Szukamy prawnika. Oferta dla radc體 prawnych i adwokat體

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam sw贸j problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowi膮zuje)

Wynagrodzenie za prac臋 w niedziele

Autor: Tadeusz M. Nycz

W artykule wyja艣niono zasadnicze kwestie dotycz膮ce konsekwencji pracy pracownika w niedziele i nieudzielenia w zamian innego dnia wolnego od pracy najp贸藕niej w ci膮gu 6 dni kalendarzowych po up艂ywie przepracowanej niedzieli.

W artykule „Wynagrodzenie za prace w dniu wolnym od pracy” (PiZS z 2004 r. nr 10) M. Gersdorf om贸wi艂a zagadnienia dotycz膮ce prawa do dodatku za prac臋 w niedziel臋 i 艣wi臋to w godzinach, kt贸re s膮 jednocze艣nie godzinami nadliczbowymi i za kt贸re pracownik nie otrzyma艂 dnia wolnego od pracy.

Interesuje Ci臋 ten temat i chcesz wiedzie膰 wi臋cej? kliknij tutaj >>

Autorka stawia tez臋, i偶 pracownikowi zatrudnionemu w niedziel臋, kt贸ry nie otrzyma艂 w zamian innego dnia wolnego od pracy przys艂uguje tylko jeden dodatek z tego tytu艂u, a mianowicie na podstawie art. 1511 § 1 pkt. 1 K.p.

Uwa偶a, 偶e przyznanie dw贸ch dodatk贸w nie znajduje uzasadniania prawnego z nast臋puj膮cych powod贸w:

  • przepis art. 15111 par. 2 K.p. jest przepisem szczeg贸lnym reguluj膮cym zasady udzielania dnia wolnego za prac臋 w niedziele i 艣wi臋ta okre艣laj膮cym zar贸wno rekompensat臋 w formie dnia wolnego jak i w formie nale偶nego dodatkowego wynagrodzenia,
  • otrzymanie dw贸ch dodatk贸w z jednego powodu faktycznego by艂oby sprzeczne z zasadami wsp贸艂偶ycia spo艂ecznego, przy czym autorka powo艂uje si臋 na ukszta艂towany pogl膮d w tym zakresie panuj膮cy w stanie prawnym przed 1 stycznia 2004 r.,
  • wyp艂acie dw贸ch dodatk贸w przeczy wyk艂adnia literalna przepis贸w o czasie pracy, poniewa偶 art. 15111 § 2 odwo艂uje si臋 do art. 1511 § 1 pkt 1 K.p. a nie do art. 1511 § 2 K.p. a ten ostatni wy艂膮cza mo偶liwo艣膰 przyznania dodatku je偶eli taki dodatek zosta艂 ju偶 przyznany na podstawie art. 1511 § 1 pkt 1 K.p.

Z uwagi na to, 偶e w 艣wietle powy偶szej wyk艂adni istnieje nieporozumienie na tle rozumienia poj臋cia przepisu szczeg贸lnego, trzeba t臋 spraw臋 wyja艣ni膰.

Przepis szczeg贸lny, to taki zapis, kt贸ry odmiennie traktuje okre艣lon膮 kwesti臋 od przepisu og贸lnego. Poj臋cie to odnie艣膰 nale偶y do tre艣ci art. 5 K.p., kt贸ry stanowi, 偶e je偶eli stosunek pracy okre艣lonej kategorii pracownik贸w reguluj膮 przepisy szczeg贸lne, przepisy kodeksu stosuje si臋 w zakresie nie uregulowanym tymi przepisami.

Przyk艂adowo, je艣li ustawa o zak艂adach opieki zdrowotnej przewiduje dla pracownik贸w zatrudnionych przy aparatach rentgenowskich 5 godzinn膮 norm臋 dobow膮 czasu pracy, to w tym zakresie wy艂膮czona jest 8 godzinna norma przewidziana w art. 129 § 1 K.p.

T臋 klasyczn膮 relacj臋 Kodeks pracy – ustawa szczeg贸lna mo偶na tak偶e przenie艣膰 i odpowiednio zastosowa膰 w strukturze przepis贸w samego kodeksu, ale pod warunkiem istnienia jakiej艣 regulacji og贸lnej oraz jakiej艣 regulacji szczeg贸lnej w rozumieniu odpowiednio stosowanej do takiego przypadku zasady post臋powania przewidzianej w art. 5 K.p. Regulacja og贸lna i regulacja szczeg贸lna musz膮 wi臋c dotyczy膰 tego samego zagadnienia.

W Kodeksie pracy mo偶na doszuka膰 si臋 takich sytuacji np. art. 205 K.p. w stosunku do przepis贸w dzia艂u si贸dmego o urlopach wypoczynkowych jest przepisem szczeg贸lnym, poniewa偶 odmiennie reguluje uprawnienia urlopowe pracownika m艂odocianego.

Charakteru takiego nie posiadaj膮 jednak przepisy rozdzia艂u VII dzia艂u sz贸stego K.p. w stosunku do pozosta艂ych rozdzia艂贸w tego dzia艂u. Poza bowiem rozdzia艂em VII, kwestia rekompensaty za prac臋 w niedziel臋 i 艣wi臋to nie jest regulowana.

Twierdzenie wi臋c, 偶e art. 15111 K.p. ma charakter szczeg贸lny jest pozbawione merytorycznego uzasadnienia.

Warto przy tym doda膰, 偶e M. Gersdorf nie podaje nawet w stosunku do jakiego przepisu ten artyku艂 pozostaje w relacji przepis og贸lny – przepis szczeg贸lny, okre艣laj膮c jedynie w spos贸b bezdyskusyjny charakter art. 15111 K.p. jako przepisu szczeg贸lnego.

W sytuacji, gdy relacja identyczno艣ci materii nie zachodzi, w贸wczas nie mo偶emy m贸wi膰, 偶e dany przepis w stosunku do drugiego ma charakter szczeg贸lny, ale powiemy, 偶e stosunek tych przepis贸w ma charakter odr臋bny.To oznacza, 偶e oba przepisy reguluj膮 r贸偶ne zagadnienia i w konsekwencji oba te przepisy stosuje si臋 r贸wnolegle.

Taki te偶 charakter posiada art. 15111 K.p. w stosunku do art. 1511 K.p., poniewa偶 oba te przepisy reguluj膮 r贸偶ne problemy. Art. 1511 K.p. okre艣la problematyk臋 rekompensaty za prac臋 w godzinach nadliczbowych, natomiast art. 15111 K.p. reguluje kwesti臋 rekompensaty za prac臋 w niedziel臋, za kt贸r膮 nie udzielono pracownikowi innego dnia wolnego od pracy.

Art. 15111 K.p. stanowi wi臋c odr臋bn膮 podstaw臋 prawn膮 roszcze艅 pracowniczych i to jest g艂贸wny pow贸d dla kt贸rego pracownikowi przys艂uguj膮 za prac臋 w dan膮 niedziel臋, w razie nie otrzymania innego dnia wolnego w zamian, dwa r贸wnoleg艂e dodatki, a mianowicie jeden z art. 1511 § 2 K.p. a drugi na podstawie art.15111 § 2 K.p.

Wyk艂adnia literalna dokonana przez M. Gersdorf mia艂aby jakiekolwiek znaczenie, gdyby rzeczywi艣cie art. 15111 K.p. mia艂 charakter szczeg贸lny w stosunku do innego wyra藕nie wskazanego przepisu dzia艂u sz贸stego ale tak nie jest.

Wobec tego, b艂臋dne jest twierdzenie, 偶e skoro pracownik otrzyma艂 rekompensat臋 na podstawie art. 1511 § 1 pkt 1 K.p., to nie mo偶e jej ju偶 otrzyma膰 na podstawie art. 1511 § 2 K.p. Wadliwo艣膰 za艂o偶enia polega na tym, 偶e pracownik nie otrzymuje rekompensat na podstawie art. 1511 K.p. dwukrotnie, lecz tylko jeden raz a mianowicie na mocy art. 1511 § 2 K.p.

Druga rekompensata ma swoje 藕r贸d艂o nie w przepisie art. 1511 § 1 pkt. 1 K.p. ale w art. 15111 § 2 K.p. odwo艂uj膮cym si臋 jedynie do wysoko艣ci dodatku wskazanego w art. 1511 § 1 pkt 1 K.p. Te dwie odr臋bne podstawy prawne roszczenia pracowniczego pozwalaj膮 jednoznacznie uzna膰, 偶e oba dodatki maj膮 charakter nale偶ny i nie koliduj膮 ze sob膮.

Pozosta艂e argumenty M. Gersdorf s膮 tak偶e bezzasadne. Twierdzenie, 偶e otrzymanie dw贸ch dodatk贸w z jednego powodu faktycznego by艂oby sprzeczne z zasadami wsp贸艂偶ycia spo艂ecznego, jest argumentem pozbawionym znaczenia, je偶eli stan faktyczny wykazuje dwa odr臋bne 藕r贸d艂a prawa z kt贸rych wywodzi si臋 roszczenie pracownika.

A ju偶 ca艂kowicie nieuprawnione jest powo艂ywanie si臋 na ukszta艂towan膮 wyk艂adni臋 tych zagadnie艅 obowi膮zuj膮c膮 do 31.12. 2003 r., poniewa偶 z dniem 1 stycznia 2004 r. stan prawny uleg艂 tak istotnym zmianom, 偶e powo艂ywanie si臋 na star膮, zreszt膮 s艂uszn膮 wyk艂adni臋, jest zupe艂nie nie na miejscu.

Do dnia 31.12.2003 r. rekompensata za prac臋 w niedziel臋 by艂a uregulowana w art. 134 K.p., dotycz膮cym wynagrodzenia za prac臋 w godzinach nadliczbowych. Art. 134 § 2 K.p., wyra藕nie stanowi艂, 偶e dodatek, o kt贸rym mowa w art. 134 § 1 K.p. nie przys艂uguje za prac臋 w niedziel臋 w normalnym czasie pracy, je偶eli pracownikowi udzielono innego dnia wolnego od pracy w tygodniu, co odpowiednio dotyczy艂o pracy w 艣wi臋to.

Od 1 stycznia 2004 r. ustawodawca zdecydowa艂 si臋 jednak na odr臋bne uregulowanie rekompensaty za prac臋 w niedziele i 艣wi臋to i dlatego powo艂ywanie si臋 na star膮 wyk艂adni臋 jest zupe艂nie nieodpowiednie do istniej膮cego obecnie stanu prawnego.

呕ycie najlepiej weryfikuje wszelkie teoretyczne rozwa偶ania i dlatego g艂oszone tezy wyk艂adniowe trzeba najpierw sprawdzi膰 na mo偶liwych stanach faktycznych a p贸藕niej dopiero „puszcza膰 w eter”, aby nie sprawia膰 niepotrzebnego zamieszania wyk艂adniowego.

Za艂贸偶my taki stan faktyczny, w kt贸rym pracownik po przepracowaniu wolnej planowo niedzieli otrzyma艂 dzie艅 wolny w zamian ale po up艂ywie przewidzianego terminu 6 dni kalendarzowych, bo pracodawca nie udzieli艂 dnia wolnego w wymaganym terminie.

Po zako艅czeniu okresu rozliczeniowego czasu pracy oka偶e si臋, 偶e z tytu艂u przepracowanej niedzieli nie powsta艂y godziny nadliczbowe, wobec tego pracownik nie b臋dzie mia艂 prawa do dodatku z art. 1511 § 2 K.p., poniewa偶 czas przepracowany w niedziel臋 zrekompensowany zosta艂 udzielonym dniem wolnym w tym okresie rozliczeniowym, w kt贸rym niedziela przepracowana wyst膮pi艂a.

Naruszenie przez pracodawc臋 art. 15111 § 1 pkt 1 K.p. spowoduje jednak ten skutek, 偶e zaistniej膮 przes艂anki przewidziane w art. 15111 § 2 K.p., poniewa偶 pracodawca nie udzieli艂 pracownikowi dnia wolnego od pracy najp贸藕niej w ci膮gu 6 dni kalendarzowych po przepracowanej niedzieli.

W konsekwencji, pomimo braku prawa do dodatku z art. 1511 § 2 K.p., pracownik na podstawie art. 15111 § 2 K.p. b臋dzie mia艂 prawo do dodatku z art. 1511 § 1 pkt 1 K.p.

Przyk艂ad ten naocznie pokazuje rozdzielno艣膰 stosowania art. 1511 i art. 15111 K.p., co te偶 w pe艂ni uzasadnia tez臋, 偶e w razie nie udzielenia pracownikowi dnia wolnego od pracy za przepracowan膮 niedziel臋, pracownik nabywa prawo do dw贸ch dodatk贸w 100% za ka偶d膮 godzin臋 pracy w niedziel臋, na podstawie dw贸ch odr臋bnych tytu艂贸w prawnych, a mianowicie art. 1511 § 2 K.p. i na podstawie art. 15111 § 2 K.p. w zwi膮zku z art. 1511 § 1 pkt 1 K.p.

Je偶eli chcesz wiedzie膰 wi臋cej na ten temat 鈥 kliknij tutaj >>

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam sw贸j problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowi膮zuje)
Porad przez Internet udzielaj膮
prawnicy z du偶ym do艣wiadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowi膮zuje!
Wycen臋 wy艣lemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustaw臋 o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie 禄

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika 禄