Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Autor: Tadeusz M. Nycz
Zdarzenie potencjalnie wypadkowe, kt贸re zaistnia艂o pocz膮wszy od dnia 1 stycznia 2003 r. ma by膰 kwalifikowane, zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 30.10.2002 r. o ubezpieczeniu spo艂ecznym z tytu艂u wypadk贸w przy pracy i chor贸b zawodowych, Dz. U. Nr 199, poz. 1673, z p贸藕n. zm. oraz z 2003 r. Nr 223, poz. 2217, jako wypadek przy pracy, je偶eli:
Za 艣miertelny wypadek przy pracy uwa偶a si臋 wypadek, w wyniku kt贸rego nast膮pi艂a 艣mier膰 poszkodowanego w okresie nieprzekraczaj膮cym 6 miesi臋cy od dnia wypadku (art. 3 ust. 4 ustawy wypadkowej).
Interesuje Ci臋 ten temat i chcesz wiedzie膰 wi臋cej? kliknij tutaj >>
Zbiorowym wypadkiem przy pracy jest wypadek, kt贸remu w wyniku tego samego zdarzenia uleg艂y co najmniej dwie osoby (art. 3 ust. 6 ustawy wypadkowej).
Za ci臋偶ki wypadek przy pracy, ustawodawca uznaje wypadek, w wyniku kt贸rego nast膮pi艂o ci臋偶kie uszkodzenie cia艂a, takie jak: utrata wzorku, s艂uchu, mowy, zdolno艣ci rozrodczej lub inne uszkodzenie cia艂a albo rozstr贸j zdrowia naruszaj膮ce podstawowe funkcje organizmu, a tak偶e choroba nieuleczalna lub zagra偶aj膮ca 偶yciu, trwa艂a choroba psychiczna, ca艂kowita lub cz臋艣ciowa niezdolno艣膰 do pracy w zawodzie albo trwa艂e, istotne zeszpecenie lub zniekszta艂cenie cia艂a (art. 3 ust, 5 ustawy wypadkowej).
Wprowadzony do definicji wypadku przy pracy nowy element urazu wymaga zdefiniowania. Ustawodawca uczyni艂 to w s艂owniku w art. 2 pkt 13 ustawy wypadkowej, stwierdzaj膮c, 偶e uraz, to uszkodzenie tkanek cia艂a lub narz膮d贸w cz艂owieka wskutek dzia艂ania czynnika zewn臋trznego.
Czasowa niezdolno艣膰 do pracy zwi膮zana z wypadkiem przy pracy lub chorob膮 zawodow膮 mo偶e by膰 uto偶samiana z urazem, poniewa偶 za uraz przyjmuje si臋:
W przypadku, gdy czasowa niezdolno艣膰 do pracy pozostaje w zwi膮zku z wypadkiem przy pracy, logicznie musi zaistnie膰 jedna z wymienionych wy偶ej przes艂anek. Stan niezdolno艣ci do pracy musi bowiem wynika膰 albo z uszkodzenia tkanek cia艂a albo uszkodzenia narz膮d贸w cz艂owieka wskutek dzia艂ania czynnika zewn臋trznego lub wewn臋trznego.
Je偶eli niezdolno艣膰 do pracy wi膮偶e si臋 z uszkodzeniem narz膮d贸w wskutek dzia艂ania czynnika wewn臋trznego, to w贸wczas taka czasowa niezdolno艣膰 do pracy nie b臋dzie pozostawa膰 w zwi膮zku z wypadkiem przy pracy, gdy偶 jest wynikiem dzia艂ania czynnika tkwi膮cego w organizmie pracownika.
Pracownik, ulegaj膮cy wypadkowi, kt贸ry uzyska艂 czasow膮 niezdolno艣膰 do pracy, b臋d膮c膮 konsekwencj膮 tego zdarzenia, spe艂nia wi臋c zawsze warunek zaistnienia urazu, co daje podstaw臋 do uznania wypadku przy pracy. Nawet choroba psychiczna pracownika, je偶eli wynika z powodu dzia艂aj膮cego czynnika zewn臋trznego tak偶e wyczerpuje poj臋cie urazu.
Wypadkiem przy pracy mo偶e by膰 zdarzenie, kt贸re nie spowodowa艂o czasowej niezdolno艣ci do pracy z powodu choroby, ale spowodowa艂o uraz u poszkodowanego. Zwyk艂e skaleczenie, niew膮tpliwie stanowi uszkodzenie tkanek cia艂a poszkodowanego a nie musi powodowa膰 konieczno艣ci czasowej niezdolno艣ci do pracy dlatego taka sytuacja jest mo偶liwa.
Istotnym elementem zwi膮zanym z definicj膮 wypadku przy pracy jest tak偶e inaczej skonstruowany zakres zwi膮zku z prac膮 wykonywanych przez pracownika czynno艣ci w czasie wypadku. Wedle brzemienia art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy wypadkowej, zwi膮zek zdarzenia z prac膮 ma polega膰 m.in. na tym, 偶e wykonywane przez poszkodowanego czynno艣ci realizowane s膮 na rzecz pracodawcy, a nie jak to mia艂o miejsce dotychczas – w interesie pracodawcy.
Ta, pozornie, nieistotna zmiana powoduje jednak skutki prawne w postaci ograniczenia zakresu zdarze艅, kt贸re mog膮 by膰 uznane za wypadek przy pracy, na co s艂usznie zwraca si臋 uwag臋 w literaturze (zob. W. Sanetra „O za艂o偶eniach nowego systemu 艣wiadcze艅 z tytu艂u wypadk贸w przy pracy i chor贸b zawodowych”, PiZS z 2003 r. Nr 3 str.9).
Zdaniem W. Sanetry, w obecnym stanie prawnym z kr臋gu wypadk贸w przy pracy zosta艂y tym sposobem wyeliminowane wypadki zaistnia艂e podczas czyn贸w spo艂ecznych, czy te偶 zwi膮zane z przynale偶no艣ci膮 pracownika do zak艂adowej stra偶y po偶arnej, a tak偶e przy wykonywaniu zada艅 na rzecz innych organizacji ni偶 zwi膮zki zawodowe.
Je偶eli chcesz wiedzie膰 wi臋cej na ten temat 鈥 kliknij tutaj >>
Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy