Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Autor: Tadeusz M. Nycz
Ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wy偶szym, Dz. U. Nr 164, poz. 1365 – zwane dalej Psw – pozbawi艂a bibliotekarzy nie b臋d膮cych bibliotekarzami dyplomowanymi prawa do korzystniejszego wymiaru urlopu wypoczynkowego, jaki posiadali do dnia 31 sierpnia 2006 r.
Interesuje Ci臋 ten temat i chcesz wiedzie膰 wi臋cej? kliknij tutaj >>
Urlop wypoczynkowy bibliotekarza nie b臋d膮cego bibliotekarzem dyplomowanym okre艣lany jest od dnia 1 wrze艣nia 2006 r. na podstawie przepis贸w Kodeksu pracy, czyli w wymiarze uzale偶nionym od posiadanego sta偶u pracy dla cel贸w urlopowych:
Nowe zasady obowi膮zuj膮 od 1 wrze艣nia 2006 r., tote偶 pracownicy zachowuj膮 prawo do 36 dniowego urlopu wypoczynkowego za 2006 r. a ni偶szy wymiar mo偶e by膰 stosowany od 1 stycznia 2007 r.
Przyj臋te przez ustawodawc臋 rozwi膮zanie budzi powa偶ne w膮tpliwo艣ci prawne w aspekcie jego zgodno艣ci przepisami Konstytucji RP a w szczeg贸lno艣ci: zasad膮 praw nabytych oraz zasad膮 prawa do wypoczynku.
Z punktu widzenia zasady prawa do wypoczynku uzna膰 trzeba zabieg ustawodawcy jako niczym nie uzasadniony. Ustawodawca mo偶e mniej korzystnie uregulowa膰 status pracowniczy danej grupy zatrudnionych ale w zakresie prawa do wymiaru urlopu wypoczynkowego nie powinien przyjmowa膰 tendencji ograniczaj膮cej to prawo, podczas gdy zgodnie z dyrektywami prawa europejskiego Kodeks pracy dokona艂 wyd艂u偶enia wymiaru urlopu (z dniem 1 stycznia 2004 r. zlikwidowano wymiar urlopu wynosz膮cy 18 dni pozostawiaj膮c 20 i 26 dni).
Pozbawienie korzystniejszego wymiaru urlopu powinno by膰 uzasadnione popraw膮 warunk贸w pracy danej grupy pracowniczej, z czym w spos贸b oczywisty nie mamy do czynienia w przypadku bibliotekarzy.
Zwa偶ywszy na to, 偶e Prawo o szkolnictwie wy偶szym narusza wskazane dwie zasady konstytucyjne, oraz bior膮c pod uwag臋 zasad臋 uprzywilejowania pracownika wynikaj膮c膮 z art. 18 Kodeksu pracy, w艂adze poszczeg贸lnych uczelni, mog膮 zagwarantowa膰 w regulaminie pracy wskazanym grupom bibliotekarzy zachowanie prawa do urlopu w wymiarze 36 dni roboczych.
Praktyka w tym zakresie jest zr贸偶nicowana, co powoduje ten skutek, 偶e bibliotekarze s膮 nier贸wno traktowani w zatrudnieniu (art. 183a i nast. K.p.). Rektorzy niekt贸rych uczelni zachowali bibliotekarzom prawo do korzystniejszego wymiaru urlopu a inni nie.
Pojawiaj膮 si臋 jednocze艣nie r贸偶ne wyk艂adnie i wyja艣nienia interpretacyjne na tle w szczeg贸lno艣ci art. 264 ust. 7 Psw. Niekt贸rzy uwa偶aj膮, ze dokonana przez Psw zmiana stanu prawnego mo偶e skutkowa膰 dopiero w贸wczas, gdy pracodawca dokona pracownikom wypowiedze艅 zmieniaj膮cych wymiar urlopu na mniej korzystny.
Jest to interpretacja b艂臋dna, gdy偶 uprawnienia pracownicze wchodz膮 do tre艣ci stosunku pracy i musz膮 by膰 wypowiedziane przez pracodawc臋 w razie ich pogorszenia, tylko w贸wczas, gdy pochodz膮 z aktu prawnego ni偶szej rangi ni偶 ustawa, czyli z uk艂adu zbiorowego pracy, regulaminu pracy, czy regulaminu wynagradzania itp.
Innymi s艂owy, pracodawca musi wypowiedzie膰 korzystniejsze warunki zatrudnienia je艣li sam przyczynia si臋 do zmiany 藕r贸d艂a prawa pracy., Je艣li natomiast zmian dokonuje ustawodawca, to wchodz膮 one w 偶ycie z mocy prawa, bez potrzeby stosowania wypowiedzenia zmieniaj膮cego.
Wedle ukszta艂towanych zasad, zmiana ustawy powoduje z mocy prawa pozbawienie okre艣lonych uprawnie艅 pracowniczych, bez potrzeby dokonywania wypowiedzenia zmieniaj膮cego. Przyk艂adowo, z dniem 1 stycznia 2004 r. ustawodawca zabra艂 pracownikom dwa dni 艣wi膮teczne, nakazuj膮c ich odpracowanie, zgodnie z art. 130 § 2 zdanie 2 Kodeksu pracy.
Tym sposobem ustawodawca pozbawi艂 powszechnie pracownik贸w uprawnie艅 do dw贸ch 艣wi膮t w roku kalendarzowym i ta zmiana, jak wiadomo, nie wymaga艂a 偶adnego wypowiedzenia zmieniaj膮cego warunki pracy i p艂acy. Dopiero z dniem 30.11.2006 r. dosz艂o do przywr贸cenia pracownikom tych dw贸ch 艣wi膮t, gdy偶 ustawodawca uchyli艂 art. 130 § 2 zdanie 2 Kodeksu pracy.
Wypowiedzenie zmieniaj膮ce warunki pracy i p艂acy (art.42 K.p.) mo偶e dotyczy膰 tylko 艣wiadcze艅 realizowanych przez pracodawc臋 a nie przez pa艅stwo. W strukturze uprawnie艅 wynikaj膮cych z ustawy o szkolnictwie wy偶szym mieli艣my uprawnienia, kt贸rych oczywi艣cie pracodawca nie m贸g艂 ani nada膰 ani ich pozbawi膰. Dotyczy艂o to np. uprawnie艅 emerytalnych.
Wedle innego pogl膮du, art. 264 ust. 7 Psw u偶ywaj膮c zwrotu „na tych samych zasadach” zachowuje wskazanym w tym przepisie pracownikom wszystkie prawa pracownicze, kt贸re posiadali na podstawie poprzedniej ustawy o szkolnictwie wy偶szym.
Tego rodzaju wyk艂adnia jest r贸wnie b艂臋dna, gdy偶 z zapisu art. 264 ust. 7 Psw nie spos贸b poprawnie takiego wniosku wyci膮gn膮膰. Mo偶na to ewentualnie zrobi膰 poprzez domniemanie, ale takim sposobem nie wolno domniemywa膰 zar贸wno uprawnie艅 pracowniczych realizowanych przez pracodawc臋 jak i realizowanych przez pa艅stwo.
Jeszcze inni uwa偶aj膮, 偶e Prawo o szkolnictwie wy偶szym prawid艂owo uregulowa艂o status pracowniczy bibliotekarzy i charakter oraz tre艣膰 tej ustawy nie daje podstaw do zarzutu naruszenia zasady praw nabytych.
Tak偶e i temu twierdzeniu brak dostatecznego uzasadnienia. Przy w艂a艣ciwej wyk艂adni art. 264 ust. 7 Psw mamy w istocie do czynienia z zachowaniem przez t臋 grup臋 zatrudnionych prawa do mianowania na zasadach przewidzianych dotychczas.
Wymieniona grupa pracownik贸w pozbawiona jest natomiast prawa do urlopu w wymiarze 36 dni roboczych i ta okoliczno艣膰 mo偶e by膰 oceniana w aspekcie naruszenia zasady praw nabytych.
Pozbawienie wy偶szego wymiaru urlopu wypoczynkowego jako 艣wiadczenia corocznego, mo偶e by膰 rozpatrywane z r贸偶nego punktu widzenia w aspekcie statusu prawnego poszczeg贸lnego pracownika.
Uprawnienia urlopowe pracownik贸w przyznane na zasadach korzystniejszych od powszechnych, maj膮 wp艂yw na planowanie kariery zawodowej. Decyduj膮 o wyborze miejsca i stanowiska pracy, jak r贸wnie偶 dopinguj膮 do rozwoju kariery zawodowej.
Z punktu widzenia prawa do wypoczynku jest to tak偶e bardzo istotny element rzutuj膮cy na sytuacj臋 prawn膮 ka偶dego pracownika. Pozbawienie takich korzystniejszych, corocznych uprawnie艅 urlopowych stawia pracownika w trudnej sytuacji, polegaj膮cej na potrzebie ograniczenia jego dotychczasowego prawa do wypoczynku i odmiennego, ograniczonego czasowo planowania swego 偶ycia prywatnego.
Trzeba przy tym pami臋ta膰, 偶e wyb贸r zawodu i miejsca pracy jest uzale偶niony znacznie od uprawnie艅 przys艂uguj膮cych pracownikowi z tytu艂u wykonywania konkretnej pracy. Pracownik podejmuj膮c prac臋 bibliotekarza liczy na sw贸j rozw贸j zawodowy, daj膮cy mu po pewnym czasie korzystniejsz膮 sytuacj臋 prawn膮 w zakresie urlopu.
Bibliotekarz, kt贸ry uzyska艂 okre艣lony sta偶 pracy i stanowisko uprawniaj膮ce do korzystania z wy偶szego wymiaru urlopu, ma prawo czu膰 si臋 oszukanym przez ustawodawc臋, kt贸ry pozbawia go tego korzystniejszego uprawnienia, nie zachowuj膮c przynajmniej praw nabytych.
Bior膮c to po uwag臋, poprawnie ustawodawca ma prawo na nowo ukszta艂towa膰 艣wiadczenia pracownicze dla bibliotekarzy, przy r贸wnoczesnym jednak zachowaniu pracownikom cyklicznych uprawnie艅 wynikaj膮cych z uchylanej ustawy.
Powinno to dotyczy膰 co najmniej wymiaru urlopu wypoczynkowego, gdy jest to uprawnienie najwa偶niejsze, bo cykliczne i rzutuj膮ce w istotny spos贸b na zakres prawa pracownika do wypoczynku.
Odmienna sytuacja mo偶e by膰 poczytana za nieuzasadnione pozbawienie prawa nabytego, co dodatkowo budzi w膮tpliwo艣ci w sytuacji niejednakowego traktowania tej grupy pracownik贸w przez r贸偶ne akademickie uczelnie w Polsce.
Jak wiadomo, niekt贸rzy rektorzy zachowali pracownikom bibliotecznym korzystniejsze prawo do urlopu, a inni nie. We wskazanych warunkach mo偶na wi臋c upatrywa膰 dodatkowo naruszenia zasady r贸wnego traktowania pracownik贸w w zatrudnieniu, co narusza art. 183a i nast. Kodeksu pracy.
Opisana sytuacja prowadzi do wniosku, 偶e mamy klasyczny przyk艂ad uzasadniaj膮cy interwencj臋 ze strony Rzecznika Praw Obywatelskich. RPO powinien stara膰 si臋 sk艂oni膰 ustawodawc臋 do zmiany Prawa o szkolnictwie wy偶szym poprzez przepis przej艣ciowy zachowuj膮cy bibliotekarzom dotychczasowe urlopowe prawa nabyte.
Je偶eli chcesz wiedzie膰 wi臋cej na ten temat 鈥 kliknij tutaj >>
Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy