Wypowiedzenie umowy-zlecenia na czas nieokreślony

• Autor: Dorota Kriger

Pracuję obecnie na umowę-zlecenie na czas nieokreślony. Mam zamiar zmienić tę pracę. W umowie nie ma określonego konkretnego okresu wypowiedzenia, ale szef powiedział mi, że obowiązuje mnie 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. W umowie nie ma takiego zapisu, jest jedynie stwierdzenie, że: „W sprawach nieunormowanych niniejszą umową mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego o umowie-zleceniu”. Czy obowiązuje mnie jakikolwiek okres wypowiedzenia, czy mogę rzucić tę pracę i szef mi nic nie może zrobić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Wypowiedzenie umowy-zlecenia na czas nieokreślony

Wypowiedzenie umowy-zlecenia przez zleceniobiorcę

Istotą umowy-zlecenia jest dokonanie określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie (art. 734. § 1 K.c.). Czynność bądź czynności, o których mowa powyżej, mogą być wykonywane przez okres nieograniczony datami – wtedy umowę taką traktuje się jak umowę zawartą na czas nieokreślony, podobnie jak w przypadku umowy o pracę, która uregulowana jest w Kodeksie pracy.

Jednakże Kodeks cywilny nakazuje odmiennie niż Kodeks pracy traktować umowę-zlecenie w razie jej wypowiedzenia. Bez znaczenia jest tu bowiem fakt, że umowa-zlecenie nie jest ograniczona terminami jej trwania. Tak samo wpływu na okres wypowiedzenia nie ma długość trwania takiej umowy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Nie bez znaczenia są jednak zapisy umowne, które mogą wprowadzać odpowiednio długi okres wypowiedzenia, np. dwutygodniowy. Jeśli jednak w umowie brak takiego zapisu, to zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego, a dokładnie art. 746. § 1 i § 2 K.c. Zgodnie z nimi umowę-zlecenie i dający zlecenie, i przyjmujący zlecenie mogą wypowiedzieć w każdej chwili. W przypadku przyjmującego zlecenie może on wypowiedzieć umowę w każdym czasie, jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.

Jeśli wiec wypowie Pan umowę z dnia na dzień bez ważnego powodu, to zleceniodawca będzie mógł dochodzić od Pana odszkodowania. W przypadku braku takiego powodu, który miałby wpływ na decyzję zleceniobiorcy o wypowiedzeniu umowy-zlecenia, warto porozumieć się ze zleceniodawcą co do terminu zakończenia zlecenia.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Praca w kawiarni
Anna pracowała na umowie-zlecenie jako baristka. Chciała zmienić pracę, ale w umowie nie było zapisanego okresu wypowiedzenia. Powiedziała menedżerowi, że odchodzi za trzy dni, ale ten upierał się na dwutygodniowe wypowiedzenie. Anna powołała się na Kodeks cywilny i odeszła bez konsekwencji, ponieważ nie było ważnego powodu, ale też nie wyrządziła szkody pracodawcy.

 

Grafik freelancer
Marek realizował projekty graficzne dla agencji marketingowej na umowie-zlecenie. Po kilku miesiącach znalazł lepiej płatną ofertę i chciał natychmiast zakończyć współpracę. Wypowiedział umowę bez podania przyczyny, ale agencja zażądała odszkodowania, twierdząc, że jego nagłe odejście spowodowało opóźnienia w projektach. Po negocjacjach strony uzgodniły tydzień na dokończenie pilnych zadań.

 

Praca na magazynie
Tomasz pracował dorywczo w magazynie, ale dostał propozycję zatrudnienia na etat w innej firmie. Pracodawca nalegał na dwutygodniowy okres wypowiedzenia, mimo że w umowie go nie było. Tomasz złożył wypowiedzenie ze skutkiem natychmiastowym. Pracodawca groził konsekwencjami, ale nie miał podstaw prawnych, ponieważ Tomasz nie spowodował strat dla firmy.

Podsumowanie

Wypowiedzenie umowy-zlecenia na czas nieokreślony podlega innym zasadom niż umowa o pracę. Jeśli w umowie nie określono okresu wypowiedzenia, zleceniobiorca może ją zakończyć w każdej chwili, ale jeśli zrobi to bez ważnego powodu, może ponieść odpowiedzialność za wyrządzone szkody. Dlatego warto zadbać o porozumienie ze zleceniodawcą i w miarę możliwości uzgodnić warunki zakończenia współpracy, aby uniknąć ewentualnych roszczeń.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online dotyczące wypowiedzenia umowy-zlecenia i innych kwestii związanych z prawem pracy i cywilnym. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybką i rzetelną pomoc dostosowaną do Twojej sytuacji. Nasi eksperci wyjaśnią Twoje prawa, pomogą w przygotowaniu dokumentów i doradzą, jak najlepiej rozwiązać problem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info