Szukamy prawnika. Oferta dla radcw prawnych i adwokatw

Złożenie wypowiedzenia w trakcie choroby

• Autor: Marta Handzlik

Przebywam obecnie na zwolnieniu lekarskim. Chciałabym rozwiązać umowę o pracę z pracodawcą z obowiązującym 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Czy będąc na zwolnieniu lekarskim, mogę złożyć wypowiedzenie? Dodam że mam umowę na czas nieokreślony i pracuję u tego pracodawcy prawie 5 lat. Kiedy rozwiąże się umowa: 31 sierpnia czy 1 września, jeśli wypowiedzenie złożę 1 czerwca?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wypowiedzenie umowy o pracę jest to jednostronne oświadczenie woli złożone przez jedną ze stron stosunku pracy drugiej stronie, powodujące rozwiązanie umowy o pracę z upływem okresu wskazanego w oświadczeniu wypowiadającym umowę, zwanego okresem wypowiedzenia. Oświadczenie o wypowiedzeniu musi być złożone adresatowi w taki sposób, aby mógł się zapoznać z jego treścią i wymaga zachowania formy pisemnej.

Długość okresu wypowiedzenia jest uzależniona od rodzaju umowy, którą podpisał pracownik oraz od stażu pracy u danego pracodawcy.

Przy umowie o pracę na czas nieokreślony okres wypowiedzenia jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Okres wypowiedzenia zaczyna biec od momentu złożenia skutecznie stosownego oświadczenia woli przez pracownika bądź pracodawcę. Okres wypowiedzenia obejmujący tydzień, miesiąc bądź ich wielokrotność kończy się w terminach ustawowo oznaczonych – ostatni dzień miesiąca lub sobota. Oznacza to, że wypowiedzenie umowy określone w tygodniach, ale złożone w innym dniu niż sobota, np. we wtorek, wywiera skutek po dłuższym okresie niż ten, który wskazują przepisy Kodeksu pracy.

Jeśli natomiast chodzi o wypowiedzenie, które obejmuje dni (np. umowa na okres próbny – wypowiedzenie 3 dni), to upływ tego terminu określa się według przepisów Kodeksu cywilnego, które stanowią, że termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia i co ważne nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym zostało złożone oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę.

Tak więc jeśli złoży Pani wypowiedzenie teraz, w czerwcu, to okres wypowiedzenia będzie de facto wynosił więcej niż 3 miesiące i zakończy się 1 października. Aby okres wypowiedzenia upływał 1 września Pani ,musiałaby złożyć wypowiedzenie najpóźniej 31 maja.

Jednocześnie pragnę podkreślić, że nie ma przepisów zakazujących składania wypowiedzenia w czasie, gdy przebywa się na zwolnieniu lekarskim. Jednak w tym czasie nie otrzymuje Pani wynagrodzenia (także w czasie wypowiedzenia), tylko zasiłek chorobowy.

Co do urlopu wypoczynkowego – jeśli w okresie wypowiedzenia będzie Pani cały czas przebywała na zwolnieniu lekarskim, pracodawca po zakończeniu stosunku pracy wypłaci Pani ekwiwalent. Jeśli zaś przerwie Pani zwolnienie lekarskie – pracodawca zapewne nakaże Pani wykorzystanie urlopu w okresie wypowiedzenia.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »