Szukamy prawnika. Oferta dla radc體 prawnych i adwokat體

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam sw贸j problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowi膮zuje)

Ustawa o zwolnieniach „grupowych”

Autor: Tadeusz M. Nycz

W artykule om贸wiono podstawowe za艂o偶enia ustawy o szczeg贸lnych zasadach rozwi膮zywania z pracownikami stosunk贸w pracy z przyczyn nie dotycz膮cych pracownik贸w, zwracaj膮c szczeg贸lnie uwag臋 na zasadnicze r贸偶nice pomi臋dzy now膮 ustaw膮 a jej poprzedniczk膮 z 1989 r.

Ustawa z dnia 13 maca 2003 r. o szczeg贸lnych zasadach rozwi膮zywania z pracownikami stosunk贸w pracy z przyczyn niedotycz膮cych pracownik贸w, Dz. U. Nr 90, poz. 844, z p贸藕n. zm. oraz z 2003 r. Nr 223, poz. 2217 – obowi膮zuje zasadniczo od 1 stycznia 2004 r. i zast膮pi艂a poprzedni膮 ustaw臋 z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczeg贸lnych zasadach rozwi膮zywania z pracownikami stosunk贸w pracy z przyczyn dotycz膮cych zak艂adu pracy, j.t. Dz. U. z 2002 r. Nr 112, poz. 980 z p贸藕n. zm. oraz z 2003 r. Nr 90, poz. 844.

Interesuje Ci臋 ten temat i chcesz wiedzie膰 wi臋cej? kliknij tutaj >>

W艣r贸d dokonanych zmian stanu prawnego mo偶na wyr贸偶ni膰 takie, kt贸re maj膮 zasadnicze znaczenie oraz zmiany drugorz臋dne. Do zasadniczych zmian trzeba zaliczy膰 po pierwsze zasad臋, 偶e przepisy ustawy znajduj膮 zastosowanie tylko do pracodawcy zatrudniaj膮cego co najmniej 20 pracownik贸w. Wielko艣膰 ta dotyczy liczby pracownik贸w a nie etat贸w.

Druga zasadnicza zmiana polega na tym, 偶e ustawodawca zlikwidowa艂 negatywne przes艂anki wyp艂acania odprawy w razie zwolnienia z pracy z przyczyn nie dotycz膮cych pracodawcy. Oznacza to, 偶e obecnie odprawa b臋dzie nale偶na bez wzgl臋du na takie okoliczno艣ci, jak np. prowadzenie dzia艂alno艣ci gospodarczej na w艂asny rachunek czy prowadzenie gospodarstwa rolnego.

Do mniej istotnej zmiany nale偶y nowy tytu艂 ustawy, kt贸ry w przeciwie艅stwie do poprzedniej nie m贸wi o rozwi膮zaniu stosunku pracy z przyczyn dotycz膮cych pracodawcy, lecz z przyczyn niedotycz膮cych pracownik贸w.

Zmiana ta rzutowa膰 b臋dzie na wyk艂adnie poszczeg贸lnych przypadk贸w rozwi膮zywania stosunku pracy. Zgodnie z obecnym brzmieniem tytu艂u ustawy, nie budzi w膮tpliwo艣ci, 偶e wszelkie przypadki rozwi膮zania stosunku pracy, kt贸rych przyczyna nie le偶y po stronie pracownika uzasadniaj膮 zastosowanie jej przepis贸w.

Przyk艂adowo, pracodawca nie z w艂asnego powodu likwiduje zak艂ad pracy ale jest do tego zmuszony np. wobec uniemo偶liwienia mu prowadzenia dzia艂alno艣ci, na kt贸r膮 niezb臋dna jest licencja, b臋dzie r贸wnie偶 zobowi膮zany do wyp艂acania odprawy je艣li zatrudnia co najmniej 20 pracownik贸w.

Warto przypomnie膰 podstawowe za艂o偶enia stosowania tej ustawy, poniewa偶 z pyta艅 zamieszczanych na forum serwisu prawo-pracy.pl wynika, 偶e niekt贸rzy ich nie pami臋taj膮.

Podstawowym za艂o偶eniem stosowania tej ustawy jest potrzeba zwolnienia pracownika, lub pracownik贸w z przyczyn nie dotycz膮cych tego lub tych pracownik贸w. Kr膮g przypadk贸w mieszcz膮cych si臋 w tym poj臋ciu obejmuje wi臋c wszystkie zdarzenia, za kt贸re w ramach zasady ryzyka podmiotu zatrudniaj膮cego pracodawca ponosi odpowiedzialno艣膰.

Aby zastosowa膰 przepisy ustawy, opr贸cz liczby 20 zatrudnionych, musi doj艣膰 do rozwi膮zania umowy o prac臋 za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawc臋 lub w drodze porozumienia stron.

Ustawa znajduje zastosowanie zar贸wno w razie wypowiedzenia umowy o prac臋 zawarte z pracownikiem za czas nie okre艣lony, jak i zawartej na czas okre艣lony, je偶eli dochodzi do wcze艣niejszego jej rozwi膮zania.

Przy zawieraniu porozumienia stron, w opisanych warunkach, pracownicy powinni pami臋ta膰 o potrzebie zamieszczenia w pi艣mie o rozwi膮zaniu umowy, przyczyny tej czynno艣ci prawnej. Jest to konieczne w tym celu aby wyeliminowa膰 w膮tpliwo艣ci i ewentualne trudno艣ci dowodowe dotycz膮ce p贸藕niejszego udowadniania tego faktu.

Omawiana ustawa nie znajduje natomiast zastosowania, je艣li rozwi膮zanie umowy o prac臋 nast膮pi wskutek wypowiedzenia z艂o偶onego przez pracownika, cho膰by w rzeczywisto艣ci istnia艂y przyczyny tego wypowiedzenia le偶膮ce po stronie pracodawcy.

Pracownicy winni wi臋c o tym pami臋ta膰, 偶e w sytuacji istnienia przyczyn do zastosowania przepis贸w tej ustawy, w ich interesie nie le偶y podejmowanie czynno艣ci zmierzaj膮cych do rozwi膮zania umowy.

Mimo istotnych zmian wprowadzonych przez now膮 ustaw臋, szereg dotychczasowych instytucji prawnych zachowa艂o swoj膮 aktualno艣膰. Niemniej jednak przestrzegam przed schematycznym korzystaniem z orzecznictwa s膮dowego, gdy偶 mo偶na si臋 tym sposobem oszuka膰.

Najistotniejsza zmiana polega na tym, 偶e obecnie przepisy ustawy dotycz膮 pracodawcy zatrudniaj膮cego 20 i wi臋cej pracownik贸w ju偶 budzi uzasadnione w膮tpliwo艣ci interpretacyjne.

Problem sprowadza si臋 do tego, w kt贸rym momencie liczba 20 zatrudnionych ma wyst臋powa膰, aby pracodawca mia艂 obowi膮zek ustaw臋 stosowa膰, czyli w konsekwencji dla pracownik贸w wyp艂aca膰 nale偶n膮 im odpraw臋?

Nie ulega w膮tpliwo艣ci, 偶e takim decyduj膮cym momentem jest z艂o偶enie pracownikowi o艣wiadczenia woli na okoliczno艣膰 rozwi膮zania umowy o prac臋. W zak艂adach pracy, w kt贸rych funkcjonuj膮 zak艂adowe organizacje zwi膮zkowe i tym samym obowi膮zuje szczeg贸lny tryb konsultacyjny zamiaru zwolnie艅 grupowych, t臋 liczb臋 20 pracownik贸w trzeba ustala膰 w momencie rozpocz臋cia pierwszych czynno艣ci dotycz膮cych zamiaru zwolnienia pracownik贸w.

W konsekwencji, pracownicy obj臋ci zamiarem zwolnienia, s膮 uprawnieni do odprawy, bez wzgl臋du na to, czy w momencie wypowiedzenia umowy konkretnemu z nich, liczba pracownik贸w u pracodawcy utrzymuje si臋 nadal na poziomie 20 os贸b. Odmienny spos贸b post臋powania by艂by niew艂a艣ciwy, gdy偶 prawo do odprawy uzale偶nione by艂oby od okoliczno艣ci przypadkowych.

Kolejne problem dotycz膮cy zwolnie艅 indywidualnych polega na tym, czy prawo do odprawy istnieje, w sytuacji, gdy w momencie wypowiedzenia umowy co prawda liczba pracownik贸w nie osi膮ga 20, ale w dniu ustania stosunku pracy pracodawca zatrudnia ju偶 20 pracownik贸w? Na tak postawione pytanie trzeba odpowiedzie膰 twierdz膮co.

Ustawodawca wprowadzaj膮c granic臋 20 pracownik贸w, jako warunkuj膮c膮 obowi膮zek stosowania przepis贸w omawianej ustawy, w tym obowi膮zek odprawy zak艂ada艂 z jednej strony, 偶e mniejszy liczebnie pracodawca /pod wzgl臋dem liczby pracownik贸w/ powinien by膰 uwolniony od obowi膮zku przestrzegania przepis贸w ustawy.

Z drugiej strony, ustawa reguluje szczeg贸lny tryb post臋powania, w tym uprawnienia pracownika w przypadku zwolnienia z pracy z przyczyn nie dotycz膮cych pracownika, zmierzaj膮c do poprawnej regulacji procedury, z wy艂膮czeniem w艂a艣nie tych mniejszych pracodawc贸w. Powodem, dla kt贸rego pracodawca zwalnia pracownika, czy pracownik贸w, jest potrzeba ograniczenia zatrudniania, zasadniczo z przyczyn ekonomicznych.

Mimo zmiany tytu艂u ustawy, zasadnicze przes艂anki jej egzystencji pozosta艂y bowiem niezmienione. Trudno zatem akceptowa膰 sytuacj臋, w kt贸rej pracodawca m贸g艂by legalnie zwolni膰 pracownika, bez konieczno艣ci wyp艂acenia mu odprawy i r贸wnocze艣nie jeszcze w okresie wypowiedzenia przyj膮膰 nast臋pnych co najmniej dw贸ch pracownik贸w.

Taki spos贸b post臋powania by艂by sprzeczny systemowo, chocia偶by z art. 9 omawianej ustawy, kt贸ry gwarantuje zwalnianemu pracownikowi pierwsze艅stwo przyj臋cia do pracy w razie ponownego zatrudnienia pracownik贸w w danej grupie zawodowej.

W konsekwencji, trzeba uzna膰, 偶e liczba 20 pracownik贸w warunkuj膮ca m.in. prawo zwalnianego pracownika do odprawy winna by膰 osi膮gni臋ta w jednym ze wskazanych moment贸w:

  • w momencie sk艂adania o艣wiadczenia woli o rozwi膮zaniu umowy o prac臋,
  • w chwili rozpocz臋cia pierwszych czynno艣ci konsultacyjnych z zak艂adow膮 organizacj膮 zwi膮zkow膮 w zakresie zamiaru grupowego zwolnienia okre艣lonej grupy pracownik贸w,
  • z chwil膮 skierowania do zak艂adowej organizacji zwi膮zkowej pisma informuj膮cego o zamiarze indywidualnego zwolnienia danego pracownika,
  • w dniu ustania stosunku pracy z danym zwalnianym pracownikiem.

W zwi膮zku z omawianym zwolnieniem z pracy, pracownikowi przys艂uguje odprawa uzale偶niona od sta偶u pracy u danego pracodawcy w wysoko艣ci:

  • jednomiesi臋cznego wynagrodzenia, je偶eli pracownik by艂 zatrudniony u danego pracodawcy kr贸cej ni偶 dwa lata,
  • dwumiesi臋cznego wynagrodzenia, je偶eli pracownik by艂 zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat,
  • trzymiesi臋cznego wynagrodzenia, je偶eli pracownik by艂 zatrudniony u danego pracodawcy d艂u偶ej ni偶 8 lat.

Okresy zatrudnienia u danego pracodawcy dotycz膮 ca艂ego posiadanego przez pracownika sta偶u pracy w rozumieniu przepis贸w dotycz膮cych stosunku pracy, bez wzgl臋du na jakiekolwiek przerwy w zatrudnieniu.

Odpraw臋 oblicza si臋 wedle zasad obowi膮zuj膮cych przy ustalaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.

Odprawa jest nale偶na pracownikowi z dniem ustania stosunku pracy i powinna by膰 wyp艂acona bez 偶膮dania ze strony pracownika, poniewa偶 stanowi ona tzw. d艂ug oddawczy, tak jak wszystkie inne nale偶no艣ci ze stosunku pracy, z chwil膮 jego ustania.

Odprawa przys艂uguje pracownikowi niezale偶nie od innych nale偶no艣ci takich jak np. odszkodowanie z tytu艂u skr贸cenia okresu wypowiedzenia (art. 361 par. 1 K.p.), a tak偶e odpraw z innego tytu艂u np. rentowo emerytalnej (art. 921 K.p.).

W przypadku sporu s膮dowego, w nast臋pstwie kt贸rego pracownik nies艂usznie zwolniony zostaje przywr贸cony do pracy, odprawa podlega zaliczeniu na poczet wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy (art. 47 K.p.).

Je偶eli chcesz wiedzie膰 wi臋cej na ten temat 鈥 kliknij tutaj >>

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam sw贸j problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowi膮zuje)
Porad przez Internet udzielaj膮
prawnicy z du偶ym do艣wiadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowi膮zuje!
Wycen臋 wy艣lemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustaw臋 o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie 禄

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika 禄