• Autor: Artykuł Partnera
Nieuregulowane faktury to zmora każdego przedsiębiorcy - jeśli usługa została wykonana, bądź też sprzedany towar zniknął z magazynu, a pieniądze pomimo ustalonego terminu nadal nie trafiły na konto, to musi nastąpić umiejętna windykacja należności. Jej celem jest skłonienie dłużnika do dokonania spłaty za pomocą środków określonych w prawie. Warto najpierw spróbować rozwiązać sprawę polubownie (nazywa się to windykacją miękką), ale jeśli próby dotarcia do porozumienia nie odniosą skutku, to konieczne będzie wniesienie pozwu, czyli windykacja twarda. Sprawy o zapłatę należą do najczęściej toczących się postępowań przed sądami cywilnymi - jaką ścieżkę wybrać, aby najszybciej odzyskać swoje pieniądze?
Wystąpienie z pozwem o wydanie nakazu zapłaty odbywa się w postępowaniu uproszczonym, nakazowym, zwykłym, upominawczym, bądź też elektronicznym postępowaniu upominawczym. Dwie ostatnie propozycje należą do najbardziej efektywnych, choć ostatecznie wybór ścieżki będzie zależeć od indywidualnej sytuacji poszkodowanego, warto więc skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii.
Dlaczego postępowanie upominawcze to najczęściej wybierana procedura? Windykacja należności taką drogą polega na przedstawieniu bezsprzecznych dowodów, że praca na rzecz klienta została należycie wykonana i zostały poniesione koszty z tego tytułu. Jeśli przedłożone dokumenty są kompletne i nie pozostawiają żadnych wątpliwości, to sąd wydaje nakaz zapłaty. Od tego momentu dłużnik ma 14 dni na wniesienie sprzeciwu - jeśli nie skorzysta z tego prawa, to nakaz przechodzi bezpośrednio do egzekucji. Taka ścieżka pozwala więc stosunkowo szybko odzyskać pieniądze, aby utrzymać płynność finansową przedsiębiorstwa.
Sądy powszechne są obecnie mocno obciążone, dlatego z myślą o usprawnieniu ich pracy powołano e-sąd. Jest on prowadzony przez VI Wydział Cywilny Sądu Rejonowego Lublin - Zachód w Lublinie, ale rozpatruje sprawy z całego kraju, niezależnie od tego gdzie mieści się siedziba powoda i pozwanego. Windykacja należności za pomocą tego organu nie pozwala dochodzić innych roszczeń niż pieniężnych, ale w wielu wypadkach elektroniczne postępowanie upominawcze okazuje się wystarczające i skuteczne. Należy pamiętać, że im szybciej podjęte zostaną kroki w celu odzyskania należności, tym większe są szanse na pomyślne rozwiązanie problemu. Jeśli dłużnik zdecyduje się złożyć sprzeciw, sprawa przechodzi w tryb zwykły, a wtedy jej rozpatrywanie może potrwać nawet kilka lat.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy