Podjęcie zatrudnienia przed rozpoczęciem studiów a wymiar urlopu w pierwszej pracy od zakończenia nauki

• Autor: Dorota Kriger

Po ukończeniu liceum pracowałem nieprzerwanie przez niemal 3 lata, po czym rozpocząłem studia. Obecnie jest to mój pierwszy rok pracy po studiach (licencjat). Według mnie należy mi się 26 dni urlopu – 3 lata pracy + 8 lat do urlopu za studia. Niestety moja kadrowa jest zdania, że praca przed rozpoczęciem studiów nie wlicza się do naliczenia okresu urlopowego. Kto ma rację?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Podjęcie zatrudnienia przed rozpoczęciem studiów a wymiar urlopu w pierwszej pracy od zakończenia nauki

Okres pracy od którego zależy wymiar urlopu

Zgodnie z art. 154 § 1 Kodeksu pracy „wymiar urlopu wynosi:

  1. 20 dni – jeśli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;
  2. 26 dni – jeśli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat”.

Ponadto, zgodnie z art. 155 § 1 Kodeksu pracy „do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wlicza się z tytułu ukończenia:

  1. zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
  2. średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
  3. średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat,
  4. średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,
  5. szkoły policealnej – 6 lat,
  6. szkoły wyższej – 8 lat.

Okresy nauki, o których mowa w pkt 1-6 nie podlegają zsumowaniu”.

W związku z powyższym pracownikowi, który ukończył wyższą szkołę, należy wliczyć 8 lat do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu. Gdyby w trakcie nauki w szkole wyższej pracownik równolegle pracował – należałoby wybrać, co jest dla pracownika korzystniejsze – okres pracy czy okres nauki (art. 155 § 2).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Praca przed rozpoczęciem studiów a wymiar urlopu

Ponieważ w Pana przypadku lata pacy przypadły jeszcze przed rozpoczęciem nauki w szkole wyższej i nie pokrywały się z okresem tej nauki, należy do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar Pana urlopu, wliczyć cały okres wykonywania pracy. Decydujące znaczenie ma bowiem okres zatrudnienia, który nie pokrywa się z okresem nauki i/lub szkoła, która daje pracownikowi najdłuższy staż (czyli w tym przypadku szkoła wyższa).

Prawdopodobnie kadrowa jest zdania, że za cały okres nauki aż do ukończenia szkoły wyższej należy liczyć 8 lat, pomimo przerw pomiędzy poszczególnymi okresami nauki. Jest to jednak błędne myślenie, gdyż w ten sposób niesłusznie nie uwzględnia się okresów zatrudnienia, które należy sumować, w przeciwieństwie do okresów nauki. W ten sposób bowiem bezprawnie zaniża się wymiar urlopu przysługującego pracownikowi, a zgodnie z art. 282 § 1 Kodeksu pracy czyn taki może zostać ukarany karą grzywny nawet do 30 000 zł.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Praca w sklepie przed studiami
Po ukończeniu liceum Kasia przez dwa lata pracowała na pełny etat jako sprzedawczyni w sklepie. Następnie rozpoczęła studia licencjackie, które ukończyła po trzech latach. Po podjęciu pierwszej pracy po studiach kadrowa naliczyła jej jedynie 8 lat stażu za ukończenie studiów, ignorując wcześniejsze dwa lata pracy. Po konsultacji z inspektorem pracy okazało się, że powinna mieć doliczone te dwa lata, co dało jej 10 lat stażu i 26 dni urlopu.

 

Magazynier przed studiami, inżynier po studiach
Marek przez trzy lata pracował jako magazynier po technikum, zanim zdecydował się na studia inżynierskie. Po ich ukończeniu podjął pierwszą pracę jako inżynier. Kadrowa uznała tylko 8 lat studiów, pomijając trzy lata pracy przed nimi. Po odwołaniu się do działu HR i analizie przepisów, uwzględniono cały okres pracy, co zwiększyło jego wymiar urlopu do 26 dni.

 

Kelnerka przed studiami, księgowa po studiach
Ania przez rok pracowała jako kelnerka przed rozpoczęciem studiów. Po ukończeniu pięcioletnich studiów magisterskich podjęła pierwszą pracę jako księgowa. Kadrowa naliczyła jej tylko 8 lat, ale po zwróceniu uwagi na wcześniejszy rok pracy, dodano go do stażu, dzięki czemu uzyskała 9 lat. To oznaczało, że przez pierwszy rok pracy miała 20 dni urlopu, ale w kolejnym roku po ukończeniu 10 lat stażu, zyskała 26 dni.

Podsumowanie

Podjęcie pracy przed rozpoczęciem studiów ma istotny wpływ na wymiar urlopu po ukończeniu nauki. Staż pracy nabyty przed studiami nie przepada i powinien być doliczony do okresu zatrudnienia, od którego zależy liczba dni urlopu. Pracownik, który przed studiami przepracował kilka lat, a następnie ukończył szkołę wyższą, powinien mieć sumowane oba okresy, o ile nie pokrywały się one ze sobą. Błędne pomijanie lat pracy przed studiami może prowadzić do zaniżenia należnego urlopu, dlatego warto znać swoje prawa i w razie potrzeby dochodzić ich w dziale kadr lub u inspektora pracy.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz wątpliwości co do swojego wymiaru urlopu lub innych praw pracowniczych, skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych online. Nasi specjaliści pomogą Ci przeanalizować Twoją sytuację i wskażą właściwe rozwiązania zgodnie z aktualnymi przepisami. Konsultacje odbywają się wygodnie przez internet, bez konieczności wychodzenia z domu. Zapewniamy rzetelne informacje, szybkie odpowiedzi i indywidualne podejście do każdej sprawy. Skontaktuj się z nami i zadbaj o swoje prawa w miejscu pracy.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info