Zakończenie współpracy w związku zakończeniem okresu próbnego

• Autor: Dorota Kriger

Zatrudniłem się w pewniej firmie i dostałem umowę na okres próbny (na 2 miesiące). Umowa zakończy się 31 stycznia 2009 r. Warunki pracy, a przede wszystkim zarobki, mi nie odpowiadają. Chcę zaczekać do końca umowy i zrezygnować z dalszej pracy. Czy muszę po tym okresie napisać jakieś wypowiedzenie? Czy mogę po prostu 1 lutego nie przyjść do pracy, oczywiście, po poinformowaniu o tym pracodawcy dzień wcześniej?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Zakończenie współpracy w związku zakończeniem okresu próbnego

Procedura rozwiązania umowy na okres próbny

Umowa o pracę, która została zawarta na okres próbny, powinna rozwiązać się w dniu wskazanym w treści umowy. Strony umowy mogą zdecydować o jej wcześniejszym zakończeniu, np. w drodze zastosowania wypowiedzenia (art. 34 Kodeksu pracy).

Jeśli jednak ani pracodawca, ani pracownik nie zdecydują się rozwiązać umowy o pracę przed datą wskazaną w umowie, to umowa rozwiąże się z upływem czasu, na jaki ją zawarto (art. 30 § 1 pkt 4 Kodeksu pracy). Rozwiązanie umowy nastąpi bez ingerencji stron. Nie jest wskazane składanie wypowiedzenia w takiej sytuacji.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

W dobrym tonie jest poinformować drugą stronę o zakończeniu współpracy lub przedstawić swoją ofertę, w której wskazane będą warunki, na jakich dalsza współpraca mogłaby być kontynuowana.

Jeżeli umowa zostanie zakończona i strony nie zdecydują się zawrzeć kolejnej, to pracownik nie będzie miał podstaw do tego, aby zgłaszać się do pracy po terminie obowiązywania umowy, pracodawca zaś nie będzie miał prawa wymagać od niego świadczenia pracy.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Michał i korporacja

Michał, ambitny programista, dostał pracę w dużej korporacji. Zafascynowany możliwościami rozwoju, podpisał umowę na okres próbny. Po dwóch miesiącach okazało się, że tempo pracy jest znacznie szybsze niż oczekiwał, a atmosfera w zespole pozostawiała wiele do życzenia. Michał, choć doceniał zdobyte doświadczenie, postanowił nie przedłużać umowy. Zgodnie z przepisami, poinformował przełożonego o swojej decyzji dzień wcześniej i nie stawił się w pierwszym dniu lutego, czyli po upływie okresu próbnego.

 

Anna i mała firma

Anna, doświadczona księgowa, szukała zmiany. Znalazła interesującą ofertę w małej, rodzinnej firmie. Po dwóch miesiącach pracy okazało się, że zakres obowiązków znacznie odbiega od tego, co było opisane w ogłoszeniu. Dodatkowo, właściciel firmy oczekiwał od niej pracy w godzinach nadliczbowych bez dodatkowego wynagrodzenia. Zdecydowała, że nie chce kontynuować współpracy w takich warunkach. Nie składała wypowiedzenia, ponieważ umowa rozwiązała się automatycznie z dniem 31 stycznia.

 

Dawid i startup

Dawid, pełen zapału młody specjalista, dołączył do dynamicznie rozwijającego się startupu. Mimo ciekawych projektów, szybko zorientował się, że kultura pracy w firmie nie odpowiada jego oczekiwaniom. Czuł się wypalony i sfrustrowany. Po okresie próbnym podziękował za współpracę i postanowił szukać nowych wyzwań. Nie chciał przedłużać umowy, zwłaszcza że nie widział perspektyw rozwoju w tej firmie.

Podsumowanie

Powyższe przykłady pokazują, że zakończenie umowy na okres próbny może nastąpić z różnych powodów. Pracownicy często podejmują taką decyzję, gdy warunki pracy nie spełniają ich oczekiwań, gdy nie widzą możliwości rozwoju lub gdy kultura organizacyjna nie odpowiada ich wartością. Ważne jest, aby pamiętać, że w takiej sytuacji nie zawsze konieczne jest składanie wypowiedzenia. Wystarczy poinformować pracodawcę o swojej decyzji z odpowiednim wyprzedzeniem.

Oferta porad prawnych

Masz wątpliwości dotyczące rozwiązania umowy na okres próbny? Skontaktuj się z naszymi prawnikami. Zapewnimy profesjonalną poradę i wsparcie w każdej sytuacji związanej z prawem pracy.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info