Wynagrodzenie za wakacje nauczyciela zależne od wymiaru etatu

• Autor: Marta Handzlik

Jestem nauczycielem dyplomowanym języka polskiego z uprawnieniami do pracy w bibliotece. Pracuję od ośmiu lat w tej samej szkole. Przez pięć lat miałam czasowe umowy (do końca sierpnia lub na zastępstwo do czerwca). Trzy lata temu, z końcem sierpnia dyrektor podpisał ze mną umowę na czas nieokreślony na połowę etatu w bibliotece. Od dwóch lat przygotowywane są porozumienia zmieniające tę umowę o pracę i w ten sposób przejmuję obowiązki nieobecnych od 1 września do 30 czerwca nauczycieli (w bieżącym roku pracowałam w bibliotece w wym. 30/30). W czasie wakacji pobieram pensję urlopową za pół etatu. Rozumiem, że nie należy mi się ekwiwalent za dodatkowe pół etatu, bo moja umowa nie ulega rozwiązaniu. Czy w związku z tym, że przez 10 miesięcy pracowałam na pełny etat, moje warunki urlopowe są takie same, jakbym pracowała na pół etatu, tzn. wynagrodzenie urlopowe w okresie wakacji za pół etatu i brak dodatkowych godzin urlopu do wykorzystania?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Wynagrodzenie za wakacje nauczyciela zależne od wymiaru etatu

Zasady ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli

Zgodnie z § 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz. U. Nr 71, poz. 737 z późn. zm.) – w wynagrodzeniu za urlop wypoczynkowy nauczyciela uwzględnia się:

1) wynagrodzenie zasadnicze,

2) dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy,

3) wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,

4) dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej,

5) odrębne wynagrodzenie za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy,

6) wynagrodzenie za pracę w święto,

7) dodatek za uciążliwość pracy,

8) jednorazowy dodatek uzupełniający.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wynagrodzenie za czas urlopu

Składniki wynagrodzenia określone w stawkach miesięcznych w stałej wysokości oraz składniki wynagrodzenia określone procentowo od tych stawek uwzględnia się w wysokości należnej w miesiącu wykorzystywania urlopu.

Zasadą jest, że wynagrodzenie za urlop nauczyciel otrzymuje takie, jakie by otrzymał, gdyby w czasie trwania urlopu pracował. A więc wynagrodzenie to jest zależne od wymiaru etatu.

To, że przez cały okres zajęć pracuje Pani w pełnym wymiarze czasu pracy, nie oznacza, że w okresie urlopu ma Pani prawo do wynagrodzenia za pełny urlop, bowiem gdyby Pani nie pracowała – otrzymywałaby Pani połowę pensji. Jednak ma Pani prawo do urlopu w pełnym wymiarze, gdyż w placówkach feryjnych urlop nie zależy od wymiaru etatu.

Jednocześnie z tytułu tego, że tuż po zakończeniu zajęć zmienia się Pani wymiar zatrudnienia, nie ma Pani roszczeń o wypłatę ekwiwalentu, bowiem nie dochodzi do rozwiązania umowy.

W mojej opinii jedyna nieprawidłowością jest to, że uzupełnianie etatu – bo tym owe aneksy w rzeczywistości są – jest Pani przydzielane jedynie na czas zajęć dydaktycznych. Tutaj widziałabym pole do dochodzenia ewentualnych roszczeń poprzez wskazanie, że takie działanie jest w pewnym sensie naruszeniem przepisów.

Niemniej kwestia urlopu jest jasna: skoro zatrudniona jest Pani na część etatu w chwili urlopu – nie ma Pani roszczeń o pozostałe wynagrodzenie.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Nauczycielka matematyki zatrudniona od września do czerwca na ¾ etatu (na zastępstwo), po zakończeniu roku szkolnego nie otrzymała żadnego wynagrodzenia wakacyjnego, ponieważ jej umowa wygasła z końcem czerwca. Przysługiwał jej tylko ekwiwalent za niewykorzystany urlop proporcjonalnie do przepracowanego okresu.

 

Historyk, który przez rok szkolny pracował na pełen etat w ramach dwóch umów – jednej na stałe ½ etatu, drugiej czasowej na dodatkowe godziny – w lipcu i sierpniu otrzymał wynagrodzenie tylko za ten pierwszy etat. Zgodnie z przepisami, druga umowa zakończyła się z końcem czerwca, więc nie dawała podstawy do pensji wakacyjnej.

 

Anglistka zatrudniona na 1/2 etatu w szkole feryjnej, przez cały rok miała godziny ponadwymiarowe. W wakacje otrzymała wynagrodzenie tylko za połowę etatu – bez dodatkowych środków za nadgodziny, ponieważ ich rozliczenie zakończyło się z końcem czerwca i nie przedłużono jej wymiaru na czas wakacji.

Podsumowanie

Wynagrodzenie za urlop nauczyciela zależy bezpośrednio od wymiaru etatu obowiązującego w momencie rozpoczęcia urlopu. Nawet jeśli przez większość roku szkolnego nauczyciel pracował w pełnym wymiarze, a formalnie zatrudniony był na część etatu, wynagrodzenie wakacyjne będzie naliczane wyłącznie od tej części. Dodatkowe godziny czy czasowe rozszerzenia etatu nie wpływają na wysokość pensji urlopowej, jeśli nie zostały przedłużone na okres ferii letnich. Warto zwrócić uwagę na treść aneksów i termin ich obowiązywania, by uniknąć nieporozumień przy naliczaniu wynagrodzenia za wakacje.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online dla nauczycieli, dostępne bez wychodzenia z domu. Pomagamy w interpretacji przepisów dotyczących wynagrodzeń, urlopów, umów o pracę i praw pracowniczych w oświacie. Każdą sprawę analizujemy indywidualnie, szybko i rzetelnie – wystarczy opisać swój problem, a nasi prawnicy odpowiedzą drogą mailową lub podczas konsultacji online.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info