Szukamy prawnika. Oferta dla radcw prawnych i adwokatw

Wezwanie jako świadek a wynagrodzenie za czas nieobecności w pracy

• Autor: Dorota Kriger

Mój mąż dostał wezwanie na policję jako świadek. Nie wie, czy należy mu się wynagrodzenie w pracy za ten dzień przerwy. Jeśli nie, to czy może jakoś uzyskać wynagrodzenie lub rekompensatę?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


 Wezwanie jako świadek a wynagrodzenie za czas nieobecności w pracy

Zwolnienie pracownika od obowiązku świadczenia pracy na czas stawienia się na wezwanie policji

Do obowiązków pracodawcy należy zwolnienie pracownika od obowiązku świadczenia pracy, jeżeli obowiązek taki wynika z Kodeksu pracy, z przepisów wykonawczych do Kodeksu pracy albo z innych przepisów prawa.

W wyżej opisanej sytuacji zastosowanie będzie miało rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. z 1996 r. Nr 60, poz. 281 z późn. zm.). Przepis, który tę sytuację reguluje, to § 6 rozporządzenia: „Pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika od pracy na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie organu administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sądu, prokuratury, policji albo organu prowadzącego postępowanie w sprawach o wykroczenia”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Usprawiedliwienie nieobecności w pracy

Dowodem, który usprawiedliwia nieobecność w pracy w tej sytuacji, jest imienne wezwanie pracownika do osobistego stawienia się, wystosowane przez organ właściwy w sprawach powszechnego obowiązku obrony, organ administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sąd, prokuraturę, policję lub organ prowadzący postępowanie w sprawach o wykroczenia – w charakterze strony lub świadka w postępowaniu prowadzonym przed tymi organami, zawierające adnotację, która potwierdza stawienie się pracownika na to wezwanie.

Należy zwrócić uwagę, iż cytowany przepis nie mówi o całym dniu wolnym, a jedynie o okresie czasu, który jest „niezbędny”. Oznacza to, że przed i/lub po osobistym stawieniu się pracownika w wyżej wymienionych organach, a w tej sytuacji na policji, pracownik powinien – jeśli jest to możliwe – przybyć do pracy. Za czas, w którym pracownik nie będzie świadczył pracy, nie należy się wynagrodzenie, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia za czas zwolnienia.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Rekompensata za czas wezwania

Pracodawca, który nie wypłaca wynagrodzenia, powinien wystawić zaświadczenie określające wysokość utraconego wynagrodzenia za czas tego zwolnienia w celu uzyskania przez pracownika od właściwego organu rekompensaty pieniężnej z tego tytułu – w wysokości i na warunkach przewidzianych w odrębnych przepisach, tj. w Kodeksie postępowania administracyjnego, Kodeksie postępowania cywilnego, Kodeksie postępowania karnego lub w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia – w zależności od tego, czego dotyczyło wezwanie.

Przykłady

 
Wezwanie na policję jako świadek w sprawie wypadku drogowego

Jan Kowalski został wezwany na policję jako świadek w sprawie wypadku drogowego, który miał miejsce tydzień wcześniej. Jego pracodawca, zgodnie z obowiązującymi przepisami, zwolnił go z obowiązku świadczenia pracy na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie. Jan przedstawił swojemu pracodawcy imienne wezwanie, a po zakończeniu przesłuchania wrócił do pracy. Pracodawca nie wypłacił mu wynagrodzenia za czas nieobecności, lecz wystawił zaświadczenie o wysokości utraconego wynagrodzenia, dzięki czemu Jan mógł ubiegać się o rekompensatę od organu prowadzącego postępowanie.

 
Świadectwo w sądzie w charakterze świadka

Anna Nowak została wezwana do sądu jako świadek w sprawie cywilnej dotyczącej sporu o nieruchomość. Jej pracodawca zwolnił ją z obowiązku świadczenia pracy na czas przesłuchania, jednakże Anna musiała dostarczyć pracodawcy wezwanie sądowe. Po zakończeniu rozprawy sądowej Anna wróciła do pracy. Pracodawca, zgodnie z wewnętrznymi przepisami firmy, wypłacił jej wynagrodzenie za cały dzień, uznając, że czas spędzony na stawieniu się w sądzie był niezbędny do wypełnienia obowiązku świadka.

 
Przesłuchanie na policji w sprawie wykroczenia

Marek Wiśniewski otrzymał wezwanie na policję jako świadek w sprawie dotyczącej drobnego wykroczenia. Pracodawca udzielił mu zwolnienia z pracy na czas niezbędny do stawienia się na przesłuchanie, po czym Marek wrócił do pracy na drugą część dnia. Pracodawca nie wypłacił mu wynagrodzenia za czas nieobecności, lecz wystawił zaświadczenie o utraconym wynagrodzeniu. Dzięki temu Marek mógł wystąpić do organu prowadzącego postępowanie o rekompensatę za utracone zarobki, zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania karnego.

Podsumowanie

 

Pracownik wezwany jako świadek ma prawo do zwolnienia z pracy na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie, ale nie zawsze otrzyma za ten czas wynagrodzenie. Pracodawca powinien wystawić zaświadczenie o utraconym wynagrodzeniu, aby pracownik mógł ubiegać się o rekompensatę od odpowiednich organów.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skorzystaj z naszych usług online – oferujemy profesjonalne porady prawne oraz sporządzanie pism na miarę Twoich potrzeb! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »