Szukamy prawnika. Oferta dla radcw prawnych i adwokatw

Wyjście z domu podczas opieki nad chorym dzieckiem

• Autor: Marta Handzlik

Od 20 do 24 marca przebywałam na zwolnieniu lekarskim dotyczącym opieki nad chorym dzieckiem. Pracuję w godzinach 8-16. 22 marca poprosiłam mamę, aby przyjechała przed południem do naszego domu i zaopiekowała się dzieckiem przez 2-3 godziny. W tym czasie wyszłam z domu i pojechałam na siłownię. Ktoś zrobił mi zdjęcie i przekazał do pracodawcy. Czy mogę mieć z tego tytułu problemy w pracy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Wyjście z domu podczas opieki nad chorym dzieckiem

Wykorzystanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego celem i utrata prawa do zasiłku chorobowego

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że niestety może Pani mieć z tego tytułu problem w pracy, ponieważ wykorzystała Pani zwolnienie niezgodnie z jego celem.

Celem zwolnienia lekarskiego jest doprowadzenie do możliwie jak najszybszej poprawy stanu zdrowia pracownika, a w przypadku zwolnienia na dziecko – dziecka.

W sytuacji, gdy pracodawca stwierdzi, że pracownik wykorzystuje zwolnienie niezgodnie z jego celem (tak jak zrobiła to Pani) sporządza z tego faktu protokół, na podstawie którego może Pani zostać pozbawiona zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia (a nie tylko za ten jeden dzień).

Wynika to wprost z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.), zgodnie z którym ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

Dodatkowo wykorzystanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego celem może zostać uznane za naruszenie obowiązków pracowniczych i w konsekwencji skutkować zastosowaniem w stosunku do pracownika kar porządkowych, a nawet rozwiązania umowy o pracę.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »