znaczenia, czy przed urodzeniem obecnego dziecka pracownica korzystała z urlopu wychowawczego na poprzednie dzieci. Z tytułu urodzenia dziecka pracownik ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze 36 miesięcy (jeden rodzic może wykorzystać maksymalnie 35 miesięcy), do czasu aż dziecko nie ukończy 6. roku życia.
Słowem – jeśli dziecko, na które pracownica chce wykorzystać urlop wychowawczy, ma mniej niż 6 lat, pracownica może wziąć urlop wychowawczy w maksymalnym wymiarze 35 miesięcy, o ile koniec urlopu przypadnie najpóźniej w roku, w którym dziecko skończy 6 lat.
Zobacz też: Czy na każde dziecko przysługuje urlop wychowawczy
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy