Zastępstwo w szkole a wynagrodzenie w wakacje

• Autor: Adam Dąbrowski

Nauczycielowi (także zatrudnionemu na umowę na zastępstwo) przysługuje na okres wakacji tzw. wynagrodzenie urlopowe.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Zastępstwo w szkole a wynagrodzenie w wakacje

Umowa na zastępstwo na czas określony

Zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (w związku z art. 91c ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela – Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na zastępstwo na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.

Aktualnie więc ma Pani umowę na zastępstwo na czas określony, której czas trwania wyznacza okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy innego nauczyciela. To oznacza, że umowa Pani zakończy się automatycznie z chwilą zakończenia nieobecności tego pracownika.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wypowiedzenie umowy o pracę na zastępstwo

Jednakże Pani pracodawca może w każdej chwili wypowiedzieć umowę o pracę na zastępstwo, z zastosowaniem 3-dniowego okresu wypowiedzenia (art. 331 Kodeksu pracy w związku z art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela).

Powyższe oznacza też, że dopóki pracodawca nie wypowie Pani umowy, to Pani zatrudnienie trwa aż do powrotu zastępowanego pracownika, także przez okres wakacji. Nauczycielom zatrudnionym w placówkach, w których przewidziano ferie szkolne, zgodnie z art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania, podczas którego przysługuje wynagrodzenie takie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Jeśli więc pracodawca nie wypowie Pani umowy na czas wakacji, będzie Pani w tym czasie zatrudniona i w związku z wakacjami (urlopem) przysługiwało będzie Pani wynagrodzenie urlopowe, obliczane zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz. U. Nr 71 z 2001 r., poz. 737 z późn. zm.).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Zatrudnienie na zastępstwo do końca roku szkolnego
Pani Anna została zatrudniona na zastępstwo od listopada do końca roku szkolnego za nauczycielkę przebywającą na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. W czerwcu dowiedziała się, że jej umowa nie została wypowiedziana na czas wakacji, co oznaczało, że w lipcu i sierpniu otrzyma wynagrodzenie urlopowe. Dzięki temu mogła spokojnie zaplanować wakacje bez obaw o brak dochodów.

 

Wypowiedzenie przed wakacjami
Pan Marek rozpoczął pracę jako nauczyciel zastępujący nieobecnego kolegę w marcu. Na początku czerwca dyrektor poinformował go, że ze względu na powrót zastępowanego nauczyciela jego umowa wygaśnie przed końcem roku szkolnego. Ponieważ rozwiązanie nastąpiło przed rozpoczęciem wakacji, pan Marek nie otrzymał wynagrodzenia za lipiec i sierpień i musiał szukać nowej pracy na okres letni.

 

Przedłużenie umowy a wynagrodzenie wakacyjne
Pani Katarzyna zatrudniona na zastępstwo od września, miała umowę do końca maja. Dyrekcja, wiedząc, że nauczycielka, którą zastępowała, nie wróci do pracy przed wrześniem, przedłużyła jej umowę do końca sierpnia. W efekcie Pani Katarzyna przez całe wakacje otrzymywała wynagrodzenie urlopowe, co było dla niej dużym wsparciem finansowym.

Podsumowanie

Nauczyciel zatrudniony na zastępstwo ma prawo do wynagrodzenia urlopowego w okresie wakacji, jeśli jego umowa nie zostanie rozwiązana przed zakończeniem roku szkolnego. W przypadku wypowiedzenia umowy przed wakacjami, prawo do tego wynagrodzenia nie przysługuje. Kluczowe jest więc, czy umowa obowiązuje w czasie ferii letnich – jeśli tak, nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie odpowiadające temu, które dostawałby, pracując w trakcie roku szkolnego.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz wątpliwości dotyczące swojej umowy na zastępstwo, okresu wypowiedzenia lub prawa do wynagrodzenia wakacyjnego, skorzystaj z profesjonalnej porady prawnej. Oferujemy kompleksowe wsparcie dla nauczycieli, analizę umów oraz pomoc w dochodzeniu należnych świadczeń. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać indywidualną konsultację i pewność co do swoich praw.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela - Dz.U. 1982 nr 3 poz. 19

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adam Dąbrowski





Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info