• Autor: Dorota Kriger
Jestem kobietą, mam ukończone 54 lata, 33 lata stażu pracy. Kiedy mogę najwcześniej odejść na emeryturę? Granica 60. roku życia jest dla mnie nierealna.
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t. Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 ze zm., dalej: ustawa emerytalna) z końcem 2008 roku zlikwidowano prawo do wcześniejszych emerytur dla większości przyszłych emerytów, a dokładnie ograniczono możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę osobom urodzonych po 1948 r.
Na wcześniejszą emeryturę mogą obecnie przejść osoby urodzone po 1948 r., które spełniły wymagane w ustawie warunki w ściśle określonym czasie, tj. do dnia 31 grudnia 2008 r., i które nie są członkami otwartego funduszu emerytalnego.
Prawo do wcześniejszej emerytury maja więc kobiety urodzone w latach 1949-1953, dlatego że tylko one do dnia 31 grudnia 2008 r. mogły ukończyć wymagany wiek emerytalny, wynoszący dla kobiet 55 lat. Kobiety te mogą ubiegać się o przyznanie wcześniejszej emerytury zgodnie z art. 46 ustawy emerytalnej, na zasadach określonych w art. 29 tej ustawy, jeżeli:
Pozostałe warunki określone w art. 29 ust. 2 ustawy emerytalnej muszą być spełnione w okresie poprzedzającym zgłoszenie wniosku o emeryturę, tzn. że kobieta ubiegająca się o wcześniejszą emeryturę w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, poprzedzających złożenie wniosku o emeryturę, musi wykazać się 6-miesięcznym zatrudnieniem pracowniczym.
Kobiety urodzone w latach 1949-1953 mogą nabyć prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej, jeśli z wnioskiem o przyznanie tego świadczenia wystąpią najpóźniej w dniu poprzedzającym osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego 60 lat.
Z powyższego wynika, że niestety nie spełnia Pani warunków uprawniających do przejścia na wcześniejszą emeryturę.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Dorota Kriger
Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.
Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy